CORK ŞEHRİ

İrlanda’nın güneybatısında yer alan Cork, ülkenin ikinci büyük şehridir. Şehir merkezi sulak topraklar üzerine kurulmuştur. Bu nedenle ana caddelerin birçoğunun altından su kanalları geçmektedir. Şehrin merkezi Lee Nehri’nin kuzey ve güney kanalları arasında ok şeklindeki bir ada oluşturmaktadır. Sokaklarında yürürken kanalları birbirine bağlayan çok sayıda köprüden geçebilirsiniz.

Cork, bölgenin endüstri merkezidir. Aynı zamanda Apple Inc’in Avrupa genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır. 2005 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. 2009 yılında Lonely Planet’in en iyi 10 şehir listesine dahil edildi. Cork, İrlanda’daki en uzun kıyı şeridine, Avrupa’nın son gün batımına ve dünyanın en derin doğal limanlarından birine sahiptir. İrlanda’nın geri kalanından farklı olduğunu düşünen yerli halk, kendisini “Asiler” olarak adlandırır ve ülkenin gerçek başkentinin Cork olduğunu düşünmektedir.

CORK TARİHİ

Cork şehri, aslen, 6. yüzyılda Saint Finbarr tarafından kurulan ünlü bir manastır yerleşimiydi. Modern şehrin ataları olan Vikingli yerleşimciler 915 ile 922 yılları arasında bir ticaret topluluğu kurdular. Sonraki yüzyıllarda, Viking baskınlarına uğramasına ve daha sonra İngiliz kuvvetleri tarafından işgal edilmesine rağmen, kasaba hayatta kaldı ve gelişti. “Asi Şehir” in ülkesine olan derin bağı, İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynamasını sağladı. Yıllar içinde küçük bir tüccar kasabasından, kozmopolit ve canlı bir şehre dönüşmüştür.

CORK DİL OKULLARI

Cork, İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için harika bir şehirdir. Şehir, birçok ünlü Avrupa kentinden daha eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir. Cork, bin yıl önce Lee Nehri’ndeki bir adada St. Finbarr tarafından kurulmuştur. İrlanda’nın en büyük ikinci şehri olmasına rağmen sakin, güvenli ve heyecan verici bir yerdir. Cork, akademik yıl boyunca yaklaşık 36.000 kişilik canlı bir öğrenci nüfusuna sahiptir. Bunların yaklaşık %10’u dünya çapında 100’den fazla ülkeden gelen uluslararası öğrencilerdir. Ana alışveriş caddesi Patrick’s Street çevresinde mükemmel restoranlar, barlar ve kafeler bulunmaktadır. Ünlü Cork Caz Festivali her Ekim ayında gerçekleşir ve on binlerce ziyaretçiyi Cork’a çeker. İngilizce dil eğitimi alırken çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Cork aksanı, İrlanda’nın geri kalanından biraz farklıdır ama öğretmenler öğrenciler ile anlaşılır bir dilde iletişim kurmaktadır. Yerli halkı da sıcakkanlı ve konuşkandır, günlük hayatınızda da İngilizce pratik yapabilirsiniz. Cork dil okullarında eğitim alarak unutamayacağınız bir deneyim yaşayın!

CORK ŞEHRİNDE GEZİLECEK YERLER

Blarney Kalesi ve Blarney Taşı
Cork şehrinin yaklaşık 10 km kuzeybatısında bulunan Blarney Kalesi, 15. yüzyıldan kalma bir yapıdır. İrlanda’nın en eski ve en tarihi kalelerinden biridir. 1446 yılında kral Dermot MacCarthy tarafından yaptırılmıştır. Blarney Taşı da kalede yer almaktadır. Kalenin yerden 83 metre yüksekliğindeki kale siperleri içine inşa edilmiştir. Taşın nereden geldiği tam bilinmemekle birlikte, bilim adamlarının araştırmalarına göre 330 milyon yaşındadır. İrlanda’nın en büyük turistik yerlerinden birisidir. Ziyaretçiler, Blarney Taşını öpmeye geleneğini uygular, çünkü taşı öpmenin onlara güzel konuşma yeteneği vereceğini düşünmektedirler.

Saint Fin Barre’s Katedrali
Cork’un en seçkin yerlerinden biri olan St. Fin Barre’s Katedrali, mimar William Burges tarafından tasarlanmıştır. İrlanda Kilisesi’ne bağlıdır ve 1879 yılında tamamlanmıştır. Lee Nehri’nin güney tarafına, 7. yüzyıldan beri ibadet yeri olan bir yere inşa edilmiştir. Katedralin bulunduğu bölge, 7. yüzyıldan beri ibadet yeri olmuştur. Şehrin koruyucu azizi Finbarre’a adanmıştır. Neogotik mimariye sahip üçlü kuleleri sayesinde şehrin her tarafından görülebilmektedir.

Blackrock Kalesi
Lee Nehri kıyısındaki Blackrock Kalesi, şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta konumlanmıştır. 16. yüzyılın sonlarında Cork halkı, Kraliçe I. Elizabeth’e “korsanları ve diğer istilacıları püskürtmek” için Blackrock’da bir kale inşa etmeye çağırdı. 2,2 metre kalınlığındaki duvarları ile top ateşine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Blackrock Kalesi’nin dairesel gözetleme kulesi, 400 yıldan uzun bir süre önce şehrin tarihinin bir parçası oldu. Cork’un evren hakkında bilgi edinmek için eğlenceli ve heyecan verici bir yeridir. Kale ayrıca Deniz Mahkemesi olarak da bilinir, tüm denizcilik davaları ve suçları konusunda yargı yetkisini kullanmıştır. Günümüzde ise bir bilim merkezidir ve müze olarak kullanılmaktadır.

Cork City Gaol Hapishane Müzesi
Şehrin cazibe merkezlerinden birisi olan Cork City Gaol, 1824 yılında hizmet vermeye başlayan bir hapishanedir. Şehrin kuzey kesiminde yer alan, kısa bir ulaşım mesafesindeki Sunday’s Well isimli bölgede kurulmuştur. Yapı, dışarıdan bakıldığı zaman bir kaleye benzemektedir. İlk açıldığında, “3 krallığın en iyisi” olarak nitelendirildi ve suçları şehir sınırları içinde işlemiş olan hem kadın hem de erkek mahkumları barındırdı. 1923 yılında kapanan hapishane, 1950’lerin sonuna kadar bir yayın istasyonu olarak kullanıldı. 1993 yılında ise müze olarak yeniden açıldı. Cork City Gaol, Cork şehrinin tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçasıdır.

İngiliz Pazarı
İngiliz Pazarı, Cork Belediye Meclisi’ne ait olan dünyanın en eski belediye pazarlarından biridir. Princes Caddesi’nden Grand Parade Caddesi’ne kadar uzanan gıda pazarı 1788’den beri faaliyet göstermektedir. “İngiltere ve İrlanda’daki en iyi pazarlardan biri” olarak tanımlanmıştır. Esnaf ekmekleri, meyve ve taze yakalanmış deniz ürünleri sunulan spesiyalitelerden sadece birkaçıdır ve şehrin en iyi restoranlarının çoğuna hizmet eder. Alışveriş yapanlar evde tipik bir İrlanda yemeği hazırlamak için her şeyi bulabilir. Aynı zamanda Cork’taki Viktorya mimarisinin en iyi örneklerindendir ve birçok ziyaretçi stil ve tasarıma hayran kalmaktadır.

Fota Doğal Yaşam Parkı
Fota Doğal Yaşam Parkı, İrlanda’nın en popüler turistik yerlerinden biridir ve Cork için birkaç kez ‘En İyi Aile Günü’ ödülüne layık görülmüştür. Şehrin 10 km doğusundaki Fota Adası’nda 100 dönümlük bir alana sahiptir. Fota Wildlife Park’ın vizyonu, insanlara doğal dünyamızın biyolojik çeşitliliğini anlama ve koruma konusunda ilham vermektir. Park yaklaşık 30 memeli ve 50 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kırmızı pandalar, tapirler, siamang maymunları da burada yaşam sürmektedir.

Spike Adası
Cork limanında bulunan 103 dönümlük Spike Adası, ‘İrlanda’nın Alcatrazı’ olarak bilinmektedir. Adanın liman içindeki stratejik konumu nedeniyle zaman zaman savunma ve hapishane amaçlı kullanılmıştır. Zamanında 2300’den fazla mahkûmu elinde tutan bir hapishane olan, 200 yaşındaki Fort Mitchel Kalesi adanın merkezinde yer almaktadır. Kale, yıldız şeklinde tasarlanmıştır. O zamanlar dünyanın en büyük hapishanesiydi. ‘Dünyadaki Cehennem’ olarak bilinirdi. Spike Adası, 2017 Dünya Seyahat Ödülleri’nde Avrupa’nın en iyi turistik cazibe merkezi seçildi.

CORK ŞEHRİNDE ULAŞIM

Türkiye’den Cork’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Şehre 3 saat mesafede bulunan Dublin Havalimanına 4 saatlik direkt uçuşla gidebilir, sonrasında otobüs veya trenle Cork’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşım gelişmiştir. ‘Leap Kart’ isimli ulaşım kartını mutlaka almalısınız. Otobüs, taksi ve bisikletle şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Cork küçük bir şehir merkezine sahiptir ve otobüslerle hemen hemen her yere gidebilirsiniz. Rushbrooke ve Passage West semtleri arasında arabalı vapur seferleri düzenlenmektedir. İrlanda’nın diğer şehirlerine de trenle ulaşabilirsiniz.

CORK'TA YEME İÇME KÜLTÜRÜ

Cork, İrlanda’nın ‘gıda başkenti’ olarak bilinmektedir. Dünyaca ünlü geleneksel birçok lezzeti bulunmaktadır. Güne başlamak için neden lezzetli bir İrlanda kahvaltısının tadını çıkarmıyorsunuz? Kahvaltıda sosis, patates, pastırma, yumurta, domates ve kuru fasulye bulunmaktadır. İrlanda, yüksek kaliteli süt ürünlerinden gurur duymaktadır. Yerel favoriler arasında Gubbeen füme peynir ve Ardsallagh keçi peyniri bulunur. Denize konumu nedeniyle deniz ürünleri çokça tüketilmektedir. İrlanda’ya özgü olmasa da kızarmış balık ve patates ikilisi ‘fish and chips’ resmi olmayan ulusal yemek olarak benimsenmiştir. İngiliz Pazarı taze balık, et, meyve, sebze, yumurta, peynir ve ekmek gibi yerel olarak üretilen gıdalar da satmaktadır.

CORK İKLİMİ

Cork şehri, İrlanda’nın güneybatısında yer alır. Denize konumu itibariyle, yağışlı ve ılıman bir iklime sahiptir. Sıcak su akıntılarının etkileriyle kış ayları soğuk olmamaktadır. Yaz aylarında sıcaklıklar 20-25°C, kış aylarında ise 3-7°C arasında seyretmektedir. Değişken hava koşulları nedeniyle meteorolojinin en çok yanıldığı ülkelerden biri İrlanda’dır. İnsanların genellikle ‘bir günde dört mevsim’ hakkında konuştuğunu duyarsınız, bu da Cork’ta bir gün dışarı çıkarken tüm olasılıklar için hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına gelir. Cork’un yıl boyunca sıcaklıkları Dublin’dekiyle neredeyse aynı olsa da Cork özellikle kış aylarında çok daha fazla yağış almaktadır. Cork’u ziyaret etmek için yılın en iyi zamanları Mayıs-Ağustos ayları arasıdır.