TORQUAY ŞEHRİ HAKKINDA

Torquay, İngiltere’nin güneyinde Akdeniz hissi uyandıran bir sahil kasabasıdır. Berrak sahilleri, yeşil doğası ve tertemiz havası ile her yıl oldukça fazla sayıda yerli ve yabancı turist tatil için burayı tercih eder. İngiliz Rivierası olarak da anılmaktadır. Çeşitli su sporlarının yapıldığı şehirde oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Tarihi mekanları ile de dikkat çeken şehir müze ve parklar bakımından da oldukça zengindir.

Torquay bölgesini oluşturan yerleşim yerlerinden biri olan ve güneyde bulunan Brixham kasabası 900 yıllık bir limana ev sahipliği yapmaktadır. Torquay bölgesini oluşturan diğer bir yerleşim yeri olan Paignton oldukça sakindir.
Küçük bir yerleşim yeri olmasına karşın Torquay turizm nedeni ile oldukça hareketli bir kasabadır. Yapabileceğiniz aktiviteler sayesinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Ünlü İngiliz yazar Agatha Christie’nin Torquay’da doğmuş ve eserlerinin birçoğunu Torquay’da yaşadığı evinde yazmıştır. Günümüzde de bu ev müzeye çevrilmiştir ve her yıl milyonlarca hayranının ziyaretine kaplılarını açmıştır.

TORQUAY'DA DİL EĞİTİMİ

İngiltere’de dil eğitimi almak isteyip, İngiltere’nin aksine ılıman bir hava tercih eden öğrenciler Torquay şehrini dil okulu için değerlendirmekte tereddüt etmezler.

Küçük bir Akdeniz kasabasını andıran yerleşim yerinde turizminde etkisi ile genç nüfus oldukça fazladır. İngiltere’de kaliteli dil eğitimi alabileceğiniz pek çok dil okulunu bünyesinde barındırmaktadır. Dil okulları eğitim dışında size şehri tanıtabilecek ve gününüzü eğlenceli bir şekilde geçirmenizi sağlayacak pek çok aktivite organize etmektedir. Bu aktivitelerin başında su sporları gelir. Torquay’da katılabileceğiniz pek çok su sporları mevcuttur. Bunun dışında tarihi mekanları, müzeleri, kiliseleri, birbirinden güzel plajları ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde düzenlenen festivaller arasında 60’lar Müzik festivali oldukça fazla ilgi görmektedir.

İngiliz yazar Agatha Christie‘nin doğum yeri olan Torquay, İngiliz edebiyatına meraklı öğrenciler tarafında da oldukça fazla tercih edilmektedir. Agatha Christie’nin eserlerini yazdığı evi müze haline getirilerek her yıl milyonlarca hayranı tarafından ziyaret edilmektedir.

Torquay’da dil eğitimi alarak İngiliz kültürünü yakından tanıyacağınız gibi turizmin canlı olması nedeni olan uluslararası kültürleri de öğrenmiş olacaksınız.

TORQUAY'DA GEZİLECEK YERLER

Küçük bir yerleşim yeri olan Torquay’da, tarihi mekan olarak gezebileceğiniz oldukça fazla yer bulunmaktadır.

Kents Mağarası: Avrupa’nın en önemli taş devri bulgularının olduğu mağarada 45.000 yıl öncesine ait kalıntılar bulunmaktadır. Tarihte insanların buzul çağından kaçıp sığınmak için kullandığı mağaralardan biri olduğu düşünülmektedir.

Babacombe Model Köyü: Torquay’da buluna minyatür köy ve demiryoludur. 1963 de Tom Dobbins tarafından açılmıştır. 4 dönüm üzerine kurulan köyde 300 metreden fazla model tren yolu ve 400 fazla model bulunmaktadır.

Torre Manastırı: 12. Yüzyıl sonlarında inşa edilen yapı günümüze kadar gelmiştir ve en iyi korunmuş orta çağ manastırıdır.

Living Coast: İngiltere’nin tek kıyı hayvanat bahçesi ve akvaryumudur. Pek çok türdeki kuşlara, deniz memelilerine, Dünya’nın dört bir yanındaki deniz yaşamına ev sahipliği yapar. 20 den fazla balık türünü barındırmaktadır. Pek çok dikkat çekici özelliği açısından ödül almış bir yerdir.

Oddicombe Plajı: Kırmızı sahil kumu ile dikkat çeken Plaj oldukça sakin ve huzur veren bir ortama sahiptir. Kano kiralayıp gezinti yapabilirsiniz.

Agatha Christie Müzesi: Greenway House olarak da adlandırılan müze; polisiye gerilim romanlarının kariliçesi olarak adlandırılan İngiliz yazar Agatha Christie Torquay’da doğmuştur. Birçok eserini yazları Torquay’da geçirdiği evinde yazmıştır. Eserlerini yazdığı bu evi ziyaret ederek yazarın kitaplarını, çalışma odasını görme şansı elde etmiş olursunuz.

Prenses Bahçeleri: Bakımlı çiçeklerin, biçimli çimlerin, zarif çeşmeleri ve dikkat çekici dizaynı ile Torquay’da ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.

Güney Batı Sahil Yolu: Mavi ve yeşilin bütünleştiği bu sahil yolu oldukça huzur verici bir mekandır. 630 mil uzunluğundadır.

Meadfoot Plajı: Torquay’ın doğal güzelliği ile dikkat çeken diğer bir plajdır. Uçurumlar ile çevrilmiş olan plaj fotojenik bir konuma sahiptir.

Gezilecek bu yerler dışında Torquay ‘da balonla gezi yaparak tüm şehri kuş bakışı olarak yukarıdan keşfetmiş olursunuz. Su sporları ile de ilgilenerek gezi dışında kalan vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz.

TORQUAY'DA YEME İÇME

Sahil kasabası olan Torquay’da yemek bakımından, İngiltere’nin milli yemeği haline gelmiş balık ve patates kızartmas ı(Fish and Chips)en çok tüketilen yiyecektir. Bununla birlikte tatlı fasulye, istiridye, karides, Galler peyniri Torquay’da önemli lezzetleri oluşturmaktadır.

Kefelerde, publarda İngiliz kültürüne ait birçok bira lezzetini tadabilirsiniz.

TORQUAY'DA İKLİM

İngiltere’nin soğuk havasının aksine Torquay’da hafif ve yumuşak bir iklim hakimdir. Kış aylarında soğuk ve yağışlı hava etkisini gösterse de kısa süre sonra hava yumuşayarak yerini bahar havasına bırakmaktadır. İngiltere’nin en çok güneş alan bölgesi olması nedeni ile havanın bu derece yumuşak geçtiği Torquay’da nerdeyse dört mevsim dış mekanlarda vakit geçirebilirsiniz. Yaz dönemlerinde ortalama sıcaklık 23 derece iken, kış dönemlerinde 8-9 derecedir.

TORQUAY'DA ULAŞIM

Torquay şehrinde bir havalimanı bulunmamaktadır. Dolayısı ile Torquay sahil şehrine ulaşabilmeniz için Londra’daki hava alanlarından buraya otobüs ile gelmeniz gerekecektir. Ayrıca şehirde iki tren rotası da bulunmaktadır.
Şehir içerinde ise küçük sahil kasabası olma avantajını kullanarak her yere bisiklet ile ulaşabilirsiniz.