LEEDS HAKKINDA

Leeds şehri İngiltere’nin kuzeyinde West Yorkshire bölgesinde bulunmaktadır. İsmini Loidis şeklindeki Kelt kökenli bir ormandan almıştır. İngiltere’nin Londra’dan sonra ülke ekonomisi yönünden en önemli şehirlerinden biridir.

Leeds şehri, İngiltere ekonomisine olan katkısından dolayı, geçmişten günümüze kadar olan ekonomi tarihi ile daha çok dikkat çekmektedir. 17. ve 18. Yüzyılda köylülerin, evden çalışan dokumacıların ürettiği pamuklu ve yünlü ürünler ülkede kullanıldığı gibi yurtdışına da temin edilmesi ile ülke ekonomisine katkıda Leeds şehrini oldukça yukarılara taşımıştır. Yünlü kumaş üretimi sonrası, diğer sanayi alanlarında da gelişim gösteren Leeds şehrinin, diğer şehirler ve İngiltere’nin diğer ülkeler ile ihracat bağlantısını güçlendirmek adına şehrin ulaşım ağına ayrı bir önem verilmiş ve geliştirilmiştir. Daha sonraki tarihlerde açılan dokuma fabrikalarını demir döküm, baskı makineleri, basım sanayi, kimya sanayi, giyim sanayi alanlarında üretim yapan fabrikalar takip etmiştir. Leeds şehri belirli dönemlerde ekonomik krizler yaşasa da günümüzde İngiltere’nin en önemli finans merkezini oluşturmaktadır.

Sanayi dışında Leeds, her yıl yüksek oranda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği modern şehirlerden biridir. Doğal güzellikleri, müzeleri, tabii parklarının yanında tarihi mekanları ile pek çok ülkeden ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

LEEDS DİL OKULLARI

İngiltere’nin Londra’dan sonra en gözde şehirlerinden biri olan Leeds, İngiltere’de dil eğitimi için her yıl milyonlarca öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Genç nüfusun fazla olduğu şehirde hayat oldukça hareketli geçmektedir.

Leeds şehrinde bulunan pek çok dil okulu ile hem İngiliz kültürünü öğrenip hem de İngiliz aksanı ile İngilizce öğrenmek çok kolay ve eğlencelidir. Dil okulları üst seviye kaliteli eğitimleri ile hızlı bir şekilde İngilizce seviyenizi yükseltmenize imkan sağlarken, çeşitli aktiviteler ile şehri ve İngiltere’yi daha yakından tanımanıza yardımcı olur.

Leeds şehrinin tarihi yapıları, değişik müzeleri, gezip dinlenebileceğiniz parkları ve yıl boyunca oldukça fazla sayıda olan festivalleri ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Festivaller sayesinde sadece İngiliz kültürünü değil Dünya’nın pek çok kültürünü de eğlenceli bir şekilde öğrenme şansınız olacaktır.

LEEDS ŞEHRİNDE YEME - İÇME

İngiltere’nin hemen hemen her şehrinde olduğu gibi Leeds’te de tüm publarda ve restoranlarda balık ve patates kızartması menüsünü göreceksiniz. Bu menü, yemek kültürü çok gelişmemiş olan İngiltere için milli yiyecek halini almıştır ve özel soslarla ikram edilmektedir.

Leeds şehrinde Fransız yemekleri oldukça fazla beğenilmekte ve bu sebepten dolayı fazla sayıda Fransız restoranlarına rastlarsınız. 

İngiliz kültürünün yeme ve içme konusundaki en önemli saati beş çayı olarak bilinmektedir. Öğleden sonra saat 17:00 civarında şehrin en güzel kafelerin de çay molası vererek bu geleneği gerçekleştirebilirsiniz.

Leeds şehri genç nüfusun oldukça fazla olduğu bir şehirdir ve bu sebeple oldukça hareketlidir. Şehirde bulunan publarda bin bir çeşit lezzetteki biraları tatma şansını elde etmiş olursunuz.

LEEDS ŞEHRİNDE İKLİM

Leeds İngiltere’nin kuzey kısmında yer aldığı için ülke geneline göre biraz daha soğuktur. Geleneksel İngiliz havası olarak yıl boyu yağış almaktadır. Kışın kar yağışı da görülmektedir. Yaz ayları Kışa aylarına göre daha fazla yağış alsa da sıcak okyanus akıntısının verdiği etki ile yazın ılıman bir iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama en yüksek sıcaklık 24-25 derece iken en düşük sıcaklık ise 6-7 derecedir.

LEEDS’TE GEZİLECEK YERLER

İngiltere’nin gözde şehirlerinden biri olan Leeds, yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kirkstall Manastırı
Dış görüntüsü ile de oldukça eski bir tarihe sahip olduğunu gösteren yapı 1152 yılında inşa edilmiştir. Lokasyon olarak Aire nehri kıyısında yer almaktadır. Geniş bir park alanı içerisinde olan Manastırın etrafında piknik alanları da bulunmaktadır. Manastır içerisinde ayrıca ziyaret edebileceğiniz müze bulunmaktadır. Giriş ücretsizdir fakat bağış yapabilirsiniz.

Leeds Katedrali
Şehrin başpiskoposluk merkezidir. İnşasında kullanılan tavan süslemeleri ve barok sütunları ile oldukça dikkat çeken ve gezilmeye değer yapılardan biridir.

Köpek Tasması Müzesi
İsminden de anlaşılacağı 500 yıldan beri İngiliz kültüründe kullanılan köpek tasmaları sergilenmektedir. Oldukça ilginç ve büyük ilgi gören bir müzedir. Müze, Leeds Şatosu içerisinde yer almakta ve Oldukça eğlenceli vakit geçirilebilmektedir.

Renk Müzesi (Colour Museum)
Şehrin köpek tasması müzesinden başka diğer bir ilginç müzesidir. Hayvanların renkleri nasıl algıladıklarını, Dünya’yı nasıl gördüklerini size yansıtmaktadır. Aynı zamanda renkler ile ilgili tüm ayrıntıları, boya teknolojisinin tarihini de bu müzeyi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Leeds Kanal Bahçesi (Leeds Canal Garde)
Leeds şehrindeki kanallar muhteşem bahçeler ile güzelleştirilerek huzur bulacağınız alanlar yaratılmıştır.

Abbey House Museum
İngiltere tarihi ile ilgili pek çok şey bulacağınız müzede; Victorian, Georgian sokaklarını, eski dönmelere ait alış eriş merkezlerini, dönemi hatırlatacak meyhaneleri gezmiş olacaksınız.

Roundhay Park
Yaklaşık olarak 700 dönümlük çok büyük bir alanı kapsayan park, Avrupa’nın en büyük şehir parklarında biridir. Gezi ve dinlenme mekanı olan park içerisinde göl ve ormanlık alanlarda mevcuttur.

LEEDS ŞEHRİNDE ULAŞIM

Leeds şehrine ulaşmak için Leeds Bradford havalimanı kullanılsa da, Türkiye’den uçuşlarda Londra ya da Manchester havaalanından aktarma yapmak zorunda kalabilirsiniz. Uçak aktarması yapabildiğiniz gibi Londra ya da Manchester’dan Leeds şehrine ulaşmak için raylı sistemi de kullanmanız mümkündür.

Şehir içerisinde ise en çok kullanılan ulaşım aracı ise otobüs ve metrodur. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda, ulaşımı rahatlatmak için sadece otobüslerin kullanabildiği kendi şeritleri bulunmaktadır.