NICE HAKKINDA

Fransa’nın güneyinde yer alan Nice şehri Akdeniz’e kıyısı olan bir tatil kentidir. Tüm Cote’d Azur’ un bulunduğu bölge olan Alper Maritimes’ ın başkenti olan Nice, Fransa’nın beşinci büyük kentidir.

Dünyanın gözde tatil yerlerinden biri olan Nice turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Fransa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan şehir, ülke için oldukça önemli bir konumdadır. 347.000 nüfusa sahip Nice oldukça misafirperver ve güler yüzlü halkı ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Marsilya ve Cenova arasında yer alan şehrin batısında Var Nehri ve Doğusunda Boron Dağı iler çevrilmiştir. Aynı zamanda Monaco Krallığına 10 kilometre, İtalya sınırına da 30 kilometre mesafededir. Bu eşsiz konumu ile de gezilesi yerlerden biri olma özelliğini daha da cazip hale getirmektedir.

İKLİM

Fransız Rivierasında kışların en ılık olduğu yer olan Nice korunaklı bir yapıya sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 14 °C’dir. Şehrin en sıcak ayı Temmuz ayıdır ortalama sıcaklık 22 °C’dir, en soğuk ayı ise Ocak ayıdır ve ortalama sıcaklık 8 °C’dir. Nice ılıman ve sıcak iklimi ile her mevsim ziyaret edilebilecek keyifli bir tatil kentidir.

NICE DİL OKULLARI

Nice şehri dünya genelinde en iyi tatil yerlerinden birisi olarak tanınmaktadır. Bu da turistik açıdan popülerliğini oldukça arttırmıştır ve her yıl binlerce turist bu şehre merakla akın etmektedir. Bilinirliğinin yüksek olması nedeni ile öğrenciler tarafından da oldukça rağbet görmektedir.

Sahil kenti olması, tarihi güzellikleri, doğal güzellikleri ve eğlence hayatı ile şehir dil eğitimi alacak öğrenciler için oldukça idealdir. Bu şehirde eğitim saatleriniz dışında kalan zamanlarınızı bir saat bile boşa geçirmeden deneyimleyebilirsiniz. Bu sayede hem pratik yapma hem de sosyalleşme imkanı bulabilirsiniz.

Nice’ de her bütçeye uygun eğlence yerleri, cafeler, restoranlar ve oteller yer almaktadır. Bu da eğitim alacak öğrenciler için bir diğer önemli avantajdır. Bu şehirde eğitim alırken çok uygun maliyetle keyifli zamanlar geçirebilir ve doya doya gezebilirsiniz.

Nice’ de kaliteli eğitimi ile tanınmış dil okulu seçenekleri bulunmaktadır. Her bütçeye ve her yaşa hitap eden bu okullar her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu okullarda ve bu şehirde eğitim alırken Fransızca öğrenmenin zevkine varabilir ve unutulmaz bir eğitim süreci geçirebilirsiniz.

1990 yılında eğitim hayatına başlayan Azurlingua Dil Okulu, DELF sınavlarında %100 başarı oranına sahiptir. Fransa’nın en gözde şe

1983 yılında açılan Sprachcaffe Dil Okulu, deneyimli ve yenilikçi kadrosu ile öğrencilere hizmet vermektedir. Otuzdan fazla zincir

GEZİLECEK YERLER

Nice doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile Fransa’nın en dikkat çeken şehirlerinden biridir. Turistik açıdan popülerliği oldukça yüksektir. Dil eğitimi için bu şehri tercih edecek öğrencilerin ders saatleri dışında kalan zamanlarını dolu dolu geçirmesi muhtemeldir. Bu da size Fransızca öğrenirken Fransız kültürünü tanıma ve yaşama imkanı sunacaktır. Bu büyülü şehirde dil eğitimi alırken gezilmesi gereken yerleri aşağıda sizler için sıraladık;

Eski Nice
Şehrin kalesi altındaki eski ve tarihi bölgesini mutlaka gezmelisiniz. Yerel restoranları, pastel rengi evleri ve canlı sokakları ile bu büyülü ambiyansı görmemek olmaz.

Cours Saleya Pazarı: Şehrin kalbinin attığı bu semt pazarı antika eşyalar, taze çiçekler, hediyelikler, sulu boya tablolar gibi pek çok güzellikle bezenmiş.

Nice Kalesi
1543 yılında yapılmış bu kale şu an seyir tepesi olarak enfes manzarayı izlemek için kullanılmakta.

Massena Meydanı
Etrafı cafe ve restoranlarla dolu, sokak sanatçılarının canlı performans sergilediği meydan Nice’ in en turistik yeridir.

Promanade des Anglais
1820 yılında İngilizler tarafından yapılmış 7 kilometrelik bu kordon palmiye ağaçlarının gölgesinde harika beach clublar, cafeler, restoranların ve lükse otellerin bulunduğu harika bir sahil bölgesidir.

Nice Karnavalı
Dünyanın en büyük sokak karnavallarından biri olan Nice Karnavalı her yıl Şubat ayında 2 hafta olarak yapılmaktadır.

Musee Matisse
Ünlü ressam Henri Matisse’nin yaşadığı müze-evini gezmek en iyi aktivitelerden biri olabilir.

Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi Mamac
Amerika ve Avrupa sanatına adanmış bu müze çağdaş ve modern sanat alanında genç yeteneklere yer vermektedir.

Marc Chagall Müzesi
Rus-Fransız asıllı ünlü ressam Marc Chagall’ ın 40 dan fazla eserine yer verilen müze şehrin en büyük müzesidir. Amfi Tiyatrosu ve konser alanı ile oldukça popülerdir.

YEME - İÇME

Nice pek çok yakın kültürden yemek konusunda esintilere sahiptir. İtalya’ya çok yakın olması ile bu ülkeden yemeklerinde oldukça etkilenmiştir. Dolayısı ile bu şehirde hem Fransız mutfağının hem de İtalyan mutfağının yerel tatlarını deneyebilirsiniz. Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan deniz ürünleri bu şehirde de başlıca tüketim gıdasıdır. Bunun dışında pek çok farklı kültürden yemek seçenekleri bulmanız mümkündür. Sokaklarda yer alan şık ve keyifli restoranlarda bir akşam yemeğini çok uyguna yiyebilirsiniz.

ULAŞIM

Nice’e ulaşım oldukça kolaydır. Coted Azur Havaalanı ile uluslararası uçuşlar yapılabilmektedir. Bunun yanında çevre ülkelere farklı ulaşım araçları ile de geçiş yapmak mümkündür. Aynı şekilde ülkedeki başka şehirlere de karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir geniş bir tramvay ağına sahiptir bu da şehir içi ulaşımı çok kolay hale getirmektedir. Şehirde ulaşım oldukça kolay ve uygun maliyetlidir. Şehrin yapısı itibari ile bir yerden diğer bir yere ulaşım fazla zaman almamaktadır.