LYON HAKKINDA

Fransa’nın güneydoğu tarafında ve Rhone Alpes bölgesinde yer alan Lyon şehri Rhone yönetiminin merkezidir. Paris ve Marsilya’nın arasında yer alan şehir oldukça iyi bir konumdadır.

Tarihinde pek çok petrokimysal endüstriye ev sahipliği yapan Lyon Fransa iş dünyasının önemli merkezlerinden biridir. Kimyasal ve biyoteknolojik sanayi hakim olduğu şehir bilişim ve yazılımın merkezidir.  Sanayide bu denli gelişmiş olması nedeni ile iyi bir ekonomiye sahiptir.

Şehrin nüfusu 573.000 dir ve bulunduğu bölge olan Rhone Alpes in başkentidir. Unesco Dünya Mirasları Listesinde yer alan şehir tarihsel olarak dünyanın ipek ticaretinin merkezidir.

İnterpol’ün merkezi, uluslararası haber kanalı Euronews’ in merkezi ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı burada yer almaktadır. Bu denli önemli kuruluşların burada olması nedeni ile şehir Fransa için oldukça önemli bir konumdadır.

Lyon gastronomi alanında dünya çapında nam salmıştır. Her yıl binlerce turist buraya gelerek eşsiz lezzetleri tatmaktadır. Bunun yanı sıra Roma tarihine dayanan eserleri ile de dünya genelinde ilgi çekmektedir. Tarihinin öneminin yanı sıra sanatsal ve kültürel güzellikleri ile de oldukça dikkat çeken şehir ziyaretçilerin yüksek beğenisini kazanmaktadır.

LYON'DA DİL EĞİTİMİ

Lyon Dil Eğitimi almak isteyen öğrenciler için Fransa’nın önde gelen şehirlerinden biridir. Uygun yaşam maliyetleri sayesinde öğrenciler bu şehirde bütçelerini zorlamadan eğitim alabilmekteler. Gıda ve ulaşımın uygun olması bu şehirde doyasıya zaman geçirme imkanı sunmaktadır.

Turist popülasyonunun yüksek olduğu Lyon’da farklı kültürlerden pek çok insan ile bir arada olabilirsiniz. Turistlerin uğrak yerlerinden biri olan şehir renkli ve canlı günlük hayatı ile eğlenceli ve keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacaktır.

Kaliteli Dil Okullarının yer alması nedeni ile bu şehir dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından da oldukça rağbet görmektedir. Her bütçeye, her yaşa ve her dil seviyesine hitap eden bu okullar her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Lyon’daki cıvıl cıvıl hayat ve tarih, sanat size farklı ve keyifli bir serüven yaşatacaktır. Eğitim saatleriniz dışında kalan zamanlarınızda yapılabilecek pek çok aktivite seçeneği bulabilirsiniz. Bu sayede eğitim sürecinizi en etkili ve keyifli şekilde deneyimleyebilirsiniz.

LYON’UN İKLİMİ

Lyon serin bir iklime sahiptir ve kış aylarında yağış almaktadır. En soğuk ay Ocak ayıdır ve ortalama sıcaklık 3 °C dir. En sıcak ay ise Temmuz ayıdır ve ortalama sıcaklık 22 °C dir. Sahip olduğu hava iklimi yapısı ile her mevsim ziyaret için uygun olan şehir yıl içerisinde çok sayıda öğrenciye ve turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Sıcak ve ılık havaları sevenler için bahar ve yaz aylarında bu şehir tam anlamıyla doğru adres olmaktadır. Kış aylarının da sert geçmemesi nedeni ile her mevsim bu şehir ideal bir iklime sahip olmaktadır. Bu sayede dil eğitimi alacağınız dönemi belirlemekte zorluk çekmeyeceksinizdir.

LYON’DA GEZİLECEK YERLER

Lyon dil eğitimi alacak öğrenciler için sadece iklimi ile değil tarihi ve doğal güzellikleri ile de idealdir. Müzeleri, tarihi meydanları, doğal güzellikleri ile Fransa’nın en çok dikkat çeken şehirlerinden biridir.

Lyon turistlerin ilgisini çeken şehirler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra dünyaca bilinen eşsiz lezzetleridir. Bu şehre gitmişken yerel lezzetleri denemeden ve tarihi, doğal güzellikleri ziyaret etmeden dönülmemeli;

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi
17. Yüzyılda inşa edilmiş bu müze aynı zamanda St. Pierre Sarayı olarak da adlandırılır ve  Fransa’nın en büyük 3 müzesidir.

Notre Dame de Fourviere Bazilikası
Fransa’nın gözbebeği olarak adlandırılan yapılarından biri olan Bazilikası, aynı zamanda eşsiz bir Lyon manzarasına sahiptir.

Presqu’ile Bölgesi
Rhone ve Saone nehirlerinin oluşturduğu yarımada bölgesinde yer alan bu bölge restoranları, kafeleri ve mağazaları ile ünlüdür. Bir şeyler yemek ve içmek için şehirdeki en doğru adrestir.

La Croix-Rousse Bölgesi
Rhone ve Saone nehirlerinin oluşturduğu muazzam bir yarımada bölgesidir.

La Part Dieu
Alışveriş severlerin uğrak yerlerinin en başında olan bölge, ünlü pazarları ile alışverişin en doğru adresidir.

LYON'DA YEME İÇME

Lyon mutfağı gastronomi alanında nam yapmış en zengin mutfaklardan biridir. Bu şehirde eğitim aldığını süre boyunca bu muazzam tatları deneyimleme fırsatı bulacaksınızdır. Çikolatalı Kruvasan, Balık, Lyon Salatası, Siyah Puding gibi yerel lezzetlere hayran kalabilirsiniz.

Lyon’da yerel lezzetlerin yanı sıra pek çok farklı kültürlerin mutfak seçenekleri de bulunmakta. Bu şehirde eğitim aldığınız süre boyunca yeme içme konusunda pek çok seçenek ile zorluk yaşamayacaksınızdır. Lyon’da her bütçeye uygun kafeler ve restoranlar bulunmaktadır ve bu sayede öğün maliyetlerinizi dilendiğiniz gibi planlayabilirsiniz.

LYON'A ULAŞIM

Ulaşım ağı oldukça geniş olan Lyon’da şehir merkezine ve şehir merkezinden farklı bir yere ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır. Toplu taşımanın rağbet gördüğü şehirde en çok kullanılan araçlar metro ve otobüslerdir. Bu toplu taşıma araçlarına ek olarak Tramvay ve Fünikeler  ile de ulaşım desteklenmektedir. Hepsinin dışında bisiklet ile de bu şehirde ulaşım sağlanmanız mümkündür. Şehrin pek çok yerinden bulunan bisiklet istasyonlarından bisiklet temin etmeniz mümkündür.

Lyon Saint Exupery Havaalanı ile Lyon’a uluslararası ulaşım da kolaylıkla sağlanmaktadır. Şehir merkezine 25 dakikalık mesafede yer alan havaalanından, pek çok ulaşım aracı ile şehir merkeze gitmeniz mümkündür.