AUCKLAND HAKKINDA

Auckland, Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan Waitemeta ve Manukau Limanları ile sınırları oluşturulmuş dar bir konumda yer alır. Yaklaşık 1.3 milyon nüfusu ile Yeni Zelanda’nın en kalabalık nüfusuna sahiptir. Toplam 4.5 milyon nüfusa sahip olan Yeni Zelanda nüfusunun neredeyse 1/3’ü bu şehirde yaşamaktadır. İki limana sahip olan bu şehir, ekonomik faaliyetlerin en fazla olduğu merkez konumdadır. Bu yüzden bu şehirde her geçen gün nüfus artmaktadır.

Refah seviyesi oldukça yüksek olan bu şehirde, düzenlenen birçok ankette dünyada en yaşanılan ülkeler arasında yer almaktadır. Auckland 2011 yılında Mercer tarafından düzenlenen Dünyanın en yaşanılan şehirler listesinde üçüncü sırada yer almıştır.

Auckland şehri, farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. İngilizler başta olmak üzere şehirde çoğunluk olarak Avrupa kökenli yabancılar yaşamaktadır. Asıl Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler nüfusun %10’luk kısmını oluşturmaktadır.

Şehrin doğu kıyısında şehir merkezi, yat limanı bulunurken, batı kıyılarında plajlar bulunmaktadır. Şehrin iki limanında binlerce gemi olması nedeniyle “yelkenliler şehri” olarak ta anılmaktadır. Batı bölgesinde bulunan ormanlar, hafta sonu uzun yürüyüşler ve piknik yapmak için iyi bir alternatiftir. Şehrin çevresinde birçok ada olduğu için hafta sonlarını adalara giderek değerlendiren insan sayısı da oldukça fazladır. Bu adalar Waiheke Adası ve volkanik bir ada olan Rangioto Adası’dır.

 Yeni Zelanda Avrupalıların ve Polinezyalıların sentezlemesinden oluştuğu için birçok farklı kültürle etkileşim geçirmiş oldu.  Bu yüzden ülkenin kültürel zenginliği de fazladır. Bu kültürel zenginliklerini birçok müzede sergilemektedirler. Örnek verilecek olursa, Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler’in kültürü ile ilgili birçok eser müzelerde sergilenmektedir.

Avrupai görünümünde olan bu şehirde geniş caddeler ve birçok mekân bulunmaktadır. Şehrin en meşhur caddesi Queen Cadddesidir. Cadde üzerinde birçok kafe, bar ve restoran yer almaktadır. Sky Tower, şehrin neredeyse her yerinden görülebilen 328 metre yüksekliğinde bir kuledir. Bu kule güney yarım küredeki en yüksek yapılardan biri olarak bilinmektedir.

AUCKLAND Dil EĞİTİMİ

Auckland’da dil eğitimi almak, öğrenciler tarafından son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir. Bu kadar popüler olmasındaki en büyük neden şehrin her geçen gün hızla büyümesinden kaynaklanmaktadır. Auckland, yaklaşık 1,3 milyon nüfusu ile Yeni Zelanda’nın en kalabalık şehri, ayrıca ülkenin ticaret ve kültür merkezidir. Bu yüzden öğrenciler tarafından son zamanlarda çok popüler hale gelmiştir.

Yeni Zelanda’nın resmi dili İngilizcedir. Öğrenciler dil okullarında öğrendiklerini okul dışında pratiğe dökebilmektedir. Auckland şehrinde genç nüfus oldukça fazla olduğu için insanlar arasında sosyalleşme çok hızlı gerçekleşmektedir.

Dil okullarının neredeyse hepsi mağazalar, sinema, restoranlar ve daha birçok yere sadece kısa yürüme mesafesindedir. Bunun dışında, doğal güzellikleri ile öne çıkan bu şehirde isteyen öğrenciler; orman yürüyüşü, dağ tırmanışı veya kayak yapabilmektedir.

Yeni Zelanda kendi para birimini kullanmaktadır. Böylece ana dili İngilizce olan ülkelerle kıyasladığımız zaman hem okul maliyetleri hem de yaşam koşulları daha uyguna gelmektedir. Ulaşım açısından şehirde ücretsiz otobüsler çalışmaktadır. Öğrenciler bu şekilde şehir içi ulaşımda çok bir masraf yapmamaktadır. Öğrenci konaklamalarının çoğu merkezde yer almakta, öğrenciler 10 dakika yürüyerek okullarına gidebilmektedirler. Bu yüzden Auckland’da öğrenciler hem kaliteli eğitim alabilmekte, hem de bu eğitim sürecini çok düşük maliyette tamamlayabilmektedir.

TARİH

Yeni Zelanda’nın asıl yerlileri Doğu Pasifik adalarından gelen Maorilerdir. Özgürlüklerine düşkün olan bu toplum aborjinlerden farklı olarak toplum içinde insanlar ile kaynaşmışlardır. Maoriler günümüzde nüfusun yaklaşık %10’nunu oluşturmaktadır. Aucland Sokaklarında bu insanları görme mümkün. Kendilerine has dövmeleri ile sokaklarda dikkatleri üstlerine çekmektedirler. Maorilerin savaşlarda kendilerini motive ettikleri “Haka Dansı” hala yapmaktadırlar.

İKLİM

Auckland’da sıcak ve ılıman bir iklim hâkimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 derece civarındadır. Havanın çok soğuk olmadığı bu şehirde yağış miktarı oldukça fazladır. Özellikle temmuz ayında ayın yarısından fazlası yağışlı geçmektedir. Hava sıcaklığı arttığı zaman çok farklı bir havaya bürünen bu şehirde, nemle beraber insanları bunaltan seviyelere çıkmaktadır. Bundan dolayı insanlar soğuk şeyleri bolca tüketmektedir. Özellikle Auckland, dünyada kişi başı en fazla dondurma tüketen şehir olarak bilinmektedir.

ULAŞIM

Auckland, şehir içi ulaşımında tramvay, vapur ve otobüs kullanılmaktadır. Oldukça gelişmiş bir ulaşım sistemine sahip bu şehirde, kırmızı renkli ‘City Circuit Free Bus’ adlı otobüsler hafta içi her gün 08.00-18.00 arasında ücretsiz hizmet vermektedir.

Auckland’da bir şirket tarafından hizmete sunulan 2 kişilik bisikletler ücretsiz kullanılabilmektedir. Kısa mesafeli ulaşımlar için en uygun alternatif olarak görülür.

Ayrıca şehirde Waiheke Shipping firmasına ait 2 vapur hizmet vermektedir. Bir vapur sadece yolculara hizmet vermekteyken, diğer vapur arabalı olarak kullanılmaktadır.

YEMEK KÜLTÜRÜ

Doğal güzellikleri olan bu ülkede en önemli yiyecek, doğal besin kaynaklarıdır. Yeni Zelanda halkı doğal besin tüketmeyi seven bir toplumdur. Doğal su kaynakları temiz ve minerali bol olmasından dolayı suyun tadı ayrı bir güzel gelmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel bir yapıya sahip bu toplum şehrin büyümesi ve modernleşmesi ile beraber dünya mutfağı lezzetlerine kapılarını açmıştır. Genelde et ve balık ile beslenmeyi seven bu toplum, içecek olarak şarap ön çok tüketilmektedir. Hatta şarap o kadar fazla tüketiliyor ki şarap üretmek bir meslek haline gelmiştir.

GEZİLECEK YERLER

Hayat kalitesisin oldukça yüksek olduğu bu şehirde dünyanın dört bir yanından insanlar akın etmektedir. Auckland şehri, Polinezya ve Avrupalıların iyi bir şekilde sentezlenmesi ile oluşmuştur.  Bununla beraber Yeni Zelanda yerlileri olan Maori kültürü de hala etkisini günümüzde göstermektedir. Bu kadar fazla kültürün birleştiği yerde insanlar için görülmesi gereken birçok yer mevcuttur.

Aşağıda Auckland’da görülmesi gereken yerler detaylı bir şekilde verilmiştir.

Sky Tower:
Sky Tower, Yeni Zelanda’da en yüksek binadır. 328 metre yüksekliğindeki bu binada tiyatro, restoran, kumarhane, spor merkezi ile beraber birçok şey mevcuttur. Kule tepesinden Auckland 360 derece izlenilebilmektedir.

Auckland Zoo:
Tropikal bölgelere özgü kuşlar, balıklar ve memeli hayvanları doğal yaşam alanında uygun olarak bakılmaktadır. Hayvanat bahçesinde 138 farklı hayvan türü bulunmakla beraber toplamda 880’den fazla hayvan türü bulunmaktadır.

Auckland War Memorial Museum:
Auckland savaş müzesi, 1929 yılında hizmete açılmıştır. Müze içerisinde yerli halk olan Maorilerin kültürü ile alakalı birçok eser yer almaktadır. Ayrıca müzede 2. Dünya Savaşı olayları ile ilgili birçok şey sergilenmektedir.

Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium:
1985 yılında  ünlü dalgıç Kelly Tarlton tarafından kurulmuş bu tesislerde, Güney Yarımküre ’deki okyanus canlıları hakkında bilgi edinmek için görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İnsanlar kafesler içerisinde köpek balıkları ile dolu havuza girebilmektedir.

Stardome Observatory:
Stardome gözlemevi, 1948’de Auckland Astronomi Topluluğu tarafından kurulmuştur. Havaların açık olduğu dönemde insanlar buradan gezegenleri ve yıldızları inceleyebilmektedir.

Rangitoto Adası:
600 yıl önce volkanik patlama sonucu oluşmuş bu ada, ülkenin en genç adasıdır. Vapurla gidilen bu adada, lavların oluşturduğu mağaralar görülmesi gereken yerlerdendir.

Waiheke Adası:
Yeşilliği ile cenneti andıran bu adada plajlar, zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile görsel şölen sunmaktadır. Adada sörf, yelkencilik, okçuluk ve buna benzer birçok aktivite yapılmaktadır.