Bilgi İste

J-1 Vizesi

J-1 Vizesi

Amerika J-1 Vizesi Nedir?

Amerika J1 vizesi, değişim ve staj programlarına katılan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize, sahiplerine iletilen DS-2019 formunda yer alan şartlar ve süre boyunca çalışma ve ikamet izni sağlayan bir vizedir. J1 vizesi, Amerika’da Work and Travel (WAT) programına katılmak isteyen kişilerin başvurmaları gereken vizedir. Work and Travel programlarında sponsor kurumunuz tarafından size iletilen DS-2019 formunuz ile bu vizeye başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Work and Travel programı, katılımcılara İngilizce dilini geliştirmekten ziyade bir kültürel birikim sağlamayı amaçlamaktadır. Katılacağınız Work and Travel programı size Amerika’nın birçok şehrinden iş imkânı sunmaktadır. Programın asıl amaçlarından bir diğeri ise Amerika’da bir yabancıdan ziyade oranın bir vatandaşı gibi yaşamanın nasıl bir şey olduğunu görmenizdir. Çalışacağınız süre içerisinde Amerikan Hükümetinin size sağlamış olduğu haklardan faydalanabilirsiniz.

Work and Travel programına bakış açınız gezmek ve eğlenmekten ziyade eğer kişisel gelişim ise bu program sizi fazlasıyla memnun edecektir. Birçok üniversite öğrencisinin kendi ülkelerinde de deneyimlememiş olduğu yalnız yaşama, kendini finanse etme gibi bir çok şeyi bu programda yapabileceksiniz ve bu sizin hayata bakışınızı değiştirecek.

Work and Travel programı yılın her dönemi yapılır ancak Türkiye’den başvuran öğrencilerin sadece yaz aylarında katılabileceği, çalışma ve seyahat kısmının toplamda ortalama 4 ay sürdüğü bir programdır. Programa katılabilmenin en önemli şartlarından birisi hali hazırda üniversite öğrencisi olmanızdır. Lisans ya da yüksek lisans eğitimi alıyorsanız programa katılabilirsiniz fakat tez sürecindeki öğrenciler programa kabul edilmezler. Başvuru yapacağınız sırada kredili ders alıyor durumda olmalısınız. Ayrıca pasif durumda olan, güncel öğrenci belgesi ve transkript alamayan öğrenciler de programa başvuramazlar.

Work and Travel katılımcılarına vizeler yaklaşık 4 aylık süre için verilir. 3 aylık çalışma sürecinizden sonra 1 ay Amerika’da konaklama hakkınız bulunmaktadır. WAT programı kapsamında iş bulma, konaklama ve Amerika’ya gittiğinizde ne yapmanız gerektiği ile ilgili hizmetler yer almaktadır. Amerika’da WAT programına katılmayı düşünenler için ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız sizi talepleriniz doğrultusunda en uygun şekilde yönlendirecektir.

Work and Travel katılımı için resmi olarak bir yaş sınırı bulunmamaktadır fakat öğrencilere çalışma izni basan sponsora göre değişkenlik göstermekle beraber yaş sınırı uygulamasında lisans eğitimi gören öğrencilerin en fazla 26, Yüksek Lisans eğitimi gören kişilerin ise en fazla 28 yaşında olmaları tavsiye edilir. Bu tavsiye iş bulmanız veya programa kayıt yapmanız açısından önemli olmasa da, vizenizin onaylanması açısından önem taşımaktadır.

DS-2019 nedir?

DS-2019 Amerika’da size sponsor olan iş yeriniz veya kurum tarafından hazırlanan ve size iletilen, çalışacağınız işin veya programın detaylarının yer aldığı bir belgedir. Bu belgede yer alan detaylar; çalışacağınız veya katılacağınız programın yer aldığı kurumun ayrıntılı iletişim bilgileri ve adresi, programınızın başlama ve bitiş tarihleri ve yapacağınız görevlerin ayrıntılı yazılı olduğu bir belgedir. Belge üzerinde aynı zamanda SEVIS numaranız ve hangi vize türüne başvuru yapmanız gerektiği de yazar.

Belge hazırlandıktan sonra size Amerika’da sponsor kurum tarafından kargo ile yönlendirilir ve bu belge olmadan J1 vizesine başvuru yapmanız mümkün değildir. DS-2019 belgeniz geldikten sonra vize için gerekli diğer evraklar ile vize başvuru sürecinize başlanabilir. Belgeler ve prosedürlerle ilgili ayrıntılı bilgiyi size ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız iletecek ve vize sürecinde size danışmanlık sağlayacaktır.

SEVIS nedir?

SEVIS’in açılımı, Student and Exchange Visitor Information System’dir. SEVIS eğer Amerika’ya öğrenci veya değişim programı (WAT vb.) statüsünde seyahat gerçekleştirecekseniz sizin kaydınızın alındığı ve Amerika’da sizin takip edilmenizi sağlayan bir sistemdir. SEVIS kaydınızın alınabilmesi için vize başvurusunda bulunmadan önce ödemesini yapmanız gerekmektedir.

SEVIS kaydınızı Amerika’ya girişinizden sonra 3 gün içerisinde aktif hale getirmeniz gerekmektedir. SEVIS kaydınız aktif değil ise Social Security Number almanız mümkün olmayacaktır. Social Security Number olmadan Amerika’da herhangi bir işte çalışamazsınız. SEVIS aktivasyon işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde Amerika’yı vizeniz iptal edilebileceğinden dolayı terk etmek zorunda kalabilirsiniz.

Amerika J1 Vizesi başvuru süreci

ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız ile birlikte yürüttüğünüz işlemlerinizde, sıra vizeye geldikten sonra danışmanınız tarafından size iletilen evrak listesini eksiksiz olarak hazırlamanız ve danışmanınıza iletmeniz gerekmektedir. ELT deneyimli vize kadrosu ile vize dosyanızı hazırlar, online olarak doldurulması gereken başvuru formunuzu doldurur ve dosyanız randevuya gitmeniz için hazır hale gelir. Amerika başvurularında online olarak doldurulan form İngilizce dilinde doldurulmalıdır ve bu formda dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Amerika vize başvurunuzun kararını büyük ölçüde etkileyen şey doldurulan formdur. Amerika konsolosluğundan yapacağınız görüşme sırasında size sorulan sorular tamamen formda verilen bilgiler ışığındadır. Amerika konsolosluğu sizden ayrıntılı evraklarınızın bulunduğu bir dosya teslim almaz ancak bir soru sorulursa ve bunu kanıtlamanız gerekirse, evraklarınızın yanınızda bulunması gerekmektedir. Konsolosluk yetkilisi sizden J-1 vize başvurusu için istenen evrak listesini ayrıntılı olarak inceleyebilir ya da sadece bir kısmına göz atıp evraklarınızı size geri teslim edebilir.

Amerika vize başvurularını hiçbir aracı kurum olmaksızın konsolosluk veya büyükelçilikte almaktadır. ELT danışmanınız ile birlikte alacağınız vize randevusuna şahsen gitmeniz gerekmektedir. Randevunuza gittiğinizde her vize türü için geçerli olan mülakat prosedürü sizin için de geçerli olacağından, dış görünüş ve diksiyon gibi konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Görüşme sırasında J1 vizesine başvurduğunuz için bir İngilizce dil seviyesine sahip olduğunuz öngörülür ve görevli memur sizinle İngilizce konuşabilir. Böyle bir durumda çekinmeden İngilizce konuşmalısınız.

Amerika vizenizin sonucu, birebir görüştüğünüz yetkili konsolosluk memuruna bağlıdır. Görüşme bitiminde size vize alıp alamayacağınız bilgisi verilir. İtiraz etmek isterseniz bunu o an yetkili memur ile birebir konuşarak yapabilirsiniz, fakat size tavsiyemiz bu konuda fazla ısrarcı olmamanızdır. Eğer ret almışsanız yapmanız gereken ilk şey konsolosluktan çıktıktan sonra ELT danışmanınız ile iletişime geçmek olacaktır. Danışmanınız size yeni bir başvuruyu ne zaman yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgiyi verecektir.

Amerika randevunuzda ki görüşme esnasında, size katıldığınız program ile ilgili detaylı bilgiler sorulacaktır, bu yüzden katılacağınız program, çalışacağınız iş ve kalacağınız şehir ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmanızda fayda vardır. Görüşmeyi gerçekleştirdiğiniz memuru, program sonunda Türkiye’ye döneceğinize ikna edebilmeniz, en önemli konulardan biridir. Görüşme esnasında kurduğunuz diyalogda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda ELT danışmanınızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Farklı bir ülkede okuyan yabancı uyruklu öğrenciler, J-1 vizesini almak için kendi ülkelerine gitmelerine gerek yoktur. WAT programına katılmak için öğrenim gördükleri ülkedeki ABD Konsolosluk veya Büyükelçiliklerine başvuruda bulunabilirler. Ancak konsolosluk görevlileri Türkiye’de üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilerin vize başvurularını kendi ülkelerinden yapmalarını önermektedir.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır. Amerika J1 Vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkenin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT, Amerika J1 Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Amerika Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Amerika’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartabilir ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olabilir. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler. Ancak ABD vize başvurusunda ret alma sebebiniz, eksik ya da yanlış evrak yönetiminden kaynaklanmıyorsa ve ret sebebi başvuru esnasında yetkili memurun olumlu bir kanıya varamayışı ise, yeniden rahatlıkla vize randevusu alıp başvuru yapabilir, ikinci görüşmenize daha hazırlıklı gidip vize alma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Amerikan Konsolosluğu ve Elçiliği vize başvurusu sayısına bir kısıtlama getirmemektedir.

J1 vizesi sahibi katılımcının eşi ve çocukları J-2 vizesi ile ABD’de çalışma izni alabilirler.

J-1 vizesi ile değişim programına katılan öğrenciler, eğitim hayatları süresince istedikleri kadar Work and Travel ve diğer değişim programlarına katılabilir, ancak son katılımdan döndükten sonra iki yıl geçmeden ABD’ye göçmenlik başvurusu yapamaz.

ELT Amerika J1 Vizesi Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hangi başvuru prosedürlerini izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz.

Amerika J1 Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz,
  • Amerika J1 Vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz,
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor,
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz,
  • Görüşme yapabilmeniz için şahsen gitmeniz gereken Amerika vize randevusunu sizin için alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz,
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz,
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz