Bilgi İste

Avrupa Üniversitelerinde Lisans Tamamlama

Avrupa Üniversitelerinde Lisans Tamamlama

Avrupa Üniversitelerinde Lisans Tamamlama – Dikey Geçiş – Transfer

Ülkemizdeki üniversite eğitiminin en büyük sorunlarından birisi, 2 yıllık MYO’larda eğitim alan öğrencilerin, lisans tamamlama ile 4 yıllık üniversite mezunu olmakta karşılaştığı zorluklardır. 2 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrencilerin üniversite mezunu sayılmadığı ve derecelerinin lise mezuniyetinden pek de farklı olmadığı ülkemizde her yıl binlerce öğrenci DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık bir üniversiteye girmeye ve lisans tamamlama ile üniversite mezunu olmaya çalışmaktadır. Maalesef bu öğrencilerin pek çoğu daha DGS sınavı aşamasında başarısız olmakta, diğer bir bölümü ise 4 yıllık üniversiteye geçişte zorunlu olan Dil hazırlık ve İntibak eğitimi aşamasında takılmaktadır. 2 yıllık MYO önlisans diplomasını , 4 yıllık lisans diplomasına yükseltmek ülkemizde ortalama 3,5 – 4 sene ek eğitim gerektirmektedir.

Bu nasıl mümkün oluyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir MYO öğrencisi DGS sınavından başarılı olsa dahi,sadece belirli üniversitelerde eğitime başlayabilir ve ilk yıl İntibak eğitimi adı altında zor bir eğitim alması gerekiyor.Genellikle 1yıl süren bu eğitim , teknik bölümlerde ise 3 döneme kadar uzayabiliyor. Bunun üstüne 2 yıl da lisans tamamlama eğitimini koyduğunuzda karşınıza 3,5-4 yıl gibi bir zaman çıkıyor. Öte yandan, Avrupa Birliği üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yılda tamamlanıyor. Üstelik, herhangi bir sınava girmek zorunda değilsiniz. Mezun olduğunuz yıllık bölümün içeriğine uygun bir bölüm seçmeniz durumunda ortak derslerinizin kredisini saydırabiliyorsunuz. Ya da toplam süre zaten aynı olduğu için istediğiniz bir bölümü seçip onu okuyabilirsiniz. Bu durumda ise 2 farklı diplomanız olur ve bu size büyük avantaj sağlar.

YÖK Denkliği var!

Avrupa birliğinden alacak olduğunuz üniversite diplomaları, Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmalar gereği YÖK tarafından onaylanıyor. Eğitiminizi Türkiye’de almış olmakla Avrupa’da almış olmak arasında bir fark yok. Üstelik, AB diplomasına sahip olmanız sizin için gelecekte çok daha bönemli kapıları açan bir anahtar olacaktır.

Hangi bölümleri okuyabilirim?

Size uygun olduğunu; bilgi, beceri ve yeteneğinizin yeterli olduğunu düşündüğünüz bütün bölümleri okuyabilirsiniz. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, müdendislik, işletme, uluslararası ilişkiler ve daha niceleri… ELT ile İdeallerinizden vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız.

Yabancı dil bilmemek sorun mu?

Eğitiminizi Türkiye’de tamamlamak istemeniz durumunda da eğer girdiğiniz üniversitenin yabancı dil hazırlık uygulaması varsa, intibak eğitiminden önce bir yılınızı hazırlık sınıfında geçirmek zorundasınız. Avrupa Birliği ülkelerinde de eğitime başlamadan önce ilk yıl üniversitede yabancı dil eğitimi alıyor, bu eğitimin ardından fakülte eğitimine başlıyorsunuz. Eğitiminizi isterseniz İngilizce ya da gidecek olduğunuz ülkenin yerel dilinde alabilirsiniz. halihazırda kariyeriniz için yabancı dil eğitimi almak zorunda olduğunuzu, ve yabancı dil öğrenmek için geçireceğiniz süreyi zaman kaybı olarak görmemeniz gerektiğini önemle hatırlatırız.

Avrupa’da eğitim almak ve yaşamak için nekadar paraya ihtiyacım var?

Yurtdışında eğitim almanın sadece çok zengin kişilerin önündeki bir seçenek olduğunu düşünmek çok hatalı olur. Avrupa’nın birçok ülkesinde bir öğrencinin 1 aylık konaklama, ulaşım, beslenme ve sosyal giderleri için ihtiyacı olan para ülkemizle aynı, hatta bazı ülkelerde bu daha biler ekonomik. Avrupa Birğinde eğitim alan öğrencilerimiz tüm bu giderleri için aylık ortalama 400 – 600 Euro civarında para harcıyorlar. Bunu Türkiye’deki giderlerinizle kıyaslarsanız arada pek de fark olmadığını görebilirsiniz. Eğitim ücretleri ise üniversite, ülke ve bölüme göre değişmekle birlikte ortalama yıllık 1.000 – 5.000 Euro arasında bir ücret ödeyerek istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

ELT hangi ülkelere doğrudan geçiş yapabilirim.

Herhangi bir sınava girme zorunluluğu olmaksızın ELT ile Macaristan ve Polonya’da bulunan çok sayıda üniversiteye transfer olarak Dikey Geçiş ya da Yatay Geçiş yapabilirsiniz.

Nasıl ve Ne zaman Başvuru Yapılır?

Avrupa üniversitelerinde akademik yıl ülkemizdekine benzer olarak Eylül ayında başlar. Bu nedenle işlemlerinize mümkün oldunca erken başlamalısınız. ELT Avrupa Üniversiteleri için Kayıtları her yıl Nisan ayında başlatıyor ve Kayıtlar Temmuz sonuna kadar sürüyor. Üniversitelerin yabancı öğrenci kontenjanları sınırlı olduğundan, başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmanız istediğiniz üniversite ve bölüme kabul edilme şansınızı artıracaktır.