Bilgi İste

Neden Malta’da Dil Okulu

Neden Malta’da Dil Okulu

Malta dil okulları, son dönemlerde İngilizce eğitimi için öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlar arasında ön sıralarda yer almaktadır. Türk öğrenciler için Malta’da dil eğitimini çekici kılan birçok sebep var.

Malta Dil Okulu Fiyatları Oldukça Ekonomik

Malta’da dil okulları birçok yönden avantajlı: Malta’nın iklimi ve diğer ülkelerle kıyaslandığında hem yaşam giderlerinin hem de dil okulu ücretlerinin oldukça ekonomik olması.

Malta tipik Akdeniz iklimine sahip bir ülke, bu nedenle Malta dil okulları yılın her döneminde tercih edilebilir. Yaz aylarında tatil ve dil eğitimini birleştirmek isteyen öğrenciler için en güzel seçeneklerden biri. İspanya, İtalya gibi ülkelere yakın olması sebebiyle Avrupa’dan gelen öğrenci oldukça fazla Malta’ya. Bu da Türk öğrencilere farklı kültürlerden gelen öğrencilerle aynı ortamda bulunma ve dil pratiği yapma şansı tanıyor. Su sporları, dalış gibi etkinliklere ilgi duyan öğrenciler için ise eşsiz bir seçenek.

Yaz döneminde kısa süreli eğitim almak isteyen öğrencilerin yanı sıra, Eylül ayından itibaren akademik sömestr ve akademik yıl dil eğitimi için Malta’da eğitim alan öğrenci sayısı da oldukça fazla. Bunun nedeni ise okulların sunmuş oldukları oldukça ekonomik olan konaklama dahil paket programlar. Programların ücretleri İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelere oranla son derece ekonomik.

Malta,1964 yılında İngiltere’ye karşı bağımsızlığı kazanan bir ülke olduğu için ülkede İngiliz etkileri hala devam ediyor. Yaşam tarzı, eğitim yapısı ve bir çok açıdan İngiltere izlerini taşıyor, bu yönüyle bir anlamda küçük İngiltere denilebilir Malta için. Yıllarca İngiliz hakimiyetinde kaldığı için trafik soldan akıyor mesela, bu yönüyle size direk İngiltere’yi anımsatıyor.

Malta’yı öğrenciler için çekici kılan diğer bir artısı ise Türkiye’ye yakın olması. İstanbul’dan THY oldukça sık sefer yapıyor. Mesafe yalnızca 2 saat, bilet fiyatları ise gidiş dönüş 250-350 Euro gibi fiyatlara bulunabiliyor.

Malta vize konusunda da oldukça rahat bir ülke, İngilizce konuşulan diğer ülkelere kıyasla Malta vizesi daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Özellikle yeşil pasaport sahipleri için oldukça avantajlı, 12 haftaya kadar dil eğitimi alacak öğrenciler in vizeye başvurma zorunlulukları bulunmuyor. Aynı zamanda Malta’dan diğer Avrupa ülkelerine de rahat geçiş yapılabiliyor. Özellikle uzun dönem dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler İspanya, İtalya gibi ülkeleri ziyaret edebilirler.

Malta küçük bir ülke olduğu için, Malta dil okulları ülkenin önemli bir gelir kalemini oluşturmakta.

Malta’da dil okullarının oldukça büyük bir bölümü ise St Julian’s şehrinde yer alıyor. Ancak Sliema ve Gzira’da dil okulları mevcut. St Julian’s gece hayatının oldukça canlı olduğu bir şehir. Ülkede bulunan en önemli dil okulları EC, ESE, SPRACHCAFFE, LINGUATIME, LAL , CHAMBER COLLEGE ve CLUBCLASS. Bu okullarda eğitim almak için Malta’yı tercih eden öğrenciler farklı alanlarda İngilizce kurslarına katılabiliyorlar. Genel ve Yoğun İngilizce, Toefl ya da Ielts sınav hazırlık kursları,Akademik İngilizce gibi.

Okullar aynı zamanda öğrencilere oldukça geniş konaklama seçenekleri sunuyor. Malta aynı zamanda bir turizm ülkesi olması sebebiyle ülkede oldukça fazla sayıda otel de mevcut. Dil eğitimin yanında ikinci gelir kaynağı da turizm çünkü. Dil okullarının öğrencilere sundukları konaklama seçenekleri ise aile yanı, yurt ve apartman daireleri. Özellikle paylaşımlı apartman daireleri ve yurtlar öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen konaklama seçenekleri. Özellikle uzun dönem eğitim tercih eden öğrenciler için çok avantajlı, bu şekilde konaklayan öğrenciler aynı dairede farklı ülkelerden gelen öğrencilerle beraber kalarak farklı kültürler tanıyıp dil pratiği yapma fırsatı da yakalayabilirler. Apart dairelerde ortak bir salon ve mutfak yer alıyor. Öğrenciler isteğe göre tek kişilik ya da paylaşımlı odaları seçebiliyorlar.

Maltada dil okullarının yoğun olarak bulunduğu şehirler St Julian’s ve Sliema demiştik. St Julians’ta yer alan okullar;