Budapeşte’de Üniversite Okumak

Budapeşte’de Üniversite Okumak

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de üniversite okumak, Dünya’nın pek çok yerindeki gencin hayali. Ülkemizde de her yıl onlarca genç Budapeşte’ye üniversiteye okumaya gidiyor ve akademik anlamda en güncel, yüksek kalite eğitimle donanımlı bireyler oluyorlar.

Bugün Dünya’nın en temiz havasına, en modern sağlık tesislerine sahip olan Budapeşte, Tuna nehrinin iki yanındaki Budin ve Peşte’nin birleşmesiyle oluşmuştur. Bünyesinde pek çok kaliteli üniversite barındıran Budapeşte’de eğitim almak, gerek maliyet gerek yaşam koşulları bakımından oldukça uygun imkanlara sahiptir. Ülkemizden Budapeşte’ye giden üniversite öğrencilerinin gözünden Budapeşte’yi ve Budapeşte üniversitelerini gelin birlikte tanıyalım.

Neden Budapeşte’de Üniversite Eğitimi?

Avrupa’nın en nezih kentlerinden olan Budapeşte, bünyesine International Business School, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Budapeşte Metropolitan Üniversitesi, Corvinus Üniversitesi ve Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi gibi hem çok köklü ve Nobel ödüllü hem de yeni ve modern üniversiteleri barındırıyor.

Ekonomi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar, Mühendislik, TIP ve Mimarlık alanında Avrupa’nın en başarılı eğitimlerini veren okullarından birçoğunu rahatlıkla bulabileceğiniz Budapeşte’de üniversite okuyan öğrenciler, Avrupa Birliği tanınırlığına sahip diplomanın yanı sıra, Avrupa’yı gezmek, yepyeni kültürleri tanımak, bilgi ve beceri anlamında en ileri akademik personel ve son teknoloji laboratuvar ortamında eğitim almanın ayrıcalığını yaşıyor. Budapeşte’de üniversite okumak günümüzde pek çok Avrupa vatandaşının hayali olsa da pek çoğu her yıl kontenjanlara dahi giremiyor. Türkiye ile barışık ve anlaşmalı eğitim ilişkileri sayesinde hiçbir sınav ve başarı şartı olmaksızın dileyen öğrenci, valizini alıp, başvurusunu yapıp Budapeşte’de üniversite okumanın ayrıcalığını yaşayabilmekte.

Lise mezuniyet notunuz, yeterlilikleriniz ve yetenekleriniz, kariyer olanakları, maliyetler gibi bir çok kriter gözetilerek size en uygun bölüm ve üniversiteyi ELT danışmanları sizin için analiz ediyor.

Budapeşte’de Yaşam Maliyetleri

Budapeşte'de Yaşam Maliyetleri
Türkiye ile neredeyse benzer yaşam standartlarına sahip Budapeşte’de üniversite okumak, öğrenciler için oldukça büyük avantaj ve imkanlar sağlıyor. Bugün bünyesinde binlerce lokal ve uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Budapeşte, yaşam maliyetleri konusunda da Türkiye’den giden öğrencilerin çok rahat edebildikleri bir şehir.

Budapeşte’de Üniversite Eğitimi alırken ne kadar para harcarım?

Ulaşım
Budapeşte; Avrupa’nın en turistik ve sevilen başkentlerinden birisi olmasının yanı sıra öğrenciler için sosyal anlamda büyük kolaylıklar sunan bir sisteme sahip. Ulaşım ağının çok geniş olduğu şehir Avrupa’nın en eski metrolarından birisine sahip. Aylık sınırsız ulaşım kartı öğrenciler için indirimli olarak 20€ – 25€ ödenerek rahatlıkla alınabilir.

Konaklama
Budapeşte’de üniversite eğitimi alacak öğrenciler için üniversiteler farklı yurt seçenekleri sunmaktadırlar. Devlet üniversitesi yurtlarında aylık ücretler 110€ ila 130€ arasında değişmektedir. Bu yurtlarda odalar genellikle 2-3 kişiliktir ve yapım tarihleri çok eski olduğu için her öğrenci için konforlu olmayabilirler, ancak aylık konaklama maliyetini çok uygun ücretlerle sağlamak isteyen öğrenciler için ideal yurtlardır. Özel üniversitelerin birçoğu anlaşmalı oldukları yurtlar ile öğrencilerine konaklama sağlamaktadırlar, bu yurtlar konfor ve yenilik bakımından devlet yurtlarına nazaran daha gelişmiştir. Özel üniversite yurtlarında aylık ücretler 220€ ile 425€ arasında değişmektedir.

Yeme – İçme
Macaristan yemek kültürü uluslararası öğrencilere birçok çeşitlilik sunmaktadır. En ünlü yemekleri olan Gulyaş (Türlü), Langoş (Pişi), Palacsinta (Krep – Gözleme) Türk öğrencilerin rahatlıkla yiyebileceği ve çok seveceği türlerden. Ayrıca birçok yabancı menşeili restoranı ve fast food zincirini başkent Budapeşte’de rahatlıkla bulabilirsiniz. Macaristan’da hamburger menülerin fiyatı Türkiye’deki ile hemen hemen aynıdır. Budapeşte restoranlarında özellikle et yemekleri siparişi verdiğinizde porsiyonun Türkiye’deki muadillerinden çok daha büyük ve geniş olduğunu göreceksiniz. Bu da öğün sayısını düşürmenize yol açabilir ve daha az harcama yaparsınız. Budapeşte’de Avrupa’nın her yerinde olduğu gibi döner yiyebileceğiniz bir çok mekan bulabilirsiniz. Macaristan’da dönerin yapılışı Türkiye’dekinden farklıdır, daha çok tavuk döner tüketilirken dönere mutlaka farklı soslar ve salata çeşitleri eklenir. Bu da porsiyonun istemeseniz de büyük olmasını sağlar.

Bunların yanı sıra Budapeşte sadece yaşam maliyetlerinin uygunluğuyla değil aynı zamanda sosyal ve kültürel hayat canlılığıyla her yıl binlerce turisti ülkesine çeken muazzam eser ve etkinliklere sahip bir şehirdir. Avrupa’nın gelişmiş modern ve nezih ülkelerinden olan Macaristan’da, gerek kültürü gerek modern anlayış ve gelişimiyle Avrupa’nın en ileri şehirlerinden birisidir. Sakin halk, temiz sokaklar, uygun yaşam maliyetleri, çok çeşitli sosyal gelişim olanakları, kaliteli eğitimiyle Budapeşte’de üniversite okumak, hayata 1-0 önde başlamanızı sağlayacak. Bugün Dünya’nın ve Avrupa’nın pek çok noktasından Budapeşte’ye üniversite okumaya gelen öğrencilerin pek çoğu, yaşama ve kültüre karşı besledikleri sevgi sayesinde, mezuniyetlerinin sonrasında Budapeşte’de yaşamayı tercih etmektedir.

Tüm bu imkanların yanı sıra Budapeşte, gece hayatı ve sosyokültürel etkinlikleriyle de tanınan muazzam bir şehirdir. Şehirde yer alan pek çok müze, tarihi ve sanat galerisi, üniversite öğrencileri için ufuk açıcı, kendilerini ve vizyonlarını geliştirebilecekleri bir doku katıyor. Şehrin tarihinde geçirdiği tüm savaş kalıntıları kaleler, şehri ikiye bölen Tuna nehrinin güzelliği, öğrencileri büyülemeye yetiyor da artıyor bile.

Budapeşte’de Üniversite Eğitimi

Budapeşte Üniversiteleri
Gelişmişliği ve nezihliğiyle dikkatleri üzerine çeken Budapeşte’de üniversite okuyan öğrencilerin mezuniyetleri sonrasında pek çok imkan ve fırsata sahip olduğunu söyleyebiliriz. Akademik alanda verdiği eğitimin kalitesiyle tanınan Budapeşte üniversitelerinde eğitim almış öğrenciler mezuniyetlerinin akabinde, prestijli şirketlerde çalışma ve staj yapma imkanı bulmaktadır. Ayrıca öğrenim süreleri boyunca Budapeşte’de üniversite okuyan öğrenciler Avrupa’nın hemen her ülkesini özgürce gezme ve yepyeni kültürleri tanıma imkanına sahiptir.

Üniversite sonrasında rakiplerinden birkaç adım önde olmak, prestijli şirketlerde çalışmak, kaliteli bir akademik kariyer yapmak yahut kendi işini kurup profesyonel eğitim beceriyle büyütmek isteyen adaylar için Budapeşte, üniversite okumak için en doğru adres. Avrupa Birliği’nin en nezih şehirlerinden olan Budapeşte’de üniversite eğitimi alan öğrenciler, mezuniyetlerinin akabinde Avrupa’nın tüm ülkelerinde geçerli çalışma ve kariyer yapma imkanına sahip diploma elde ederler. Kazandıkları bu imkanlar sayesinde ülkemize dönen Türk öğrenciler, gerek ülkenin kalkınma ve gelişmesine, gerekse şirketlerin büyümesine büyük faydalar sağlamaktadır.

Budapeşte’nin Kültürel Çeşitliliği Nasıl?

Budapeşte Üniversite Eğitimi
Avrupa’nın en gözde şehirlerinden olan Budapeşte, kültürel zenginliği ve imkanlarıyla ev sahipliği yaptığı üniversite öğrencisi ve halkının gözdesi olmaya devam ediyor. Modern ve nezih halkı, gelişmiş sağlık ve sıhhi tesisleriyle, gerek ulaşımda gerek yaşam koşullarında Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden olma unvanını elinde tutuyor. Macaristan günümüze kadar 13 bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla Nobel mükâfatı kazanmıştır. Üniversite öğrencileri için en popüler kentler olan Budapeşte ve Debrecen, gerek erişim basitliği gerekse, hayat niteliği ve kültürel ihtimaller bakımından bir hayli avantajlara sahiptir.

Tarih süresince Türklerle sıkı ilişkiler içinde olan Macaristan, Türk üniversite öğrencileri için Avrupa’daki en iyi alternatiflerden biridir. Budapeşte’de üniversite eğitimi almak oldukça basit. Üniversite sınavına gerek kalmadan, Macaristan’ın en prestijli üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Mühendislik, Psikoloji ve daha birçok alanda lisans ve master eğitimi almak olası. Tüm bu eğitimlerinin devamında mezun bireyler, gerek Budapeşte’de, gerek Avrupa ve Amerika’nın çok çeşitli gelişmiş büyük firmalarında çalışma hakkı elde etmekteler. Nitekim Budapeşte üniversiteleri, aldığı ödül ve takdirlerle başarı timsali olmaya devam ediyor.

Budapeşte Üniversiteleri YÖK Tarafından Tanınıyor

yök denkliği
Ülkemizde yaşayan ve sınavsız bir üniversitenin hayalini kuran pek çok öğrenci adayı arkadaşımız, yurt dışında eğitim almanın gözünde hep büyüdüğünü ve bunu nasıl yapacaklarını bilmediklerinden bahsediyor. Oysa bugünün şartlarında Budapeşte’de üniversite okumak, Türkiye’de üniversite okumaktan çok daha kolay ve prestijli. Nitekim hiçbir sınav ve başarı şartı istemeyen Budapeşte Üniversiteleri, aynı zamanda verdikleri yüksek kalite akademik eğitimi sayesinde Dünya’nın ilk 500 üniversitesinde yer alırken YÖK tarafından da denklik problemi olmayan nadir şehirler arasında yer almakta. Macaristan, Avrupa Birliği’nin baş üyesi ülkelerden biri olduğundan, Budapeşte üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Budapeşte üniversitelerinden mezun olan genç adaylar Avrupa Birliği’ne bağlı tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olurlar. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde rahatlıkla çalışabilmektedirler.

Budapeşte’de Eğitim Nasıl Başlıyor?

Budapeşte’ye yurt dışından gelen öğrenciler standart uygulamada ilk düzeyde üniversite hazırlık programına (International Foundation Year) kabul edilirler. Tıp ve diğer bölümler için olmak üzere 2 değişik üniversite hazırlık programı uygulanmaktadır. Üniversite hazırlık programında aday öğrencilere İngilizce derslerinin yanı sıra, girecek oldukları bölümde ihtiyaç duyacakları sayısal ve sözel dersler de verilir. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan adaylar diledikleri bölümde lisanslarını yapmaya hak kazanırlar.

Öğrenim süreleri boyunca üniversite öğrencilerine pek çok bilim alanında, akademik düzeyde teorik ve mesleki eğitim verilir. Aldıkları mesleki eğitimde görecekleri pratik dersler, prestijli Avrupa şirketlerinde staj imkanları ve çalışma hakları olan üniversite öğrencileri, ayrıca Budapeşte’nin pek çok akademik kurumunda da çalışma imkanına sahiptir.

Tüm bu koşul ve imkanları değerlendirdiğimizde Budapeşte’de üniversite okumak, başarı ve beceri anlamında üniversite öğrencilerini rakiplerinin önüne taşıyacak, ayrıcalıklı eğitim olanağına sahip bir şehirdir. Tüm bu saydığımız eğitim ve akademi imkanlarının yanında şehrin tarihi dokusu, samimi ve temiz kültürü, gelişmiş teknolojisiyle üniversite öğrencileri için adeta cennet sayılan Budapeşte’de üniversite okumak ayrıcalıktır.

Budapeşte Üniversiteleri

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de hazırlık, lisans ya da yüksek lisans eğitimi için karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Hangi üniversitelerde hangi bölümler var? İngilizce seviyem yetersiz, nerede hazırlık eğitimi alabilirim? Hangi üniversitelerin yurtları var? Aşağıda Budapeşte’de eğitim alabileceğiniz üniversiteleri görebilirsiniz;

IBS – International Business School

International Business School
Macaristan’ın en iyi özel okullarından olan IBS, mezun olan öğrencilerine İngiltere üniversiteleri arasında çok prestijli bir yere sahip olan The University of Buckingham diploması vermektedir. IBS bir işletme ve ekonomi okuludur. Lisans eğitimleri 3 yıl sürerken yüksek lisans eğitimi sadece 1 yıl sürmektedir. Böylece hem zamandan hem de maddi yönden öğrencilerin Macaristan’da yüksek lisans yapmak için en fazla tercih ettikleri üniversitelerdendir. Ayrıca 1 dönemlik ya da 1 yıllık İngilizce hazırlık programlarında çok kaliteli dil ve akademik eğitim verilerek İngilizce seviyesi yetersiz adaylar lisans ve master programlarına hazırlanırlar.

IBS kampüsü şehrin daha sakin ve nezih olarak kabul edilen Buda tarafındadır. Butik kampüsünde uluslararası markaların yönetim binalarıyla aynı vadide eğitim veren IBS’in kampüsünün hemen yanında uluslararası öğrencileri için Residence Hall isimli lüks bir yurdu bulunmaktadır. Tek ve ya da çift kişilik oda seçenekleri bulunan yurtta konaklama rezervasyonu için erken başvuru ve kayıt çok önemlidir.

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi

Uygulamalı bilimler alanında Macaristan’ın en önde gelen üniversitelerinden Budapeşte Metropolitan Üniversitesi, şehrin daha kalabalık ve nüfus yoğunluğuna sahip Peşte tarafında, tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla ulaşımın çok kolay olduğu kampüsünde çok özel programlarda eğitim vermektedir. Fotoğrafçılıktan Turizme, Animasyondan Finans ve Ekonomiye, İletişim Tasarımından İç Mimarlık ve Çevre Tasarımına birçok alanda lisans ve yüksek lisans eğitimi veren okulda İngilizcesi yetersiz adaylar için bir dönem ya da bir senelik İngilizce hazırlık programları bulunmaktadır.

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi, son teknoloji ekipmanları ile uluslararası öğrencilere çok kapsamlı pratik eğitim sunmaktadır.

Üniversitenin şehir merkezinde yüzlerce öğrencinin barınabildiği çift kişilik oda, oyun ve çalışma salonu, çamaşır ve ütü odaları bulunan bir yurdu da bulunmaktadır.

Corvinus Üniversitesi

Corvinus Üniversitesi

Macaristan’ın işletme ve ekonomi alalarında en kaliteli üniversitesi olan Corvinus Üniversitesi, özellikle matematik alanında lise notları yüksek olan adayları tercih eden köklü bir devlet üniversitesidir. Bazı lisans programlarına kabul edilebilmek için TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası sertifikaların yanında AP ve ACT gibi diğer uluslararası sınav skorları da isteyen üniversite, Buda nehrinin hemen yanında konumlanmış muhteşem kampüsüyle Türk öğrencilerin de Macaristan’da en fazla eğitim almak istedikleri üniversitelerdendir.

Matematik ve akademik İngilizce destekli bir dönem ya da bir yıllık İngilizce hazırlık programlarıyla öğrencilerini lisans ve yüksek lisans programlarına hazırlayan üniversitenin, kampüsüne 45 dakika uzaklıkta oldukça uygun maliyetlerle kalabileceğiniz yurdu da bulunmaktadır.

Corvinus Üniversitesi’ne başvuruda dikkat edilmesi gereken en önemli husus son başvuru tarihlerinin nisan mayıs aylarında son bulmasıdır.

Budapeşte Teknoloji Üniversitesi

Budapeşte Teknik Üniversitesi

Avrupa’nın en iyi mühendislik okullarından olan Budapeşte Teknoloji Üniversitesi, 1873 yılından beri tüm dünyaya kalifiye ve kaliteli mühendisler yetiştiren prestijli bir okuldur. Buda nehrinin hemen kıyısındaki tarihi kampüsünde aynı zamanda Macaristan’nın en zeki öğrencilerine mühendislik eğitimi veren üniversitede dünyanın birçok farklı ülkesinden binlerce yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Avrupa’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler için açık ara en iyi seçeneklerden birisi olan okulda ayrıca bölüm hazırlık (foundation) eğitimi de verilmektedir. İngilizce seviyesi iyi olan adayların fizik, kimya ve matematik gibi alanlarda altyapılarını geliştirip 1. Sınıfa hazırlanmaları için kapsamlı bir eğitim verilen hazırlık programında alacağınız akademik İngilizce eğitimi, bölüme geçtiğinizde alacağınız zorlu dersleri anlamanızda çok büyük fayda sağlayacaktır.

Yurdu bulunmayan Budapeşte Teknoloji Üniversitesi’ne başvuracak öğrencilerimiz, Budapeşte’deki danışmanlarımız aracılığıyla ev kiralayabilir, okuldaki yabancı ya da Türk öğrencilerle beraber eve çıkabilirler.

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi

Fransa’nın ardından dünyanın ilk Veterinerlik üniversitelerinden birisi olarak kurulan okul TIP eğitimi seviyesinde veterinerlik eğitimi veren ve kalitesini kanıtlamış uluslararası tanınırlığı olan bir üniversitedir. Kökleri 1787’e dayanan üniversitede; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir. İngilizce hazırlık eğitimi bulunmayan okula diğer üniversitelerde hazırlık eğitimi alarak ya da yurtdışında Gateway programlarımıza katıldıktan sonra alacağınız IELTS TOEFL gibi dil sertifikalarıyla başvurabilirsiniz. Başvuran öğrencilerine online bir sınav yapan okul, halihazırda İsveç, Almanya, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri dahil bir çok ülkeden öğrencileri bünyesinde barındırmaktadır. Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi‘nde eğitim alacak öğrencilerimiz dilerlerse özel yurtlarda kalabilir, dilerlerse ELT danışmanları aracılığıyla kendilerine en uygun evi kiralayabilirler.

Macaristan’da üniversite hakkında detaylı bölüm ve ücret bilgileri için tıklayınız

Macaristan’da yüksek lisans hakkında detaylı bölüm ve ücret bilgileri için tıklayınız

Budapeşte Üniversiteleri

Budapeşte Üniversiteleri
Budapeşte'de Üniversite
Budapeşte Üniversitesi
Budapeşte Üniversiteleri
Budapeştede Üniversite
Budapeşte Üniversiteleri