Riga Teknik Üniversitesi

blank

Riga Teknik Üniversitesi (RTU)

Let: Rīgas Tehniskā universitāte, İng: Riga Technical University

Riga Teknik Üniversitesi‘nin tarihi yaklaşık olarak 155 yıl öncesine dayanmaktadır. RTU’nun kurulması 19. Yüzyılda Avrupa’da yaşanan ekonomik ve politik değişimlerle yakından alakalıdır. Üretim ve demiryolu taşımacılığında yaşanan hızlı gelişim, köprü ve diğer mühendislik yapılarının kurulması gibi faktörler, Riga’yı gelişmiş bir sanayi merkezine dönüştürmüştür. Okulun temel görevi, yeni üretim ekipmanlarıyla çalışabilecek ve yeni başarılar için yeni fikirler önerebilecek teknik personeli yetiştirmek ve eğitmektir.

Okulun kurulması aşamasında Alman Üniversitelerinden sayısız temsilcinin önerisine başvurulmuştur. Okulun ilk eğitmenleri çoğunlukla Almanya, İsviçre ve Avusturya-Macaristan’dan geldi ve okulda eğitim dili Almanca oldu. Riga Teknoloji Üniversitesi’nde önde gelen birçok bilim insanı akademisyen olarak görev yapmıştır. Riga Teknik Üniversitesi, 1991 yılında uluslararası öğrencilere eğitim ve öğretim vermeye başlamıştır. Aynı zamanda akademik personellerine ve öğrencilerine farklı Avrupa üniversitelerinde çalışma ve eğitim imkanı sağlamıştır. Okuldaki yükseköğretim sistemi, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyelerine ve Avrupa Yüksek Öğrenim Alanına tamamen entegre olarak, üç seviyeli bir yükseköğrenim formatına dönüştürülmüştür.

RTU’da öğrenci sayısı 14 bin 672 kişidir. Bu öğrencilerin 2353 tanesi uluslararası öğrencidir. Okulda 563 doktora öğrencisi bulunmaktadır. Akademik personel olarak; 148 profesör, 107 doçent, 204 yardımcı doçent, 113 öğretim görevlisi ve asistan ile toplamda 572 kişi görev yapmaktadır.

Letonya’da mühendislik eğitimi almak isteyen adayların en fazla başvurdukları okul Riga Teknik Üniversitesi’dir. Gerek kapsamlı programları, gerekse köklü geçmişi ve kaliteli akademik alt yapısı itibariyle Avrupa’da mühendislik eğitiminde öncü üniversitelerindendir.

RTU’daki çalışmalar, 33 enstitü dahil dokuz fakülte tarafından uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Mimarlık Fakültesi
 • Sivil Mühendislik Fakültesi
 • Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi
 • E-Öğrenme Teknolojileri ve Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Elektronik ve Telekomünikasyon Fakültesi
 • Güç ve Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Makine Mühendisliği, Ulaştırma ve Havacılık Fakültesi
 • Malzeme Bilimi ve Uygulamalı Kimya Fakültesi

Riga Teknik Üniversitesi Başvuru

ELT Yurtdışı Eğitim, Riga Teknik Üniversitesi‘ne ilk başvurunuzdan sınavlarınıza, esas kabul belgelerinin getirtilmesinden yurt/konaklama organizasyonuna kadar tüm süreçlerde öğrencilerimize kapsamlı bir danışmanlık hizmeti vermektedir. Aşağıda üniversiteye başvurunuz esnasında genel itibariyle hazırlamanız gereken evraklara bir fikir edinmek için göz atabilirsiniz.

 • Bir Motivasyon Mektubu – seçilen programa neden katılmak istediğinizi ve gelecekteki akademik ve kariyer hedeflerinizi açıklayan,
 • CV – eğer varsa, eğitim geçmişi ve mesleki deneyimlerin detaylandırılarak yazılması,

Kişisel bilgilerin iletilmesi ve motivasyon sebebinin eklenmesinden sonra aşağıdaki belgeler istenmektedir:

 • Pasaportun kişisel verilerin bulunduğu sayfalarının fotokopisi,
 • Bir önceki eğitim belgesinin fotokopisi ya da en son transkriptler, eğer final puanları henüz mevcut değilse (resmi son sertifikalar ve transkriptler gereklidir). Eğitim belgelerine, belgelerin gerçekliğinin onaylanması ile birlikte tüm sertifika ve transkriptlerin İngilizce tercümeleri eşlik etmelidir,
 • Riga Teknik Üniversitesi tarafından belirlenen dil şartlarına göre İngilizce sertifikası veya diğer kabul edilebilir bilgilerin kanıtı.
 • Başvuru ücreti – Başvuru ücreti, öğrenci başına 150 Euro’dur (iade edilmez). Çevrimiçi başvuru sadece başvuru ücreti alındıktan sonra işlenecektir. Başvuru sahibi, online başvuru oluştururken banka aracılığıyla uluslararası para transferini yapmak için gerekli bilgileri içeren bir fatura alacaktır.
 • Başvuru sınavı – Tüm belgelerin tamamlanmasından ve başvuru ücretinin yatırılmasından sonra üniversite tarafından Skype üzerinden görüşme talep edilecektir. Ayrıca eğer başvurulan program için gerekliyse, giriş sınavı için talep gönderilmektedir.

Gerekli tüm belgeleri aldıktan sonra üniversite bunları değerlendirmek için ENIC / NARIC Merkezi’ne gönderir. ENIC / NARIC Merkezi öğrencinin niteliklerini değerlendirir. Bu işlem 1 ay kadar sürebilir. Bazı durumlarda daha uzun da sürebilir. Başvuru sürecinin tüm aşamaları tamamlandıktan sonra kabul sonuçları bildirilir. Son kabul kararı genellikle 3 hafta içerisinde ilan edilir.

Riga Teknik Üniversitesi’nin Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Hazırlık Programı
Foundation Programı (Akademik İngilizce Hazırlık)
Başlangıç tarihleri : 4 Mart 2019
30 Eylül 2019
Süre : 12 Hafta
Gereken İngilizce Seviyesi : IELTS 4,5
Program ücreti : € 1.360
Bölümler (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri
Aviation Transport –  Hava Taşımacılığı ( Eylül – Şubat) 8 € 2.700
Medical Engineering and Physics – TIP Mühendisliği ve Fizik (Eylül) 9 € 2.700
Mechanical Engineering – Makine Mühendisliği (Eylül – Şubat) 6 € 2.700
Computer Systems – Bilgisayar Sistemleri (Eylül – Şubat) 6 € 2.400
Telecommunications– Telekomünikasyon (Eylül – Şubat) 6 € 2.700
Electronics and Mobile Communication – Elektronik ve Mobil İletişim  (Eylül – Şubat) 6 € 2.700
Electrical Engineering – Elektrik Mühendisliği (Eylül ) 9 € 2.700
Entrepreneurship and Management  (Eylül – Şubat) 6 € 1.700
Economics – Ekonomi  (Eylül – Şubat) 6 € 1.700
International Economic Relations – Uluslararası Ekonomik İlişkiler 6 € 1.700
Master Bölümleri
Innovatiove Road and Bridge Engineering – Yol ve Köprü Mühendisliği (Eylül) 3 € 4.190
Logistics and Supply Chain Engineering – Lojistik ve Tedarik Mühendisliği  (Eylül) 4 € 3.500
Aviation Transport – Hava Taşımacılığı (Eylül) 4/6 € 3.900
Computer Systems – Bilgisayar Sistemleri (Eylül – Şubat) 4 € 3.500
Telecommunications – Telekomünikasyon (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
Eelctronics – Elektronik (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
Bilgisayar Kontrollü Elektrik Teknolojileri (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
 Medical Engineering and Physics – TIP Mühendisliği ve Fizik (Eylül) 2 € 3.900
Industrial Engineering and Management – Endüstri Mühendisliği ve Yönetim  (Eylül) 4 € 3.900
Civil Engineering – İnşaat Mühendisliği (Eylül) 2 € 4.190
Production Engineering – Üretim Mühendisliği (Eylül) 4 € 3.900
Railway Electrical Systems – Demiryolu Elektrik Sistemleri (Eylül) 4 € 3.900
Mekanik ve Makine Mühendisliği   (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
Environmental Sciences – Çevre Bilimleri    (Eylül) 4 € 4.400
Business Informatics – İşletme İnformatiği  (Eylül – Şubat) 4 € 2.500

Riga Teknik Üniversitesi kısa süreli yaz kursları kataloğunu görüntülemek için tıklayınız

Riga Teknik Üniversite Konaklama

Riga Teknik Üniversitesi, kayıtlı öğrencilerine, okulda öğrenci olmaya devam ettikleri süre boyunca yurt imkanı sunmaktadır. Öğrenciler yurt için 200 Euro depozitoyu rezervasyon aşamasında ödemelidir. Rezervasyon işlemleri belirli tarih aralıklarında gerçekleştirilmektedir. Yurt ücretleri tercih edilen oda tipine göre değişiklik göstermektedir. Yurtlarda minimum kiralama süresi 5 aydır. Okul tarafından sağlanan yurtlar; Ķīpsala yurdu, Olaines caddesi yurdu, Biesu caddesi yurdudur.

Riga Şehri

Letonya’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi Riga’dır. Öğrenciler için diğer birçok Avrupa şehrine kıyasla fiyatlar oldukça uygundur. Kültürel etkinliklerin yoğun olduğu Riga’da sinemalar, müzeler ve vakit geçirecek birçok kafe yer almaktadır. Cuma günleri ve hafta sonları Old Riga bölgesinde birçok parti düzenlenmektedir.

Şehir genel itibariyle oldukça soğuk bir havaya sahiptir. Yaz aylarında sıcaklıklar yükselse de kışlar kar yağışlı geçer. Şehir, bahar ve sonbahar aylarında ise bolca yağmur alır. Özellikle kar aktiviteleri şehirde bolca bulunmaktadır.

Riga’da öğrenciler yaklaşık 500 Euro gibi bir rakamla 1 ayı rahatlıkla geçirebilirler. Çeşitli yemek restoranlarının bulunduğu şehirde fast food restoranları da yer almaktadır.

Ülkenin dili Letonca’nın haricinde şehirde Rusça ve İngilizce konuşulmaktadır. Oldukça yeşil bir ülke olan Letonya’nın neredeyse yarısı ormanlarla kaplıdır. Özellikle Riga tarihi bir şehir olmasıyla gezilecek birçok noktaya sahiptir. Riga ve yakınlarında gezilebilecek en ünlü yerler; Jurmala, Sigulda, Liepaja, Cesis, Kuldiga, Daugavpils gibi mekanlardır.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank