Calgary Şehri Hakkında

Calgary, yaklaşık 1.250.000 nüfusu ile Alberta eyaletinin en büyük ve kalabalık, Kanada’nın ise en büyük dördüncü şehridir. İskoçça ve Kelt dillerinde “Çayır Kenarı” anlamına gelen Calgary, dünyanın en zengin bölgelerinden biri olan Calgary-Edmonton Koridoru’nun en güney ucunda yer almaktadır. 1914 yılında Alberta eyaletinde petrolün bulunması ile büyüyüp gelişmeye başlayan Calgary şehri, zaman içerisinde Kanada içinden ve dışından çok sayıda göç almıştır. Özellikle 1973 yılında Arap petrolüne uygulanan ambargodan sonra bu bölge baş döndürücü bir şekilde gelişmiştir. Günümüzde Calgary şehri, Kanada’da Toronto’dan sonra en çok şirket merkezine sahip olan şehir özelliğine sahiptir. Bu şirketlerin büyük bir bölümü petrol sektörü ile doğrudan ya da dolaylı şekilde ilişkilidir. Ayrıca Calgary, Kanada’nın en yüksek emlak değerine sahip şehirlerinden biridir.

Calgary Tarihi

Yaklaşık 11.000 yıl öncesine dayanan geçmişi ile Calgary, Kanada’nın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Avrupalılar tarafından keşfine kadar birçok yerel topluluğun yaşadığı şehre ilk kez 1787 yılında David Thompson isimli haritacı ayak basmıştır. Uzun yıllar boyunca verimli toprakları sayesinde tarım ve hayvancılık ile geçinen şehir sakinlerinin nüfusu, 1883 yılında Kanada Pasifik Demiryolları’nın bölgeye ulaşması ve burada bir tren istasyonu inşa etmesiyle birlikte yükselmeye başladı. Şehrin içinden geçen demiryolu sayesinde zamanla tarım ve ticaret bölgesi haline gelen Calgary, 1884 yılında resmen kasaba statüsüne sahip olmuştur. Demiryolunun şehre ulaşmasının ardından zaten bir ulaşım ve dağıtım merkezi olan Calgary şehrinde verimli otlatma arazileri, minimum maliyetlerle yerel halka kiralanmaya başlandı. Bu politikanın sonucunda da Calgary Kanada’nın en önemli et üretim ve paketleme merkezi haline dönüştü. Gelişen ekonomi ile birlikte şehrin nüfusu artmaya devam ederken 1914 yılında bölgede bulunan petrol sayesinde Alberta eyaleti ve Calgary şehri, Kanada’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri konumuna geldi. 1973 yılında Arap petrolüne uygulanan ambargo sayesinde önemli zenginlikler elde etmeye başlayan Calgary, Kanada içinden ve dünyanın farklı bölgelerinden göç almaya ve büyümeye devam etmiştir.

Calgary Dil Okulları

Rocky Dağları, Banff, Lake Louise ve Canmore kasabaları, muhteşem doğası, doğal göl ve parkları ve gelişmiş bir şehir merkezi ile Calgary, Kanada’da dil eğitimi alınabilecek en iyi şehirlerden biridir. Her sene yaklaşık 4,5 milyon turist tarafından ziyaret edilen Calgary şehri, birçok büyük şehirde bulunabilecek tüm imkanlara sahip olmasına rağmen oldukça sakin ve huzurlu bir yaşam sunmaktadır. 2007 yılında Forbes’in raporuna göre dünyanın en temiz şehri seçilmiştir. Her yıl birçok kuruluş tarafından yapılan dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde mutlaka ilk 10 içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Şehir içerisinde yaz ve kış aylarında birçok kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra, eski çağlardan kalan eserlerin sergilendiği müzeler ve ziyaret yerleri mevcuttur. Tüm bu özellikleri ile Calgary, Kanada’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi seçenekler arasındadır. 

Calgary'nin Coğrafyası ve İklimi

Şehir, Rocky Dağları eteğinde, Bow ve Elbow nehirleri arasına kurulmuştur. Kurulduğu noktanın bir kısmı oldukça dağlık bir alan olan Calgary, deniz seviyesinden hayli yüksek bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı geçmektedir. Kış aylarının uzun sürdüğü şehirde mevsimin büyük bir bölümünde kar yağışı yaşanmaktadır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü Calgary’de yaz ayları ise oldukça sıcak ve kuru geçmektedir. Yaz akşamları genellikle serindir.

Görülmesi Gereken Yerler

Calgary, bulunduğu konum itibariyle fazlasıyla doğal güzelliklere, çeşitli festival ve etkinliklere sahip bir şehirdir. Kanada’nın en önemli şehirlerinden biri olan Calgary’de dil eğitimi alırken mutlaka görülmesi gereken yerleri aşağıda sizinle paylaşıyoruz;

Fort Calgary
Şehrin eski dönemlerde nasıl bir çevreye sahip olduğunu, şehirciliğin çok fazla gelişmediği ve teknoloji olmadan nasıl bir yaşam sürdüğünü anlatan bu müze, mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir. Fort Calgary, aynı zamanda Calgary şehrinin ilk ismidir.

Calgary Tower
1968 yılında hizmete açılan ve modern mimari sitiliyle inşa edilen kule, tam 191 metre yüksekliğe sahiptir. William G. Wilne ve Albert Dale tarafından gözetleme kulesi tarzında tasarlanmıştır. Kanada’nın 100. kuruluş dönemine ithafen inşa edilen kule, Calgary’deki en yüksek yapıdır. İlk inşa edildiği yıllarda Husky Kulesi olarak adlandırılmaktaydı. 1971 yılından bu yana Calgary Kulesi olarak anılan yapı, şehrin en meşhur noktalarından biridir.

Bowness Park
Mevsimlik ziyaret edebilecek yerlerden biri olan Bowness Park, ilkbahar ve yaz aylarında görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Kış aylarında da ziyaret edilebilen park, soğuk olması sebebiyle daha çok yaz aylarında tercih ediliyor. Yay Nehri’nin bulunduğu park içerisinde kanolarla gezilebilir, nehrin sakin sularında yüzme keyfini çıkarabilirsiniz.

Baitun Nur Camii
Calgary’de yaşayan Ahmediye Müslüman Cemaati’ne ait modern bir camidir. Calgary’nin ve Kanada’nın en büyük camisi olarak bilinmektedir. 2005 yılında yapımına başlanan cami, 2008’de hizmete açılmıştır. Görüntüsü son derece mistiktir ve minaresi tam 30 metredir. Toplamda 4,500 metrekarelik alanı kapsayan kutsal yapının kubbesi ve minaresinin ucu çelik kaplamadır.

Princess Island Park
Şehrin merkezinde yer alan Princess Island Park, 20 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş parklar ve bahçelerden oluşan bir etkinlik alanıdır. Yürüyüşler yapabileceğiniz ve çiçek bahçelerini dolaşabileceğiniz alan içerisinde bulunan kafelerde oturup, temiz havada kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Dinozor Eyalet Parkı
Calgary şehir merkezine birkaç saatlik mesafede yer alan Dinozor Eyalet Parkı, dinozor fosilleri açısından dünyanın en zengin yataklarından biri üzerine kurulmuştur. Yaklaşık 500 canlı türü fosilinin çıkarıldığı bu yatakta 40 farklı dinozor türü çıkartılmıştır. 1979 yılında Dünya Mirası listesine girmeye hak kazanmış olan Dinozor Parkı, Calgary’de görebileceğiniz en farklı parklardan biri.

Glenbow Müzesi
Batı Kanada’nın en büyük sanat merkezlerinden biri olan Glenbow Müzesi’nde yıl boyunca görülebilecek birçok kalıcı eser sergilenmektedir. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği müze, sanatın farklı dallarından kesitler sunan değişik koleksiyonların sergilendiği oldukça büyük bir salona sahip. Glenbow Müzesi’nde 33,000’den fazla sanat eserinin bulunmaktadır.

Calgary’de Ulaşım

Calgary’de şehir içi ulaşım için belediye otobüsleri, metro ve tren hatları kullanılmaktadır. Şehrin neredeyse her noktasına bir ulaşım aracı bulunmaktadır. Diğer şehir ve eyaletlere ulaşım için genellikle demiryolu veya özel araç tercih edilmektedir. Calgary şehir merkezinin 17 kilometre kuzey doğusunda yer alan Calgary International Airport Kanada’nın en büyük havaalanlarından biridir.

Calgary’de Yeme-İçme Kültürü

Calgary’de şehrinde bulunan restoranlar, dünyanın farklı mutfaklarından çeşitli lezzetler sunmaktadırlar. Yerel restoranlar, bistrolar ve pizzacılar çoğunlukla hem yerel halk hem de yabancı turistler arasında en popüler olan lezzet duraklarıdır. Calgary’de mutlaka denenmesi gereken yiyecek ve içecek çeşitleri; Butter Tart, Bezelye Çorbası, Nanaimo Bar, Bloody Caesars, Teardrop Cake şeklinde sıralanabilir.