TOKYO ŞEHRİ

Tokyo, uzun yıllardır Japonya’nın başkentliğini yapmaktadır. Ayrıca 35 milyon nüfusu ile Japonya’nın en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da en kalabalık metropol şehri unvanını elinde bulundurmaktadır.
Şehrin tam merkezinde geniş bahçeleri ile çevrili İmparatorluk sarayı yer almaktadır. Merkeze yakın olan Maranauçi semti Japon iş dünyasının merkezi olarak bilinmektedir. Kanda Semtinde birçok üniversite ve basınevi bulunurken, resmi binalar Kasumigazeki semtinde bulunmaktadır.

Tokya’da dünyada bilinen meşhur alışveriş merkezi Ginza semti şehrin doğusunda yer almaktadır.
Tokyo, 1923 depreminden sonra depremlere karşı önlem almak için bina yüksekliklerinin en fazla 30 metre olması koşuluyla sınırlandırmıştır, fakat 1960 yılından sonra depreme karşı dayanıklı birçok bina yapılmıştır. Bu binaların başında Uluslararası ticaret merkezi, Mainiçi Yayınevi, Milli tiyatro ve Tokyo Katedrali gelmektedir. Bunun yanında Tokyo’da birçok çeşit binalar bulunmaktadır. Meiji döneminden kalma taş evlerden beton ve çelikle yapılmış gökdelenlere kadar birbirinden çok farklı binayı görmek mümkün.

Tokyo, Japonya’nın yayıncılık, ulaşım ve elektronik endüstrilerinin merkezi konumundadır. Bununla beraber birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir içi ulaşım ağı çok gelişmiştir. Şehir içi ulaşımlar metro, otobüs, havaray ve tramvaylar ile sağlanmaktadır. Uluslararası biri iç seferler, diğeri dış seferler olmak üzere 2 havaalanı bulunmaktadır.

TOKYA'DA DİL EĞİTİMİ

Japonya sadece ekonomi ve teknoloji alanında adından söz ettirmemiştir, aynı zamanda verdiği eğitimle de dünyada adından söz ettiren bir ülke olmuştur. Ülkeyi yerle bir eden 2 atom bombasından bu kadar hızlı bir şekilde çıkmasındaki en büyük etken disiplinli bir şekilde eğitim görmelerinden kaynaklanmaktadır. Ülkede okuryazarlık oranı neredeyse %100 durumdadır.
Ülkede eğitim için en çok tercih edilen şehirlerin başında Tokyo gelmektedir. Bunun en büyük nedeni, istenilen her şeye en hızlı şekilde ulaşılabilen şehir olmasından kaynaklanır.

Tokyo bölgesinde yaklaşık 35 milyon insan yaşamaktadır, fakat şehirleşme konusunda dünyanın en iyi teknolojilerini kullanarak herhangi bir problemle karşılaşmamaktadır. Tokyo’da birçok uluslararası firma olduğu için şehirde İngilizce konuşanların oranı oldukça fazladır. Bu şekilde Tokyo’da dil eğitimine giden öğrenciler hem Japonca hem de İngilizce pratik yapacak arkadaşları kolaylıkla bulabilmektedir.

Tokyo, Japonca Eğitim için en popüler şehirlerin başında gelmektedir. Şehirde öğrencilere dil eğitimi vermek için birçok dil okulu bulunmaktadır. Buda rekabeti getirmekte ve fiyatları etkilemektedir. Ayrıca okulların yıl içerisinde yapmış olduğu promosyonlar vardır. Bu şekilde Japonya’nın bu gözde şehrinde dil eğitimi almak öğrencilere hem eğitim hem de kültürel açıdan birçok şey katmış olur.
Japonya’da eğitim sistemi oldukça gelişmiştir. Modern teknoloji ekipmanları ile öğrencilerin başarıları daha da artmaktadır. Ülkede okuma yazma oranı neredeyse %100 seviyesindedir.
Ülkenin en iyi üniversiteleri başkent Tokyo’da bulunmaktadır. Birçok üniversitenin bulunduğu bu şehirde en çok bilinen 1877 yılında kurulan Tokyo Üniversitesi gelmektedir. Özel üniversiteler arasında en popüler olanlar ise Keio ve Vaseda Üniversiteleridir.

TOKYO DİL OKULLARI

TOKYO'DA ULAŞIM

Tokyo, ulaşım ağı bakımından şehirde birçok alternatif sunmaktadır. Şehir içi ulaşımda tren, otobüs, metro, tramvay ve havaray ile sağlanmaktadır. Şehirde kalabalık bir nüfus olduğu için genellikle metro kullanılmaktadır. Taksi ve özel araç ile şehir içi ulaşım insan kalabalığından ve park sorunundan dolayı biraz zor olmaktadır. Bu yüzden insanlar diğer ulaşım araçlarını kullanmayı tercih ederler.

TOKYO'DA GEZİLECEK YERLER

Tokyo birçok konuda dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Teknolojisi, modern mimarisi, tarihi dokusu ve zengin kültürüyle her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tokyo şehrinde ziyaret edilmek için birçok tapınak, saray, park ve eğlence mekânları vardır.

Tokyo’da mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri sizin için derledik;

Yoyogi Park ve Meiji Tapınağı

Yoyogi Parkı Tokyo’nun en büyük ve en meşhur parkıdır. Meiji Tapınağı ise bu parkın içerisinde yer almaktadır. 2. Dünya Savaşı’nda yıkılmasına rağmen, savaştan sonra tekrardan inşa edilmiştir. Tapınak Japon İmparator Meiji için yapılmıştır.

Tokyo Kulesi

Tokyo Kulesi Eiffel kulesine benzerliği ile ön plana çıkmıştır. 333 metre uzunluğunda olan bu kule Kore Savaşları’nda ABD tanklarından toplanan parçalar kullanılarak yapılmıştır. Kule içinde Japon kültürünü yansıtan eserler bulunmaktadır.

Kitanomaru Park

1590 yılında İnşa edilen bu parkta İmparatorluk ailesi ikamet etmektedir. Parkta Edo zamanından kalma dünyanın en büyük kalesi yer almaktadır. Parkın bazı kısımlarına giriş yasaktır ve sadece İmparatorun doğum gününde imparatorun yaşadığı bölüme girilmektedir.

Ueno Park

Kitanomaru Parka göre daha küçük olmasına rağmen birçok ziyaretçi gelmektedir. Bunun nedeni, park içinde yer alan müzelerden kaynaklanmaktadır. 1873 yılında kurulan bu parkta Tokyo Ulusal Müzesi, Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, Ulusal Bilim Müzesi ve Batı Sanatı Ulusal Müzesi yer almaktadır.

Tokyo Ulusal Müzesi

Japon kültürünü yansıtan geleneksel ve kıyafetlerin sergilendiği, Tokyo’nun en eski müzesidir. Beş binadan oluşan bu müzede tüm binalar birbirinden farklıdır.

Shibuya

Sadece Japonya’da değil, dünyada meşhur olan bu kavşak şehre gelenlerin ilk uğradığı yerlerden biridir. Bu kadar kalabalık olmasına rağmen düzende herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır ve trafik düzenli bir şekilde akmaktadır.

TOKYO'DA YEME İÇME

Geleneksel Japon mutfağında yemekler genellikle az pişmiş ve doğal besin maddeleri korunmaktadır. Yemeklerini çok pişirmeyip biçimsel olarak göze hitap etmektedir. Japon mutfağında baharat ve yağ kullanımı çok azdır.

Japon mutfağında deniz ürünleri ile dünyada ünlenmiştir. Dünyada Japon mutfağında en çok bilinen yemeği Sushi’dir. Bunun yanında ana yemek gıdası olarak en çok pilav tüketilmektedir.

Kahvaltı kültürü batı dünyasına göre farklı olmaktadır. Sabahları kahvaltı hafif ve düşük yağlı olmaktadır. Balık ve deniz ürünleri sabahları oldukça fazla tüketilmektedir.

Diğer Asya ülkeleri gibi Japonya’da da tahta çubuklar kaşık olarak kullanılmaktadır.
Geleneksel Japon mutfağında tatlı bulunmamaktadır. Bunun yerine çeşitli şekerlemeler tüketilmektedir.

TOKYO TARİHİ

Tokyo’nun ilk adı Edo’dur.1100 yıllarında Japon kabile liderlerinden Edo bugünkü Tokyonun bulunduğu yere gelip bu topraklara yerleşmek istemişti, çünkü Tokyo’Da balıkçılık yapmaya uygun birçok nehir vardı. Bu yüzden buraya bir kale inşa edildi. 1400’lü yıllarda 2. Bir kale inşa edildi ve bu devasa kaleyi gören tüccarlar farklı şehirlerden buraya iş yapmaya geldiler. 1603 yılında Tokugawa Şoğunluğu’nun kurulmasıyla her konuda gelişmeye başlamıştır. Denize kıyısı olan bu şehirde denizcilik hızla gelişerek şehre büyük katkılar sağlamıştır.

1500’lü yıllarda Japonya’da 2 başkent vardı. İlk başkent Japon imparatorunun yaşadığı kültür başkenti Kyoto, Diğeri, askeri liderlerin yaşamış olduğu Edo’ydu.(bugünkü Tokyo) 1868 yılında İmparator Meji buranın ismini Tokyo olarak değiştirmiştir. Tokyo, 12 Eylül 1923 yılındaki depremde ağır zarar gördü. Depremden sonra kısa sürede şehir yeniden inşa edildi. Hem Tokyo hem de Japonya hızla gelişirken 2. Dünya Savaşı’nda atılan iki atom bombası ülkeyi altüst etmiştir. Japonya’nın bir daha toparlanamaması düşünülürken, ülke inanılmaz bir hızla gelişti ve eskisinden daha güçlü olarak günümüzde örnek gösterilen bir ülke konumuna gelmiştir.

TOKYO'DA İKLİM

Tokyo’da sıcak ve ılıman iklim hâkimdir. Tokyo bir liman kenti olduğu için kışlar çok sert geçmez fakat şehirde her ay yağış görülebilmektedir. Şehirdeki en kurak zamanlarda bile yağış miktarı oldukça fazla görülür. Yazları sıcak ve ılıman bir iklime sahip Tokyo’da yıllık ortalama 15 derece civarında olmaktadır.

TOKYO'YA NASIL GİDİLİR ?

Türkiye’den Japonya’ya her gün Türk havayolları ile direkt veya aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Türkiye – Tokyo arası 11.30 saat sürmektedir. Fakat bilet fiyatları çok yüksek olduğu için birçok kişi aktarmalı gitmeyi tercih etmektedir.

Tokyo Havaalanından Şehir Merkezine uzaklık 70 kilometredir. Şehir merkezine giden birçok ulaşım aracı seçeneği vardır.( tren, otobüs, taksi)
Bu ulaşım araçları arasında en hızlı ve ekonomik ulaşım aracı trenlerdir.