Genki Japanese School

blank

Japonya’da Japonca öğretmek amacı ile kurulmuş olan okulun, Fukuoka, Güney Japonya ve Tokyo’da merkezleri bulunmaktadır. İletişimsel Japonca üzerinde profesyonelleşmişlerdir. Çoğu Japon dil okullarının aksine Genki kanji dili dışındaki dilleri konuşanlara eğitim vermektedir. Japonya’daki en ünlü Japonca dil eğitimi veren okullardandır.

Fukuoka’da yer alan okul merkezi şehrin merkezinde yer alan Hakata İstasyonu’na birkaç dakika uzaklıkta yer almaktadır. 13 sınıf ile öğrencilerin boş vakit geçirebilecekleri bir ortak salona sahiptir. Öğrencilerin faydalanabileceği internet bağlantısı, bilgisayar odası, kütüphane bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler multimedya kütüphanesinden faydalanabilirler. Öğrencilerin ders aralarında içebilecekleri içecekler ücretsiz olarak servis edilmektedir. Engelli öğrencilerin kullanımına uygun olarak dizayn edilen okul bu yanıyla birçok okuldan kolayca ayrılmaktadır.

Tokyo’da yer alan OKUL Shinjuku İstasyonu’na yürüme mesafesindedir. İletişimsel Japonca eğitimleri verilmektedir. Ulaşım merkezine oldukça yakın olması tercih edilme sebeplerinden biridir. Okul Hanazono Tapınağı’na komşudur. Öğrencilerin okula girebilmeleri için tapınağın içeresinden geçmeleri gerekmektedir. Tokyo’nun kalabalık ve hareketli ortamına rağmen okul oldukça sakin bir konumda yer almaktadır. Okulda 9 sınıf bulunmaktadır.

Öğrencilerin, Tokyo’da eğitime katılabilmeleri için 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Fukuoka için kabul yaşı 14 ve üzeridir. Öğrenciler, okullara kayıt yaptırdıklarında birkaç konaklama seçeneğinden birini seçebileceklerdir. Okulun misafirhanesinde, kendi apartman dairelerinde veya aile yanında konaklamayı tercih edebileceklerdir. Tokyo Okulu’nda öğrenci vizesi yoktur, Fukuoka ise öğrenci vizesi olan bir merkezdir.

Standart Japonca Kursu

Haftada 20 saat ders yapılmaktadır. Dersler sırasında modern materyaller kullanılır ve etkinlikler sayesinde dil öğretilir. Dersler hem okul içerisinde hem de okul dışında gerçekleştirilmektedir. Teorik dersler sınıflarda yapılmaktadır. Ancak pratik yapmak için okul dışında etkinliklere katılım sağlanmalıdır. Öğrenciler sinemalarda filmlerin seanslarını sormayı, telefonla yemek siparişi vermeyi, restoranlara rezervasyon yapmayı, parklarda anket düzenlemeyi, yol sormayı pratik yaparlar. Derslerde başlangıçta Genki tarafından hazırlanan ders kitapları kullanılır. Seviye ilerlemesi sağlandıkça uluslararası Japonca kitapları olan Chukyu, Jokyu, Nihongo, Jokyu de manabu Nihongo gibi ders kitapları kullanılır. Genki’ye ait olmayan kitaplar dışarıdan temin edilmelidir.

Japonca Plus

Yeni başlayanlar için uygun değildir. Bu derslere yalnızca 100 ders standart kurs alan öğrenciler katılım sağlayabilmektedirler. Haftada 25 saat ders yapılmaktadır. Japonca konuşma becerilerini arttırmak hedeflenmektedir. Yeni kelimelere ve durumlara ayak uydurabilmek amaçlanmaktadır. Dersler sınıflarda başlar ve sokağa taşar. Yoğun konuşma pratikleri yapılmaktadır. Öğrencilere günlük hayatta karşılaşabilecekleri konuşma ortamları hakkında bilgi verilirken, kendilerini en iyi şekille ifade edebilecekleri bir dil seviyesine gelmeleri hedeflenmektedir.

Japon Kültürü Sınıfları

Japonca öğrenirken, Japon kültürü ile de ilgilenmek isteyen öğrencilere özel hazırlanmış derslerdir. Japon sanatları, Japon halk kültürü hakkında öğrencilere dersler verilmektedir. Haftada 20 sınıf dersine ek olarak 3 kültürel program ile dersler tamamlanır. Kurs 5 hafta sürmektedir.

Fukuoka Okulu’nda:

  1. Gezi Programları; Tocho Tapınağı, Kushida Türbesi, Rakusui Japon Bahçeleri’ne yapılan gezileri içermektedir.
  2. El sanatları ve Beceri Aktiviteleri; İkebana, Kaligrafi, Çay Seremonisi, HAKATA geleneksel el sanatları, HAKATA doll resim, Katana Kılıç Dersi, Zen Meditasyonu, Origami Dersi, Kimono Sınıfı, Aşçılık Sınıfı, Paketleme Sınıfı ve Japon Davulları gibi aktiviteleri içermektedir.

Tokyo Okulu’nda:

  1. Gezi Programları; Zojo-ji Tapınağı, Shitamachi Müzesi, İmparatorluk Sarayı, Edo-Tokyo Müzesi, Meiji Tapınağı, Togenuki Jizo Tapınağı ve Rikugien Parkı Ziyaretlerini içermektedir.
  2. El Sanatları ve Beceri Aktiviteleri ise şöyledir; Indigo Boyama, Edomoji kaligrafi, Çay Seremonisi, Kaminari-okoshi tatlı yapımı, pullar için tahta gravür, Japon kâğıt katlama sanatı, rüzgâr çanı yapımı.
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank