LIMERICK HAKKINDA

Limerick, County Limerick, İrlanda’da bir şehirdir. Orta Batı Bölgesi’nde yer alır ve aynı zamanda Munster eyaletinin bir parçasıdır. 2016 nüfus sayımında 94.192 nüfusa sahip olan Limerick, eyaletteki üçüncü en kalabalık kentsel alan ve İrlanda adasındaki en kalabalık dördüncü şehirdir. Şehir, Shannon ve Abbey Nehirleri ile sınırlanmış olan King’s Island’da bulunan şehrin tarihi çekirdeği ile Shannon Nehri üzerinde yer almaktadır. Limerick ayrıca, nehir Atlantik Okyanusu’na akmadan önce genişleyen Shannon Haliç’in başında yer alır. Limerick Şehri ve İlçe Konseyi kentin yerel makamıdır.

LIMERICK'İN TARİHİ

Limerick şehri kuruluşu ortaçağa dayanan bir şehridir. Britanya Adaları’nın en uzun nehri olan Limerick nehri etrafında konumlanmıştır. Tarihi zenginliğinin yanı sıra önemli bir liman ve endüstiri şehridir. Limerick ‘te zamanında meşhur Viking istilasına uğramış bir bölgedir. Bu sebeple Vikingler’den kalma birçok tarihi eser bulunur. Aynı zamanda şehirde bulunan tarihi eserler dışında doğal tarihi eserler de vardır; Cliffs of Moher, Burren, Bunratty Castle, Ring of Kerry ve Ailwee Mağaraları gibi. Şehirin kuruluşu 812’e kadar uzzanır; Bununla birlikte tarihi şehir merkezindeki King’s Island’ı çevreleyen alanda daha önceden de yerleşim bölgelerinin olduğunun izleridir.

1700’lü yıllar sona ererken uzun süren iç karışıklık ve savaşların sona ermesiyle 18. yüzyılın sonlarına doğru şehir ticaretinin gelişmesine olanak sağladı. ticaret yoluyla gelişmesine izin verdi. Buna bağlı olarak Limerick Limanı İrlanda’nın en önemli limanlarından biri haline geldi. Bu noktadan Amerika ve İngiltere’ye ihraç edilen malların lokasyonu haline getirdi.

LIMERICK DİL OKULLARI

İrlanda son yıllarda İngilizce dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Limerick şehri de İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrencilere her türlü olanakları sağlayan bir lokasyondur. Dil eğitimi harici şehir nüfusunun büyük dilimini üniversite ve yüksek öğrenim öğrencileri oluşturur. Yerel halkı metropolleşen Dublin’e göre daha şehir merkezine yakın veya şehir merkezinde ikamet eder. Bu da aileyanı konaklama şeçeneğini tercih eden öğrencilerin hem okula daha yakın hem de İngilizcelerini pratik edebilmeleri için daha az Türk öğrencinin bulunduğu lokasyonlarda konaklama imkanı sağlamaktadır.

İrlanda Limerick’te İngilizce dil eğitimi almak isterseniz Türkiye’de 9 ilde bulunan ELT ofislerimizden her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

LIMERICK’İN İKLİMİ

Limerick ılıman okyanus ikliminin etkisindedir. Bununla beraber yılın hemen hemen her dönemi bol yağış görünür. Limerick, Temmuz ayında ortalama günlük maksimum 20° C ve Ocak ayında ortalama günlük en az sıcaklık değeri 3° C’ dir. Kayıtlara göre en yüksek sıcaklık Haziran 2018’de 32.0° C ve 2010 yılında en düşük −11.4° C olarak kayıt edilmiştir. Limerick bölgesindeki en bulutlu bölgelerdendir. Bununla beraber kışın çok fazla kar yağışı olmaz. Okyanus yakınlığı sebebiyle nemli ve yağışlı bir bölgedir.

LIMERICK’İN COĞRAFYASI

Limerick, County Limerick te denebilir, İrlanda’da İrlanda’nın orta batı bölgesinde yer alan ve aynı zamanda Munster eyaletinin de bir parçasıdır. Şehrin nüfuzu 94.192’dur (2016 yılında yapılan nüfuz sayımlarına göre).

Limerick, Munster eyaletindeki üçüncü en kalabalık yerleşim yeridir. İrlanda’nın geneline baktığımızda en kalabalık dördüncü şehirdir. Şehir, Shannon ve Abbey Nehirleri ile sınırlanmış olan King’s Island’daki Shannon Nehri üzerinde yer alır. Limerick ayrıca, nehir Atlantik Okyanusu’na akan bölgede yani Shannon Haliç’inin başında yer alır.

GEZİLECEK YERLER

The Hunt Museum, 1997’de açılmıştır. Müze çok çeşitli bir müzedir. Yağlı boya tabloları, antik çağ eserleri ve kütüphane olmak üzere, geniş bir yelpazede ziyaretçilerini ağırlar. Müze aynı zamanda sergi olarak ta kullanmaktadır.

Limerick Sanat Galerisi Limerick’in en önemli sanat merkezidir. Burada zaman zaman gerçekleştirilen sergilerde oldukça önemli sanat eserleri sergilenmektedir.

King John’s Castle 13. yüzyılda Kral John tarafından yaptırılmıştır. Bugün Limerick şehrinin simgelerinden biri olmuştur. Kale Shannon Nehri üzerinde bulunur.

People’s Park Şehrin ortasında bulunan park, gezinizin bir noktasında ziyaret ederek dinlenebileceğiniz ve park içindeki tarihi çeşmeyi inceleyebileceğiniz yeşillik bir bölgedir.

 Limerick şehrinin gece hayatı müzik sunan bir dizi gece kulübü ve pub ile desteklenmektedir. Örneğin, Dolan’s Warehouse yerel, ulusal ve uluslararası halk, indie, caz, rock ve geleneksel İrlanda müziği etkinliklerine ev sahipliği yapan küçük bir konser mekanıdır.

Limerick’e geldiğinizde taze deniz mahsulleri başta olmak üzere İrlanda ve dünya mutfağından çok çeşitli yemekleri ve içecekleri deneme şansına sahip olabilirsiniz.

Özellikle şehrin hareketli olduğu yaz aylarında sokaklarda dizilen tezgahlarda şehrin en güzel sokak lezzetlerini restoran menülerine göre daha uygun fiyatlarla yeme şansına sahip olabilirsiniz.

ULAŞIM OLANAKLARI

Limerick küçük bir şehir olmasıyla beraber gelişmiş bir ulaşım ağı vardır. Limerick’in ziyaretçileri şehrin en uç noktalarına bile ortalama yarım saatlik bir süre içinde ulaşabilir. Limerick’teki yaygın kara yolu ve demir yolu ulaşım ağları sayesinde şehir içi ulaşımda ve diğer şehirlerle gerçekleştirilen ulaşımda herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

Limerick’te demir yolu ulaşımı yanı sıra Bus Éireann ve Eurobus isimli otobüs şirketlerinin hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Bus Éireann’da yetişkinler ve öğrenciler olmak üzere iki tip bilet varken, Eurobus seferlerinde tek tip bilet uygulanmaktadır. 

Bununla beraber Limerick’te bisiklet kiralamak ta iyi bir ulaşım seçeneğidir. Ekonomik ve sağlıklı olan bu seçenek ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilir.