WORTHING ŞEHRİ

Worthing sahil kasabası, her yıl İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen uluslararası pek çok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzellikleri, tarihi mekanları ile dikkat çeken Worthing’de kaliteli eğitim alıp, İngilizcenizi en iyi ve hızlı şekilde geliştirebileceğiniz dil okulları arasından tercih yapabilirsiniz. Worthing’de dil eğitimi aldığını süre boyunca İngiliz kültürünü de yakından tanıma şansı elde etmiş olursunuz. Dil okullarının öğrenciler için düzenlediği pek çok sosyal aktivite bulunmaktadır. Şehir içi ve şehir dışı gezi aktiviteleri ile hem Worthing’i hem de İngiltere’yi yakından tanıma fırsatı yakalayan öğrenciler, birbirleri ile de bolca İngilizce pratiği yaparak eğlenceli bir şekilde İngilizcelerini geliştirebilirler.

Oscar Wilde başta olmak üzere pek çok Nobel ödüllü yazarın eserlerini oluşturmak üzere Worthing’de bulunması pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekse de, edebiyata meraklı olan öğrencilerin dil okulu seçiminde de bu sahil kasabasını seçmesi tereddütsüz bir durumdur.

Worthing’de ayrıca büyük geniş yeşil alanlar sayesinde golf, sahil kasabası olası sayesinde de pek çok su sporu yapma şansını elde etmiş olursunuz.

WORTHING TARİHİ

Worthing, İngiltere‘nin batı Sussex bölgesinde yer almaktadır. Şehrin eski dilde kelime anlamı soylu kimse olarak adlandırılmaktadır. Brighton’a yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta olan bu sahil kasabası, balıkçılık yaparak ve limanları ile ekonomisini geliştirmiştir. Balıkçılık ile ülke ekonomisine katkıda bulunan bir sahil kasabası iken günümüzde finansal alanda hizmet sektörünün büyük payını elinde tutmaktadır.

Kasaba, Georgian döneminden kalma binaları ile tarihsel yapısını korumakla birlikte bu binalar dışında tiyatroları, İngiltere’nin en eski sineması olan Done sineması ile de tarihi yerler açısından dikkat çekmektedir. Kasabada bulunan Worthing Pier iskelesi, İngiltere’nin en güzel iskelesi olarak bilinir.

Worthing ayrıca İngiltere’nin hatta Avrupa’nın en eski çakmak taş madenlerini barındırmaktadır. Bölge Romano -İngiliz döneminden Regni medeniyetinin bir parçasıydı. Kasabanın yollarının yapılanması bu medeniyete ait düzenin izlerini halen taşımaktadır. 5. ve 6. yüzyıllarda bölge Sussex krallığını bir parçası olmuştur. Kasabadaki birçok yerin ismi bu dönemden kalmıştır.

Ünlü yazar Oscar Wilde, Worthing de doğmuştur. Bazı eserlerini dönem dönem tatil için geldiği bu sahil kasabasında yazmıştır. Kasaba Oscar Wilde dışında Nobel ödülü almış Harold Pinter ve birkaç yazara da ev sahipliği yapmıştır.

WORTHING DİL OKULLARI

WORTHING'DE GEZİLECEK YERLER

İnsana huzur veren Worhting sahil kasabasında gezebileceğiniz oldukça fazla yer bulunmaktadır.

Worthing Müzesi ve Sanat Galerisi: Kostüm ve tekstil üzerine Victorian döneminden eserlerle zengin, İngiltere’nin en büyük koleksiyonunu sahiptir. Ayrıca müzede çakmak taş madenlerinden baltalar, Roma altın sikkeleri istifleri gibi yerel arkeoloji eserlerini göreceksiniz.

Worthing İskelesi: 1862 yılına dayanan mimarisi ile İngiltere’nin en güzel ve en dayanıklı iskelesidir. Barındırdığı 650 kişilik tiyatro ile, pek çok müzikaller ve oyunlar burada sergilenmektedir.

Highdown Bahçeleri: 1909 yılında Sir Frederick Stren tarafından bir tebeşir ocağında kurulan bahçenin, elverişsiz bu topraklarda ayakta kalması beklenmiyordu. Stren bitkilerin tebeşir ile gelişebileceğini göstermek için 50 yıl çalıştı. Bu çalışma sonucunda Highdown bahçesinde olağan dışı ağaçlardan, bitki türlerinden oluşan Ulusal bitki koleksiyonunu görebilirsiniz.

Doğu Plajı: Worthing Pier iskelesinin her iki tarafında uzanan çakıl taşlarından oluşmuş plajda uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Cissbury Ring : Worthing merkezine sadece 3 mil uzaklıkta Demir çağı tepe kalesidir. Worthing’in en yüksek tepesinde muhteşem bir manzara ile karşılaşacaksınız. Kale ise 60 hektarlık bir alana kurulmuş olup, İngiltere’nin ikinci büyük yapısıdır.

Aziz Andrew Kilisesi: Ortaçağ parish Kilisesidir. Kilisenin 15. yüzyıl esintili batı kapısı ve kilisenin içerisindeki süslemeler ile oldukça dikkat çekicidir. 11 yüzyılda kurulan kilise, 15. Yüzyılda revize edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Kubbe Sineması: İngiltere’nin en eski sinemasıdır. 1911 yılında kurulmuştur.80’li ve 90’lı yılların mali zorlukları sonunda revize dilmiştir.

İngiliz Şehitler Katolik Kilisesi: Kilisenin diğer kiliselerden en büyük farkı, Michelangelo’nun Sistine Şapel tavanından büyülenecek olmanızdır.

WORTHING'DE YEME İÇME

Sahil kasabası olmasının verdiği bir özellik ile İngilizler tarafından oldukça fazla tercih edilen balık ve patates kızarması menüsü (fish & chips ) Worthing’de başta gelir. Bu menü ile beraber bin bir lezzetteki biralardan birini seçerek kendinize ziyafet çekebilirsiniz.
Aynı zamanda şehirde oldukça fazla sayıda Türk restoranı bulunmakta ve fazlaca ilgi görmektedir.
Yemek kültürü konusunda zayıf kalan İngilizler, İtalyan, Çin, Türk mutfağı lezzetlerini tercih etmektedir.

WORTHING'DE İKLİM

Worthing, sahil kasabası olmasının avantajı ile ılıman bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecedir ve yıl boyu oldukça fazla yağış alır. Bölgede su sporlarının yapılmasını elverişli haline getiren deniz meltemi hakimdir.

WORTHING'DE ULAŞIM

Şehir içerisinde her yere yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi genel olarak bisiklet kullanılmaktadır. Bisiklet dışında otobüs ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Türkiye’den direkt olarak Worthing ‘e ulaşamazsınız çünkü şehirde bir havaalanı bulunmamaktadır. Londra’daki herhangi bir havaalanına ulaştıktan sonra tren ya da otobüs ile Worthing’e ulaşabilirsiniz. Şehirler arası ulaşım için konforlu ve ucuz olması sebebi ile tren daha çok tercih edilmektedir.