SOUTHAMPTON ŞEHRİ

Birleşik krallığın güneyinde kalan liman kenti Southampton tarihi kazı çalışmaları sonucunda taş devrine kadar dayandığını göstermektedir. Kentin ismini günlük hayatta Soton olarak duyabilirsiniz. Londra’ya 1 saatlik mesafede bulunan kentin uzun bir denizcilik geçmişi bulunmaktadır. Taş devrine uzanan geçmişinde Roma ve Sakson uygarlığının izlerini taşıyan kentte, orta ağdan kalma iç surları da görebilirsiniz.

Kentte bulunan Southampton ve Southampton Solent Üniversiteleri genç nüfus oranının yüksek olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ayrıca kentte bulunan havaalanı hem ekonomik açıdan hem de ulaşım açısından kentin önemini arttırmaktadır.

Avrupa tarihini gözler önüne seren birçok sanat galerisi, müze, tarihi yapılar dışında, sahil kenti olmasının avantajıyla barındırdığı doğa güzellikleri ile de her yıl yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan kent, İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için de ilgi odağı olmuştur. Ayrıca şehir çıktığı ilk seferde batan ve pek çok yolcunun ölümüne neden olan trajik hikayedeki Titanic gemisinin ilk çıkış noktası olması açısından da merak uyandırmaktadır.

SOUTHAMPTON DİL OKULLARI

Southhampton kenti, her yıl dünya’nın pek çok ülkesinden öğrenciye İngilizce dil eğitimi için ev sahipliği yapmaktadır. Üst seviye kalitede İngilizce dil eğitimi alabileceğiniz pek çok dil okulundan birini tercih edebilirsiniz. Dil okulları alanında uzman öğretmenleri ile öğrencilerin hızlı ve etkili bir şekilde İngilizce seviyelerini ilerletmelerine olanak tanır. Bununla birlikte ders dışı zamanlarda eğitim boyunca öğrencilerin eğlenceli vakit geçirebileceği pek çok aktivite düzenlemektedirler. Southampton’da tarihi mekanları, müzeleri, tabii güzellikteki parklarını yakından görebileceğiniz geziler dışında, İngiltere’nin diğer popüler kentlerini tanımış olursunuz.

Southampton’da oldukça fazla festival organize edilmektedir. Bu festivaller sayesinde öğrenciler İngiliz kültürü dışında pek çok kültürü de öğrenirler.

SOUTHAMPTON'DA GEZİLECEK YERLER

Geçmişi oldukça eski tarihlere dayanan kentte gezilebilecek oldukça fazla sayıda yer bulunmaktadır. Tarihi mekanlar dışında huzur bulacağınız tabii güzellikleri ile kent İngiltere’de öne çıkan turistik yerlerden biridir.

Southampton Sanat Galerisi
Şehrin en etkileyici ve büyük sanat galerisidir. Avrupa kültürüne ait 600 yıllık sanat eserleri ile birlikte 22. yüzyıla ait İngiliz sanat eserlerini de görebilirsiniz. Ayrıca galeri mimari yapısı ile de dikkat çekmektedir.

Tudor House
Ahşaptan yapılmış binası ve etkileyici bahçesi ile 800 yıllık geçmişi olan bu müze Southampton kentinin en önemli tarihi yapılarından biridir.

Royal Victoria Country Park
Günümüzde piknik alanı olarak kullanılan bu park, geçmişte İngiltere ordusu için hastane olarak kullanılan yapıyı içermekteydi. Liman manzarası ile dinlenip keyifli vakit geçirebileceğiniz bir mekandır.

Ortaçağ Tacirleri Evi ( Medieval Merchant’s House )
Yapı, İngiltere erken dönem tüccarlarının eviydi. Otantik tasarımı ve mobilyaları ile gezilip görebileceğiniz mekanlardan biri. Ayrıca 700 yıl önce, şarap taciri John Fortin ve ailesi de bu evde yaşamıştır.

Mayflower Tiyatrosu
Güney İngiltere’nin en büyük tiyatrosudur. 1928 açılış tarihinden itibaren müzikaller, bale gösterileri, opera, pantomim gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Solent Sky
Southampton, Solent ve Hampshire havacılık tarihi ile pek çok eseri bu müzede bulabilirsiniz.

Seacity Müzesi
Müze, Titanic gemisinin şehirden ayrılışını kutlamak için 2012 de açılmıştır. Çıktığı ilk seferde batan ve pek çok yolcunun ölümüne sebep olan trajik hikayedeki Titanic isimli gemi ve bu olay hakkındaki her türlü bilgiyi bu müzede öğrenebilirsiniz.

God’s house Tower
İngiltere’de Southampton’da eski bir geçit evidir. Taştan olan surları ile de oldukça dikkat çeken mimari yapısı bulunmaktadır.

St. Mary Futbol Stadyumu
32.500 kişilik kapasitesi olan stadyum aynı zamanda şehrin azizleri simini alan FC Southampton takımının evidir.

SOUTHAMPTON'DA YEME İÇME

Southampton, yeme içme konusunda oldukça zengin alternatiflere sahiptir. Kentte bulunan özellikle üç cadde restoran, kafe, barlar yönünden oldukça zengindir. Oxford Street geleneksel mutfakların sergilendiği cadde iken, Bedford Place Meksika ve Çin lezzetlerinin sunulduğu mekandır. High Strret de ise pub barların bulunduğu sokaktır.

Çok fazla restoran alternatifiniz olduğu gibi gece hayatının da oldukça canlı olduğu Southampton kentinde çeşitli bira lezzetlerini tadabileceğiniz publar bulunmaktadır. Duke of Wellington ve The Hobbit kentin en popüler mekanlarıdır.

SOUTHMAPTON'DA ULAŞIM

Southampton kentinde havaalanı olmasına karşın Türkiye’den maalesef direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Londra üzerinden aktarmalı olarak kente ulaşabilirsiniz. Ayrıca Londra’ya hava yolu ile ulaştıktan sonra Southampton kentine tren ile ulaşmak ucuz olduğu için daha çok tercih edilen yoldur. Tren ile yapacağınız seyahatte şehrin tabii güzelliklerini de görme şansını elde etmiş olursunuz. Diğer bir alternatif yol ise taksidir.

Şehir içerinde ise, bisiklet kiralayabilir, aylık haftalık otobüs kartları ile otobüs kullanabilirsiniz. Ya da metro ile de gideceğiniz yere rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

SOUTHAMPTON'DA İKLİM

Her dönem yağı alan şehir ılıman bir iklime sahiptir. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 22 derece iken kış aylarında 3 dereceye kadar düşebilir. İngiltere’nin oldukça fazla güneş alan kentlerinden biri olması tatil ya da dil okuluna gelecek öğrenciler için tercih faktörüdür.