NOTTINGHAM HAKKINDA

Birleşik Krallık’ta Doğu Midlands bölgesinde yer alan Nottingham şehri kentsel bir yerleşkedir ve merkezi Leen Nehri boyunca uzanır.  VIII. Yüzyılda şimdilerde Lace Market denilen tepeye Şehri kuran Snot isimli liderin isminden gelme asıl adı “Snottingham” olan ve zamanla Nottingham olarak çevrilen yerleşke, 1897 yılında Kraliçe Viktorya ile şehir ünvanını kazanmıştır. Törensel Nottinghamshire Kontluğu’na bağlıdır. Dünyaca ünlü Robin Hood’un şehri olarak da bilinir.

Nüfusu 2011 yılı verilerine göre 289.301’dir. Şehrin ve çevresindeki bölgenin nüfusu yaklaşık 670.000’dir ve bu bölge nüfusu ile Birleşik Krallık’ta 7. büyük bölge olarak bilinmektedir.

Nottingham dokuma, dantel ve özellikle futbol spor dalında dünyaca ünlü bir şehirdir. Büyük bir spor merkezidir, ayrıca 2015 yılında ‘İngiliz Sporunun Evi’ olarak seçilmiştir. Profesyonel rugby, tenis, kriket ve buz hokeyi takımlarına sahiptir.

Nottingham kozmopolit bir şehir olmasının yanı sıra eğitim ve yaşamak için ideal bir yerdir. Doğal görüntüsü nedeniyle yaşanabilir en iyi yer seçilmiştir. Kültürel ve sosyal zenginliklerle dolu bu şehir, İngiltere’nin diğer kentlerinden bir üst kademe ayrılmasına neden olmaktadır. Tüm sene tiyatro ve müzik etkinlikleri yapılmaktadır. Şehrin belirli yerlerinde klasik müzik dinletileri düzenlenirken çoğu yerde bar, kulüp ve restoranlar yer alır. Bunun yanı sıra alışveriş sevenler için de birçok alternatif bulunmaktadır. Özellikle yerel ürünler ve hediyelik eşya konusunda en popüler ürünler arasında şehrin görseli haline gelen Nottigham kalesinin seramikleri ve magnetleri satılmaktadır.

NOTTINGHAM TARİHİ

Nottingham şehri, 600 yılında Anglo-Sakson’lar tarafından Mağaralar bölgesi ‘Tigguo Cobauc’ adıyla kurulmuştur. O zamandan kalma tünel ve mağaraların bazıları ziyarete açıktır. Place of Caves yani Mağaralar Bölgesi denilen bu bölge daha sonra Viking orduları tarafından ele geçirilmiştir. XI. yüzyılda Nottingham kalesi yapılmış ve şimdilerde turistik açıdan oldukça dikkat çeken yerlerdendir. XIX. Ve XX. yüzyıllar arasında dünyanın en ünlü dantel üretim merkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Bu nedenle bölgede turistik açıdan dantel simgesi popülerliğini devam ettirmektedir.

NOTTINGHAM DİL OKULLARI

Özellikle genç nüfusun fazla olması nedeniyle öğrenci kenti olarak adlandırılan şehirde, East Midlands’daki en yüksek konsantrasyonlu eğitim sağlayıcılarına ev sahipliği yapan Nottingham Hukuk Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi ve Nottingham Trent Üniversitesi bulunmaktadır. İngiltere’de dil eğitimi seçiminde de ilk sıralarda olan şehirde dil okullarının da bulunmasıyla yaklaşık 100.000’den fazla öğrenciyi barındırmaktadır. Yıl boyu devam eden kültürel ve sanatsal faaliyetleri, farklı spor etkinlikleri, geniş alışveriş imkanı ve kolay ulaşım imkanı olan Nottingham şehri özellikle öğrenciler açısından yaşayabilecekleri birçok farklı imkan sunmaktadır.

İdeal bir öğrenci kenti olarak adlandırılan Nottingham, çağdaş bir edebi topluluğa, yayın endüstrisine ve şiir sahnesine sahiptir. 2015 yılında UNESCO tarafından ‘Edebiyat Şehri’ olarak seçilmiştir.

NOTTINGHAM'DA İKLİM

Aynı gün içinde dört mevsimi yaşayabileceğiniz iklim şartlarına sahip olan Nottingham aslında genel olarak oldukça yağmurlu olan klasik İngiliz iklimine sahip olsa da yaz aylarında ılıman bir iklime sahiptir. Bu aylarda gündüz sıcaklığı epeyce yüksektir. Kış aylarında ise gece ve gündüz şartları oldukça değişmekte, gündüzleri güneşli ve ılık fakat akşamları tersine soğuk olmaktadır. Tüm ayların ortalama sıcaklığı yaklaşık olarak 22 derecedir. Yağış ise 4 mevsim boyunca eşit olarak yaşanmaktadır. En sıcak ay Temmuz ve en soğuk ay Ocak ayıdır.

GEZİLECEK YERLER

Bu şehir yurtdışı destinasyonları arasında yer alan ve özellikle İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en fazla olduğu şehirlerden birisidir. Bilim şehri olarak tanıtılmış ve burada okuyan veya çalışanlar için bilimin önemiyle şehire yenilikler katılması hedeflenmiştir.

Efsanevi Robin Hood’u yakından yaşamak için muhteşem doğası ve tarihi kokusuyla Sherwood Ormanı ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Birçok alışveriş merkezi bulunan Old Market Meydanı ise şehrin merkezi konumundadır.

Nottingham Belediye Binası (Council House)
Merkezde bulunan belediye binasının önünde eğlencelerin, konser, sergi ve hediyelik eşyaların satıldığı büyük bir meydandır. Çevresinde birçok restoran, dükkan ve büfeler vardır.

Nottingham Kalesi (Castle)
1067 yılında yapılan Nottingham kalesi 1679 yılında yeniden modelleştirilmiştir. Şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesinde olan kalenin içerisinde en ünlü mağara ve tünellerden birisi olan Mortimer’s Hole ve sanat galerileri bulunmaktadır. Çarşamba ve Pazar günleri ziyarete açıktır ve giriş ücreti 5.50  £’dur.

Broadmarsh Centre, City of Caves
1700’lü yıllara kadar ev yapımı olarak kullanılan ve XIII. yüzyıldan kalma insan yapımı olan bu mağaralarda, yün üretimi gibi faaliyetler ve çanak çömlek yapımları vardır.

Giriş ücreti 7.50 £’dur.

Nottingham Tiyatro Salonu (Play House) ve Gökyüzü Aynası (Sky Mirror)
Wellington Circus’da 2001 yılında yapılan şehrin çağdaş sanat alanında en güçlü sembollerinden olan Gökyüzü Aynası (Sky Mirror) 10 ton ağırlığında yapılmış ve 1963 yılında açılan Nottingham Tiyatro Salonunun önünde yer alır.

Nottingham Kraliyet Konser Salonu (Royal Concert Hall)
1982 yılında Renton Howard Wood Levin Architects tarafından modern mimari yapıda kurulan bu salon 2.500 kapasiteli ve 3 katlı kaliteli ve yüksek yerlerden birisidir. Şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunur.

Nottingham Üniversitesi
Nottingam’da öğrenci sayısını arttıran, bölgenin büyük 2 okulundan birisi olan ve özellikle dil eğitimi için yurtdışından gelen öğrencilerin dikkatini çeken bu üniversitede sürekli olarak sanatsal aktiviteler, gösteriler ve şenlikler düzenlenmektedir.

Wollaton Salonu ( Wollaton Hall)

Rufford Manastırı (Rufford Abbey)
Tarihi duvarları olan, XII. Yüzyıl manastırı, bahçesi, galeri, göl, müze ve kafeleriyle tarihi kokusuyla keyif alınacak yerlerden birisidir.

YEME İÇME

Farklı milletten insanların bir araya geldiği İngiltere’de yemek kültürü açısından yerel ve dünya mutfaklarında farklı lezzetler barındırır. Öğrenci sayısının fazla olduğu bu şehirde farklı konseptlerde özellikle tarih dokusu olan birçok restoran, kafe ve barlar yer alır.

ULAŞIM

Ulaşım olanakları oldukça iyi olan İngiltere’de özellikle Nottingham şehrinde genç nüfus yoğunluğu dolayısıyla toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş hatta 2015 yılında ulaşım imkanlarının elverişliliği nedeniyle birçok ödül almıştır. İngiltere’de en büyük halka açık otobüs ağı, Nottingham tren istasyonu ve modern tramvay sistemi olan Nottingham Express Transit olarak birçok alternatif mevcuttur. Şehir içinde neredeyse her noktaya toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür. Londra, Birmingham, Manchester, Sheffield, Liverpool ve Norwich gibi büyük şehirlere kısa sürelerde ulaşmak mümkündür.