NEWCASTLE HAKKINDA

Şehrin asıl ismi Newcastle Upon Tyne olarak bilinse de kısaca Newcastle denilmektedir.

Newcastle; limanları, gemi tersaneleri, uluslararası ticareti ile ekonomik açıdan da kendine yeten bir şehirdir. Kısa bir dönem ekonomik kriz yaşasa da kısa sürede bu durumunu düzeltmiştir. Ayrıca Dünya’nın pek çok ülkesinden öğrenci dil okulları için bu şehri tercih ederek, şehrin ekonomik yapısını destekleyen alternatif bir alan yaratmıştır.

Şehirde bulunan iki büyük üniversite (Newcastle Üniversitesi ve Northumbria Üniversitesi) her yıl uluslararası birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu da şehrin genç nüfusunu oldukça dinamik tutmaktadır.

Newcastle, pahalı bir ülke olan İngiltere’nin diğer şehirlerinin aksine oldukça ucuzdur. Küçük bir şehir olmasına rağmen eğlence merkezleri, canlı hayatı ile genç nüfusun oldukça ilgisini çekmektedir.

NEWCASTLE TARİHİ

Romalılar zamanda adı Aeli Köprüsü olarak bilinmekteydi. Daha sonrasında Normandiya dükünün burayı fethedip 1080 yılında şehre yeni bir kale inşa etmesiyle şehrin ismi Newcastle olarak kalmıştır.

İngiltere Tyne Nehri’nin kuzey kısmında yer alan şehir, İngiltere sınırları içerinde olan bir şehir olsa da İskoçya’ya daha yakındır. Bu durum İngiltere ve İskoçya arasında yaşanan savaşlarda Newcastle şehrini önemli bir noktaya taşımıştır. Ancak Büyük Britanya’nın kurulmasıyla savaşlar sona ermiştir.

Çok eski bir geçmişe sahip olan şehir, Victorya döneminden kalma yapıları ile hala bu özelliğini korumaktadır.

NEWCASTLE DİL OKULLARI

Newcastle kentinde bulunan Newcastle ve Northumbria Üniversitesi nedeni ile her yıl uluslararası pek çok genç bu üniversiteleri de görebilmek için, İngiltere dil eğitimi almak amacı ile Newcastle şehrini tercih eder. Üniversiteleri daha yakından görmeniz, üniversite eğitim planlarınızı İngiltere’de devam etmek için bir fırsat oluşturacaktır.

Şehrin doğal güzellikleri, tarihi geçmişi, tarihi mekanları ile İngiliz kültürünü daha yakından tanımak isteyen ve kalabalık, büyük şehirlerden hoşlanmayan öğrenciler için ilk akla gelen yerlerden biridir. Ayrıca İngiltere geneline göre oldukça ucuz bir şehirdir.

Newcastle’de bulunan İngilizce dil okullarında kaliteli bir dil eğitimi alacağınız gibi, ders dışı zamanlarınızı da değerlendirebileceğiniz oldukça fazla aktiviteye sahip olacaksınız. Dil okullarının sağladı şehir içi ve şehir dışı geziler ile İngiltere’yi daha yakından tanıyabilirsiniz. Ayrıca hafta içi düzenlenen aktiviteler sayesinde sadece İngiliz kültürünü değil, Dünya’nın birçok ülkesinden gelen öğrencilerin kültürünü de tanıma şansı elde etmiş olursunuz.

Newcastle şehrinde ayrıca Çin kültürünü de tanımanız olasıdır. Şehrin Çin Mahallesi olarak adlandırılan Stowell caddesi yöresel süslemeler ve Çin restoranları ile oldukça fazla ilgi çekmekte ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlamaktadır.

GEZİLECEK YERLER

İngiltere’nin Küçük, şirin aynı zamanda ülke geneline göre ucuz olan kenti Newcastle’de eğlenceli vakit geçireceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz pek çok mekan bulunmaktadır. Bununla birlikte tabii güzellikleri ile de dikkat çeken şehirde huzur bulacağınız yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Newcastle Kalesi
Şehrin sembolü olan ve şehre adını veren kale; 1080 yılında Normandiya dükü Robert Carthhose tarafından savaş stratejisi olarak ahşap şeklinde inşa edildi. III.Henry tarafından ise 1172-1177 yılları arasında taş kale olarak yaptırılan yapı günümüze kadar ayakta kalmıştır. Ayrıca Kalenin kendisi kadar siyah kapısı da oldukça ün salmıştır.

Angel of The North (Kuzeyin Meleği)
Yüksekliği 20 metre, iki kanat arasındaki mesafenin de 54 metre olan çelikten yapılmış melek figürü Antony Gormley tarafından tasarlanmıştır. Akşam saatlerin de ihtişamlı görünümüyle dikkat çekmektedir.

Newcastle Katedrali
Şehrin merkezinde yer alan yapının asıl simi Nicholas Katedralidir. Şehrin başpiskoposluk merkezidir. Yüksek kulesi ile yerli ve yabancı turistlerin her zaman ilgisini çekmektedir.

Çin Mahallesi
Newcastle’de bulunan Stowell caddesi tamamen Çin restoranları ile çevrilmiştir. İlk Çin lokantasının burada açılıp ilgi görmesinin ardından pek çok Çinli işletmeci de restoranlarını halka açmak için Stowell caddesini tercih etmiştir. Bu yoğunluğun ardından işletmelerin Çin yazısı kullanmalarına izin verilmiştir. Cadde üzerinde Çin tarzı süslemeleri oldukça yoğun bir şekilde görebilirsiniz.

Gateshead Millenium Köprüsü
Dikkat çekici tasarımı ile mimari ödül alan köprü görülmesi gereken yerler arasındadır.

Tyne Nehri ve Köprüsü
Tyne Nehri ve Köprüsü; Newcastle şehrinin diğer bir sembolüdür. Şehrin en yüksek yapılarından biridir. Nehirde düzenlenen kanal turlar ile Tyne Nehri ve Köprüsünü daha yakından görebilirsiniz.

High Level Köprüsü
Tyne Nehri üzerinde yer alan diğer bir ihtişamlı köprüdür. Şehrin tarihi köprülerinden biridir.

Stephenson Demiryolu Müzesi
Geçmişten günümüze raylı sistem için üretilmiş ulaşım araçlarını göreceğiniz müzede, buharlı lokomotifler oldukça dikkat çekicidir.

YEME - İÇME

İngilizlerin geleneksel bir yemek kültürleri bulunmamaktadır. Genelde restoranda yemeyi tercih ederler. Çin yemeklerine olan ilgileri de oldukça büyüktür ki şehirde Çin restoranları ile döşenmiş Çin mahallesi bulunmaktadır.

Ayrıca Uluslararası pek çok kültürün yemeklerini sunduğu festivaller büyük ilgi görmektedir.

ULAŞIM

Şehir içerisinde ulaşım aracı olarak metro, otobüs, bisiklet kullanılmaktadır. Pratik olması nedeni ile en çok tercih edilen ulaşım aracı bisiklettir. Metroya bisiklet ile binilmesine izin verilmemesi küçük bir sorun olsa da, şehrin her yerine rahatlıkla pedal çevirebilirsiniz. Oldukça fazla kullanılan diğer ulaşım aracı ise Otobüstür ve ekonomik olması açısından haftalık, aylık, hatta yıllık otobüs kartı çıkartabilirsiniz. Araba kiralama ya da taksi diğer seçeneklerdir.

Newcastle şehrinde havaalanı bulunmadığı için Londra, Manchester, Edinburg, Birmingham havaalanlarından Newcastle şehrine hızlı tren ile kolayca ulaşabilirsiniz.

İKLİM

İngiltere’nin en soğuk kentlerinden biridir. Kış ayları oldukça sert geçer. Ülke geneline göre az yağış alsa da yaz ayları, kış aylarına göre daha yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 17-18 derecedir. Sıcak iklime sahip ülkede yaşayan kişiler için, Newcastle havasına alışmak biraz zor gelebilse de, sıcaktan bunalmış kişiler Newcastle şehrinden ayrılmak istemeyebilir.