CHESTER ŞEHRİ HAKKINDA

Chester, Birleşik Krallığın Kuzey Batı bölgesinde yer alır. Galler sınırında antik Romalılar tarafından kurulmuş, kıyısında Dee Nehri uzanan ve ismini ‘Romalı Kalesi’ olan kastra sözcüğünden almıştır. Nüfusu 77.040 ve kentleşme alanını kaplayan bölgedeki nüfus 118.210’dur.

Konum itibariyle diğer şehirlerden ayıran en önemli özelliği tarihidir. Her yıl 8 milyondan fazla turist ağırlayan şehir; Chester surları, Rows Caddesinde bulunan binalar, şehir idare merkezi olan Town Hall, katedraller ve kiliseler olduğu gibi sosyal etkinlik alanları (pub, cafe, spor salonları vb.) ve alışveriş, yeme-içme seçenekleriyle ünlü, en yaşanılası şehirlerden biridir. Britanya’nın en büyük amfi tiyatrosunun kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Chester’ın ekonomisi finansal hizmetler, parekende satış ve turizme dayanmaktadır.

CHESTER TARİHİ

Chester şehrinde hala antik Roma asıllı şehir surlarının bulunmasının sebebi; Romalılar tarafından Roma Lejyonu için bu bölgede yapılan Deva Victrix adında kışla binası bulunan bir Roma Kalesi’dir. Romalılar V. yy.da Britanya adasından ayrıldıktan sonra Deva ismi yerine Latince ‘kale’ anlamına gelen ‘castrum’ sözcüğünden, şehre ‘Chester’ ismini vermişler. 1541 yılında ise şehir olma statüsünü kazanmıştır.

Gelişmiş ve hala gelişmekte olan Chester’da, Orta Çağdan kalma şehir görünmesi tarihi ve turistik olarak bir hayli ilgi görmektedir. En görkemli ve önemli binaları Chester Town Hall ve kraliçe Viktorya zamanından kalma Grosvenor Müzesidir.

2009 yılından itibaren ‘Tek-seviyeli bir yerel idare’ şeklinde ‘Cheshire West ve Chester’ adlı bir kent olan Chester, iç turizme ev sahipliği yapmaktadır.

CHESTER DİL OKULLARI

İngiltere’de dil eğitimi konusunda çokça tercih edilen ve en başarılı okul ünvanlarını elinde bulunduran oldukça geniş kapsamlı içeriği olan okulların, Genel İngilizce, 25 yaş üstü kurslar, 50 yaş üstü kurslar, Sınav İngilizcesi, Yaz Kampları, İngilizce öğretmenleri için özel programlar gibi özel birçok programları mevcuttur.

Okullar ders dışı aktivitelere oldukça yer ayırmışlardır. Öğrencilere özel ve istenilen programlar uygulanarak İngilizce konuşma ve pratik yapılabilecek, her türlü sosyal faaliyete katılma olasılığına sahip en iyi yerlerdendir. Konaklama olarak da birçok öğrencinin isteğine göre seçenekler mevcuttur.

English in Chester dil okulu 1976 yılında The English Language Centre Chester dil okulu olarak kurulmuş, 2019 yılından itibaren de

CHESTER'IN İKLİMİ

Chester şehrinde sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Kuzey Batı bölgesindeki diğer şehirlerle aynıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 9.4 °C-11.9 °C arasında değişim göstermektedir. Yağış çok belirgindir ve en kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Yıllık ortalama yağış miktarı 752 mm dir. Bu nedenle İngiltere’de dil eğitimi alırken yılın her mevsiminde yağış ile karşılaşmanız mümkündür.

GEZİLECEK YERLER

İngiltere’nin mütevazi şehri olan Chester, tarihi açıdan zengin ve geleneksel bir şehir olduğundan görülmesi gereken bir çok tarihi yerler, sosyal aktivite alanları ve birçok amatör spor tesisin yanı sıra basketbol, at yarışları hipodromu, kürekçilik ve Amerikan futbolu gibi farklı spor alanlarında farklı kulüpler bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere’nin dördüncü ligi Chester City FC adlı profesyonel futbol kulübü bulunmaktadır.

Gezilmesi gereken başlıca yerler;

Chester Katedrali
Katedral şehrin ana kalesi olarak 1541 yılından bu yana hizmet vermektedir. 39 metre yükseklikte birinci sınıf İngiliz katedralidir. Romalılardan bu yana ibadethane olarak hizmet verilen kilisede günümüzde sergiler ve konserler düzenlenmektedir.

Eastgate and Eastgate Clock
Roma Kalesi’nin girişinde bulunan, Chester’ın sembolü haline gelen ve Big Ben’den sonra en çok fotoğraflanan saatidir. Yakın tarihte değiştirilen saat ünlü mimarlardan John Douglas tarafından tasarlanmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

The Grosvenor Museum
Adını Grosnevur Caddesinden alan ve İngiltere’nin “Ulusal Mirasları” arasında gösterilen bir müzedir. Chester doğa bilimleri, edebiyat ve sanat derneğinin girişimleriyle oluşturulan müzede Roma dönemine ait eserler, resimler, müzik aletleri ve Viktorya Salonu olarak yapılmış bir oda olarak sergilenmektedir. Bu müzede şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere eğitimler verilmektedir. Müze 7 gün 24 saat açıktır.

Chester Kalesi
Chester Kalesi 1788 ve 1813 yılları arasında Thomas Harrison tarafından tasarlanmış, etrafı sularla çevrili, neo-klasik mimari tarzına sahip ve tamamıyla savunma amacıyla yapılmış bir askeri yapıdır. Şimdilerde askeri eşyaların sergilendiği bir kale olarak faaliyet göstermektedir.

Tatton Park
İngiltere’nin tarihi mülklerinden biri olan park Knutsford ilçesinin kuzeyinde, yaklaşık 8 km lik bir alanı kaplayan parkın içerisinde rengarenk çiçek ve ağaç türlerinden oluşan bahçeler, bir çiftlik ve geyik parkı bulunur. Bölgenin en popüler turistik mekanlarından biridir ve 1999 yılından beri her yıl bahçecilik gösterileri düzenlenmektedir.

Chester Zoo
Avrupanın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Özellikle fil koleksiyonu dünya çapında ünlüdür.

Bunun dışında İngiltere’de dil eğitimi alırken aşağıda isimleri verilen yerler mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerdendir;

 • Chester Racecourse
 • Chester Rows
 • Chester Cıty Walls
 • Popeye Museum
 • Little Mary’s River Covered Bridge
 • Piney Creek Ravine – State Natural Area
 • Chester Welcome Center
 • Pierre Menard Home
 • Kaskaskia Bell
 • Cohen Memorial Home
 • Chester Eagles
 • St Mary’s Catholic Church
 • First Baptist Church
 • Governor Bond State Memorial
 • Randolph County Courthouse
 • Randolph County State Recreation Area
 • Fort Kaskaskia St

CHESTER'DA YEME İÇME KÜLTÜRÜ

Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler ile Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkeden biri olan İngiltere’de farklı milletten insanların bir araya geldiği ve yeme-içme alternatiflerinin çok kapsamlı olan yerlerinden birisidir. Geleneksel kültür denince ilk akla mini kek ya da reçelli sandviçler ile, 700 çeşit peynir ve kaymak ile servis edilen, çay içerisine süt ekleyerek içilen çay gelmektedir. İngiltere’de dil eğitimi alırken, 1860’dan beri ülkenin milli gıdası olan Fish&Chips mutlaka yenmeli.

CHESTER’DA ULAŞIM

Chester bölgesine en yakın 19km ile Liverpool havaalanıdır. Bu havaalanlarından toplu taşıma ile şehir merkezine ulaşım imkanı mümkündür. Otobüs ve tren ile ulaşım oldukça basittir.