Canterbury Hakkında

Canterbury, İngiltere’nin güney doğusunda bulunan Kent bölgesine bağlı bir şehirdir. Stour Nehri üzerinde bulunan Canterbury bir orta çağ şehridir ve ülkenin en iyi mimarilerinden birisine sahip olan katedraliyle ünlüdür. 300 yılı aşkın bir süre hac ziyaretlerinin merkezi olan şehir, sadece ruhani yönüyle değil, sanatsal anlamda da 14. Yüzyılda Geoffrey Chaucer başta olmak üzere birçok kişiyi etkilemiş ve İngiliz Edebiyatının en önemli eserlerinden olan Canterbury Hikayeleri isimli eserin ortaya çıkmasında da etkili olmuştur. Şehirde üç üniversite bulunmakla birlikte tiyatro, sinema ve spor etkinlikleri gibi seçeneklerin yanında, her zevke uygun cafe ve restoranlar bulunmaktadır. Canterbury, doğu kent plajlarına trenle 25 dakika, Londra’ya ise 50 dakika uzaklıktadır.

Tarih ve doğanın iç içe olduğu bu şehre gelen ziyaretçiler, adeta modernin klasikle buluştuğu bir zaman makinesini tecrübe etme şansına erişirler.

Canterbury Dil Okulları

Canterbury, İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan, tarihi ve kültürel mirasıyla ünlü bir şehirdir. İngilizce dil eğitimi almak isteyenler için cazip bir destinasyondur. Canterbury’de dil eğitimi almak, sadece dil becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda zengin tarihi ve doğal güzelliklerle çevrili bir ortamda eğitim almanın keyfini çıkarmayı da sağlar.

Canterbury, İngiltere’nin en eski şehirlerinden biridir. Tarihi dokusuyla büyüleyici olan bu şehir, aynı zamanda modern alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlarla da doludur. Dil eğitimi için tercih edilmesinin başlıca nedenleri şunlardır:

Zengin Kültürel Miras: Canterbury, dünyaca ünlü Canterbury Katedrali ve tarihi dokusuyla bilinir. Öğrenciler, derslerin arasında şehri keşfedebilir ve zengin kültürel mirasıyla tanışabilirler.

Dil Pratiği İmkanları: Canterbury, İngilizceyi günlük hayatta pratik yapmak için mükemmel bir ortama sahiptir. Şehirde çok sayıda yerli İngiliz yaşar ve bu, dil öğrenme sürecini destekleyici bir faktördür.

Öğrenci Dostu Atmosfer: Canterbury, genç nüfusu ve üniversiteleriyle dinamik bir öğrenci şehridir. Bu da dil eğitimi alan öğrenciler için sosyal etkinlikler ve kültürel deneyimlerin bol olduğu bir ortam sunar.

Canterbury, İngilizce dil eğitimi almak isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Zengin tarihi, canlı kültürel yaşamı ve kaliteli dil okullarıyla öne çıkan bu şehir, öğrencilere unutulmaz bir öğrenme deneyimi sunar.

Canterbury LanguageUK Dil Okulu İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilere, her ihtiyaca yönelik dil eğitimi program

Canterbury Şehrinde Yeme - İçme

Canterbury küçük bir şehir olmasına karşın restaurant ve cafelerin çeşitliliğiyle dikkat çeker. Çoğu menüde burgerden fish& chipse, istiridyeden falafele her ülke mutfağından ve vegan/vejetaryen gibi birçok diyete uygun seçeneği rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bunun yanında İngiliz kültürüne eşlik etmek için akşam 17:00 civarında istediğiniz bir kafede bir mola verip beş çayının keyfine varabilirsiniz. Ayrıca günün yorgunluğunu çeşitli İngiliz biralarından tadarak atmayı da unutmayın.

Canterbury’de İklim

Ülkenin güney doğusunda bulunan şehirde okyanus iklimi hâkim olduğundan, yazlar ılıman kışlar serin geçer ve ülkenin kuzeyine göre sıcaklıklar daha yüksektir. Yıl içerisinde en yüksek sıcaklık ortalama 22-23 derece en düşük sıcaklık ise 2-3 derecedir.

Canterbury'de Gezilecek Yerler

Canterbury Katedrali: İngiltere’nin en eski ve ünlü yapılarından biridir. Canterbury Başpiskoposluğuna bağlı olan Katedral, 597 yılında kurulmuş olup 1070- 1077 yılları arasında tamamen sıfırdan inşa edilmiştir. 1174’de yaşanan bir yangının ardından ise çoğunluğu gotik tarzda olacak şekilde yeniden inşa edilmiştir. 1400 yılı aşkın tarihi bulunan Canterbury Katedrali 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir.

St. Martin Kilisesi: İngiltere’nin en eski kilisesi özelliğini taşıyan yapı, 590 yılları civarı yapılmıştır. Aynı zamanda dünyada İngilizce konuşulan ilk kilisedir ve hala kullanılmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır.

St. Augustine Manastırı: 598 yılında kurulmuş ve 1538 İngiliz Reformu’na kadar manastır işlevi görmüş olan bir Benedikt Manastırıdır. Reform döneminde yıkıma uğradıktan sonra 1548 yılından itibaren bazı kısımları eğitimler için kullanılmış, manastırın kalıntıları ise tarihi değeri adına korunmuştur. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Canterbury Roma Müzesi: 1. Derece Roma evi avluları kalıntıları ve Roma kaldırımına ev sahipliği yapan antik kalıntılar burada bulunur. Kaldırım İkinci Dünya Savaşı sonrası keşfedilmiştir ve 1946’dan beri ziyaretlere açıktır. Geç Roma dönemi gümüş hazinesi de dahil, birçok kazı buluntusuna ve Roma kenti rekonstrüksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Dane John Höyüğü: Dane John Bahçeleri olarak da bilinen eski bir Roma mezarlığıdır. 11.yy. civarında motte-and-bailey kalesine, 1790- 1803 yılları arasında ise şehir parkına dönüştürülmüştür. İkinci Dünya Savaşı sırasında şehir surlarının bazı kısımlarında mühimmat depoları oluşturulmuştur. Höyükte bulunan anıt ve güneş saati ise ikinci derece İngiliz ulusal miras listesinde bulunmaktadır.

Old Synagogue: Mısır Revival Sinagog örneklerinin en iyilerinden sayılan yapı, 1982 yılında King’s School tarafından satın alınmıştır ve okul bünyesinde Müzik salonu olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Canterbury Yahudi Cemaati’nin şabat toplanmalarını yaptığı ve zaman zaman buluşmaların da yapıldığı bir yerdir.

The King’s School: İngiltere’nin en eski devlet okulu olma özelliğini taşıyan King’s School, 597 yılından beri birçok farklı özellikle hizmet vermesinin yanında hiç kapanmadan eğitim vermiştir ve bu yanıyla; dünyanın kesintisiz eğitim veren en eski okulu unvanını da taşımaktadır.

Canterbury Şehrinde Ulaşım

Canterbury’de havaalanı bulunmaz, ancak Londra’ya yakın olması sebebiyle, Türkiye’den Londra’ya uçak yolculuğu sonrası tren ve otobüs ile şehre ulaşım kolayca ve kısa sürede yapılabilir.

Şehir ulaşımında ise otobüs ve tren kullanımının yanında bisiklet kullanımı yoğundur.