BRISTOL HAKKINDA

Bristol, İngiltere’nin güneybatısında bulunan bir şehirdir, komşu şehirleri Bath ve Gloucester’dir, Avon Nehri kenarında kurulmuştur ve aynı zamanda Atlantik Okyanus’una Bristol Körfezinde katılan Severn Nehri Halici kenarlarında da bulunmaktadır. Bu konumu ile   -doğal olarak- ülkenin en önemli liman şehirlerinden biridir ve aynı zamanda doğal güzelliklerinin en çarpıcı olduğu şehirlerinden bir tanesidir.  İklimi ılımandır ve en yüksek sıcaklıklar Temmuz- Ağustos aylarında ortalama 20 derecelerde görülür. Kışın ise Ocak ayı en soğuk zamandır ve ortalama 3 derecedir. En kurak zamanda bile ciddi yağış alan şehirde, genel olarak İngiltere’nin nemli havası hakimdir.

ULAŞIM

Öncelikle belirtmek gerekir ki şehir başkente yakındır, Londra’ya otobüs ile 2.5, hızlı tren ile 2 saat uzaklıkta olması, rahatlıkla günü birlik bile gidip gelinmesi için çok büyük avantajdır. Bristol kentine varışlarda en iyi tercih Bristol havalimanıdır, şehir merkezine yaklaşık 12 km.’dir fakat öğrencilerimiz çoğunlukla, daha sık seferin olduğu Londra’daki Heathrow (148.3 km), ve Gatwick (171.9 km) havalimanlarını kullanarak, National Express Coach ya da hızlı tren alternatifleri ile şehre ulaşmaktadırlar. (Tabii dilerlerse şahsi transfer de organize edilebilir.)

Bristol’ün konumundan dolayı, güneydeki güzide şehirlere de çok kolay seyahat edilebilir, doğal güzelliklerin ve sahil kasabalarının keyfi çıkarılabilir. Zira buralara günü birlikte turlar çok popülerdir, fazlaca rağbet görmektedir.

Aynı zamanda şehir içi ulaşım da kolay ve rahattır. Otobüs ağı şehrin her noktasına erişim için oldukça geniştir. Aynı zamanda uygun coğrafi koşullarından kaynaklı, şehir halkının çok ciddi bir kısmı bisikleti yoğun bir şekilde kullanırlar, bu da öğrencilerimizin hem gündelik hayatlarına hareket katar hem de ulaşım maliyetlerinden tasarruf yapabilmelerine sebep olur.

BRISTOL DİL OKULLARI

İngiltere denildiğinde akla gelen en saygın ve elit şehirlerden biri Bristol’dür. Tüm bu bahsini ettiğimiz özellikleri dolayısıyla, kaliteli bir hayat standardının içerisinde, kültürel, sanatsal, tarihi onlarca farklı yeri ziyaret ederek, bambaşka deneyimler edinerek alınacak dil eğitimi, elbette uzun vadede verimliliğini yüksek seviyede koruyacaktır. Teknik olarak öğrenilen her şeyin, pratikte de yaşanarak edinilmesi için, öğrencilerin motivasyonlarının bu sürece destek olması gerekmektedir. Bristol bu anlamda, öğrencilerinin hayallerini ve beklentilerini boşa çıkarmayan şehirlerden bir tanesidir. Kentte bulunan kaliteli eğitim kurumları, daimî olarak kontrol altında olan ve akreditasyonlarının karşılığını veren okulları, şehri dil eğitimi için biçilmiş kaftan haline getiriyor.

BRISTOL'DE EĞİTİM

Bristol kaliteli öğrencilerin çok yoğun olduğu bir şehirdir; burada University of Bristol ve University of West of England’ın bulunması, şehri çok daha farklı bir noktaya taşımaktadır. Adından bahsettiğimiz bu okullardan her ikisi de dünya sıralamalarında yer alırken, University of Bristol 2020 QS World List’te 50. Sıradadır. İngiltere’de 24 tane olan Russell Group üniversilerinden (akademik araştırma ve proje okulları) bir tanesidir. Aynı zamanda 9 Red Brick Üniversitesi’nden biridir ki bu okullar sanayi devrimi sonrasında İngiltere’nin temel endüstri şehirlerinde, farklı alanlarda teknik ve bilimsel başlıklarda iş gücü temin etmek amacıyla öne çıkmış üniversitelerdir. Bristol, bu iki üniversitede, toplamda 60 bine yakın öğrencinin lisans veya yüksek lisans eğitimini sürdürdüğü bir şehirdir.

BRISTOL'DE YAŞAM

Diğer büyük şehirlerle karşılaştırdığımız zaman, şehrin sunduğu imkanlara göre yaşam giderleri çok daha ekonomiktir. Modern ekonomisi yaratıcı medya, elektronik ve havacılık endüstrileri üzerine kuruludur, pek çok ulusal ve global markanın uzantıları aktif çalışmalarını burada sürdürür.

Bristol her ihtiyaca cevap verebilen bir şehirdir. Pek çok ünlü markanın mağazalarını bulabileceğiniz Broadmead’den, ev eşyaları ile tekstil ürünlerini satan pazar alanlarına kadar geniş çapta bir alternatifler bütünü vardır. Bu arada Eski Pazar’ın kurulduğu yerde organik besinlerin satıldığı tezgahlar da çok gözdedir. Burada aynı zamanda İngiliz mutfağının lezzetlerini de tatmalısınız, özellikle peynirli turta, pandispanya, İngiliz keki ve beef Wellington mutlaka denenmesi gerekenlerin başında geliyor. Glovcester Road, Whiteladies Road, Park Street gibi popüler yerlerde her bütçeye, her zevke, her damak tadına uygun kafeler, barlar, restoranlar vardır. Eski Bristol limanının 19. yüzyıldan kalma depoları restoranlar ve dükkanlara ev sahipliği yaparken ve şehir merkezindeki iskeleler kültür mirası merkezleri olarak yeniden geliştirmiş ve çağdaş bir sanat galerilerine dönüştürmüştür.

NÜFUS YOĞUNLUĞU

Şehirde göçmen sayısı çok azdır, yerli halk yoğunluktadır. Bu durum dil eğitimi için hem vaktini hem de bütçesini ayırarak ciddi hayaller kuran öğrencilerimizin, varış destinasyonunda ciddi hayal kırıklıkları yaşamalarına engel olur. Sokakta yürürken ya da hayatın içinde, gerçekten orada doğup büyümüş ve hayatını devam ettiren insanlarla karşılaşır, kültürlerini çok daha yakından deneyimleme şansına erişirsiniz. Şehirde yaşayan halk, entelektüel ve elit bir kesimdir.

Türk öğrenci sayısı diğer lokasyonlara göre daha azdır. Bu özellikle akademik olarak çalışmalarını kısa sürede mümkün olan en verimli şekilde geçirmek isteyen öğrencilerimizin temel sorgusudur. Türk öğrencilerimiz çoğunlukla Londra, Oxford, Cambridge, Brighton ve Bournemouth gibi şehirleri tercih ettiklerinden, Bristol alışılagelmiş bir yer olmaktan çıkıyor.

GEZİLECEK YERLER

İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olan Bristol, tarihi, kültürü, genel mimarisi ve hatta caddeleri ile bile tam bir klasik İngiliz prototipini yansıtır. Şehirde panaromik bir tur yapıldığında Georgian House, Clifton Suspension Bridge gibi birçok tarihi yeri bu gezinti sırasında görebilirsiniz. City Museum and Art Gallery’de dolaşılması mutlaka tavsiye edilir, bu sayede şehrin kültürüne ve pek tabii genel olarak İngiliz kültürüne dair birçok bilgiye sahip olma imkânı doğar. Bristol’de görülmesi gereken yerlerin başında Bristol Zoo Gardens,  The Red Lodge, Noah’s Ark Zoo Farm, The Watershed Brunel’s Great Britain, Bristol Cathedral, Dyrham Park gibi tarihi ve doğal merkezler gelir. Bristol Old Vic en büyük tiyatrolarıdır. Coopers’ Hall isimli binada da tiyatro ve barlar vardır. Bristol Hippodrome ise uluslararası birçok turne organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bristol’e yolu düşen herkesin, buralarda sahne alan oyunlardan izleme deneyimine sahip olması bambaşka bir ayrıcalıktır.

Bristol aynı zamanda festivalleri ile çok ünlüdür. 1000 yıllık geçmişi ile, özellikle turistik ve kültürel olarak da çok dikkat çekici olduğundan dolayı, neredeyse her hafta irili ufaklı yüzlerce farklı konsepte festivale ev sahipliği eder. Büyük bir şehir olması sebebiyle ciddi bir nüfusa sahip olmasına rağmen, şehirde yaşayan halk birbirlerinden kopuk değildir ve bir uyum içerisinde hayatlarını sürdürürler. Bunun nedeninin sürekli gerçekleşen bu festivaller olduğu söylenir.

Bunlardan en önemlisi 1971 yılından beri geleneksel hale gelmiş, Temmuz aylarında yapılan, Bristol Harbour Festival’dir. Bristol her yıl ortalama 300.000 kişiyi bu etkinlik aracılığı ile misafir eder. Etkinliklerinden bir diğer öne çıkanı Bristol Uluslararası Balon Festivali’dir; bu da Ağustos aylarında gerçekleşir ve dünyanın her tarafından yüzlerce sıcak hava balonunun katılımı ile gerçekleşir.