ROUEN ŞEHRİ

Fransa’nın kuzeybatısında yer alan Rouen şehri, Yukarı Normandiya eyaletinin başkentidir. Seine Nehri üzerinde, Paris’e yaklaşık 90 dakika mesafede bulunmaktadır. Gelişen bir sanayi ve ticaret merkezi olan Rouen, Fransa’nın üçüncü büyük limanına ev sahipliği de yapmaktadır. Normandiya’nın canlı, tarihi ve kültürel başkenti Rouen; Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Rouen şehir merkezi, neredeyse tamamen trafiğe kapalı olduğu için ziyaretçilere herkesin erişebileceği zengin bir mimari ve kültürel miras sunmaktadır. En eskisi 13. yüzyıldan kalma yarı ahşap evlerin ve binaların ortasında, Orta Çağ sokaklarında dolaşabilir veya Rouen’in birçok mimari harikasından birini ziyaret edebilirsiniz. Rouen, mimari ihtişamının yanı sıra Aslan Yürekli Richard, Gustave Flaubert, Guy de Maupassant ve elbette Claude Monet dahil olmak üzere birçok ünlü tarihi, edebi ve sanatsal karakterle ünlüdür.

ROUEN TARİHİ

Romalılar tarafından kurulduğuna inanılan Rouen, Fransa’nın coğrafyasında her zaman stratejik bir bölgeydi. Tarihsel olarak Orta Çağ Avrupası’nın en büyük ve en varlıklı şehirlerinden birisiydi. Roma dönemi ve Orta Çağ zamanlarında ana ticaret merkeziydi. Şehrin içinden geçen Seine Nehri, denize kolay erişim imkânı sağladığı için geçmişten günümüze önemli bir liman kenti olmuştur. Fransız Rönesansı sırasında da önemli bir rol oynamıştır ve birçok ünlü sanatçı, şair ve filozof bu topraklardan ilham almıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında şehir ciddi bir şekilde hasar gördü ve ünlü katedrali müttefik bombaları tarafından neredeyse yok edildi. Sonrasında hızlı bir dönüşüm sürecine girdi. 21. yüzyılda Rouen, ziyaretçilerine mükemmel bir şekilde restore edilmiş bir şehir merkezi sunmaktadır.

ROUEN DİL OKULLARI

Mimari harikaları, Normandiya’ya has lezzetleri ile tarihin başkenti Rouen, yaşayan bir müze gibidir. Dar arnavut kaldırımlı sokakları, güzel ahşap evleri ve Gotik kiliseleri, Rouen’de Fransızca dil eğitimi için mükemmel bir zemin hazırlamaktadır. Fransa’nın öğrenciler için en ideal şehirlerinden birisidir. Rouen Üniversitesi önemli bir okuldur ve genç nüfusa canlılık katmaktadır. Avrupa’nın ilk Türk rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul, 2007-2016 yılları arasında bu üniversitede görev yapmıştır. Rouen dil okullarından birinde eğitim alarak, eski ile yeninin birleştiği bu şehirde unutulmaz bir deneyim yaşayabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Paris trenle sadece 90 dakika uzaklıktadır. Fransızca derslerinizden sonra Seine Nehri kıyısında yürüyüş yapın ve atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

ROUEN'DE GEZİLECEK YERLER

Notre Dame de Rouen Katedrali
Rouen’in Notre Dame Katedrali, şimdiye kadar yapılmış en etkileyici Gotik kiliselerden biridir. 4. yüzyılın başlarından beri Hıristiyan ibadetinde kullanılan bir bazilika üzerine, 12. yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır. 1200 yılında çıkan büyük bir yangınla ve 1944’te müttefik bombardımanlarıyla yıkılan katedral, sürekli dönüşüm geçiren canlı bir yapıdır. 1876’dan 1880’e kadar Köln Katedrali inşa edilene kadar dünyanın en yüksek binası unvanını elinde tuttu. Hala 151 metrelik kulesiyle, Fransa’nın en yüksek katedrali olarak kabul edilir. Şehrin sembolü olan yapının içerisinde ünlü ressam Monet’in birçok tablosu sergilenmektedir. Fransa tarihinin büyük azizesi Jeanne d’Arc’ın yakılmasını hükmeden mahkeme de katedralde kurulmuştur.

Saint-Maclou Kilisesi
Şehir merkezinde yer alan Saint-Maclou Kilisesi, Fransa’daki gösterişli Gotik mimarinin en güzel örneklerinden kabul edilen bir Roma Katolik kilisesidir. Bretonya bölgesinin yedi kurucu azizinden biri olan Saint-Maclou’ya adanmıştır. 1435 yılında inşasına başlanan yapı, 83 metrelik bir kuleye sahiptir. Dış cephesi ise dairesel bir yay formundadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kilise büyük hasar gördü. Restorasyon çalışmaları 1950’lerden 1965’e kadar sürdü. Özellikle çan kulesi onarıldı ve günümüzde günde 5 defa şehirde yankılanmaktadır. Gotik sanatında bir şaheser olarak adlandırılan kiliseyi görünce hayran kalacaksınız!

Vieux-Marché Meydanı
Meydan, şehrin tarihi merkezinde yer almaktadır. Bölge, ağırlıklı olarak Orta Çağ’dan kalma eski taş evlerle çevrilidir. Şimdilerde birçok kafe ve restoran hizmet vermektedir. 1431’de Vieux-Marché Meydanı’nda Fransız ulusal kahramanı Jeanne d’Arc işkence gördü ve canlı olarak yakıldı. Jeanne d’Arc Kilisesi de aynı bölgede yer almaktadır. Tarihe tanıklık eden ve tarihin izlerini halen taşıyan Vieux-Marché Meydanında geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Gros Horloge Saat Kulesi
Gros Horloge, tarihi 14. yüzyıla dayanan astronomik bir saat kulesidir. Rönesans dönemine ait bir sokak kemeri üzerine, iki taraflı olarak inşa edilmiştir. Saatte yelkovan bulunmamaktadır. Akrebin ucunda ise Rouen’in simgesi olan kuzu tasviri vardır. Avrupa’nın en eski saat mekanizmalarından birine sahiptir. 1920’li yıllardan beri elektrikle çalışmaktadır. Yapı üzerinde haftanın günleri de gösterilmektedir. İlgi çeken kısmı ise her gün ayrı bir Roma tanrısını temsil etmektedir. Saatin gösterişli astronomik tasarımına ve yaldızlı işlemelerine hayran kalacaksınız. Şehrin muhteşem manzarası için zirveye de çıkabilirsiniz.

Flaubert Müzesi
Rouen, ünlü yazar Gustave Flaubert’in doğduğu yerdir. 19. yüzyıl Fransız kadınının kapalı iç dünyasını anlatan, dünyaca ünlü romanı ‘Madame Bovary’ ile tanınmaktadır. Flaubert’in doğduğu ve uzun yıllar yaşadığı evi müzeye dönüştürülmüştür. Babası ve kardeşi cerrah olduğu için tıbbi malzemeler sergilenmektedir. Bunun yanı sıra aile portreleri de bulunmaktadır.

Jeanne d’Arc Müzesi
Jeanne d’Arc Müzesi, tarihi şehir merkezinin kalbinde ve katedrale yakın bir konumda yer almaktadır. Jeanne d’Arc, dünya tarihini değiştirmiş savaşçı bir kadın kahramandır. Çiftçilik yapan bir ailede doğan Jeanne, Yüzyıl Savaşları boyunca ülkesine destek olmuştur. Lakin erkek giysileri ile savaşa katılması ve kafir olduğu ileri sürülmesi üzerine canlı olarak yakılmıştır. Müze, Jeanne d’Arc’a adanmıştır.

ROUEN'DE ULAŞIM

Türkiye’den Rouen şehrine direkt uçuş bulunmamaktadır. Ama Paris 90 dakikalık mesafede yer almaktadır. Paris-Charles De Gaulle Havalimanı’na direkt olarak uçabilir, sonrasında tren veya otobüsle Roune’e geçebilirsiniz. Normandiya metropol bölgesi, Fransa’nın en büyük kentsel ulaşım sistemlerinden birine sahiptir. Şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir ve rahattır. Şehrin her noktasına metro ve otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca metrobüs gibi kendine ait bir yolu olan TEOR isimli otobüsler de vardır. Bisikletin şehir içinde kullanımı yaygındır. Ulusal demiryolları ile farklı Fransız şehirlerini de keşfetmeye gidebilirsiniz.

ROUEN'DE YEME İÇME KÜLTÜRÜ

Rouen şehrinin yer aldığı Normandiya bölgesi, heyecan verici geleneksel lezzetlere sahiptir. Manş Denizi’ne oldukça yakın olan Rouen’de ıstakoz, istiridye gibi deniz ürünleri çokça tüketilmektedir. Fransız mutfağı, çeşitli peynir seçimleriyle ünlüdür ve Normandiya bölgesi, camembert, livarot ve Calvados’s pont-l’évêque gibi ülkenin en sevilen üç peynirine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin bir başka gastronomi simgesi elmadır. Meyve et yemeklerine, tatlılara ve bol miktarda içeceklere eklenmektedir. Yerel elma şarabını mutlaka denemelisiniz. En iyi tereyağı ve krema, Fransa’nın süt hayvancılığının kalbi olan Normandiya’dadır ve her iki ürün de prestijli menşe (AOC) etiketini taşır. Bunlara ek olarak Rouen ördeğini, ünlü Norman kreplerini ve tarçın ile tatlandırılmış sütlaç Teurgoule’yi de tatmanızı tavsiye ediyoruz.

ROUEN İKLİMİ

Fransa’nın kuzeybatısında bulunan Rouen; tüm yıl boyunca, özellikle sonbahar ve kış aylarında genellikle serin, yağışlı ve rüzgarlıdır. Yıl boyunca belirgin bir yağış almaktadır. Yaz aylarında sıcaklıklar 20-25°C, kış aylarında ise 4-10°C arasında seyreder. Deniz sıcaklığı 8-18°C arasında değişir ve yüzmek için asla ısınmaz. Rouen’i ziyaret etmek için en iyi zaman yılın en sıcak ve en güneşli dönemi olan Mayıs-Eylül ayları arasıdır. Bazen bu aylarda bile geceler serin, hatta biraz soğuk olabilir. Bu nedenle akşam için bir sweatshirt ve hafif bir ceket getirmek yararlı olabilir.