MONTPELLIER HAKKINDA

Montepellier Fransa’nın güney batısında yer alan Languedoc-Roussillon Bölgesi ve Hérault Departmanı’nın merkezi olan bir şehirdir. Akdeniz kıyısında yer alan şehir Nîmes ve Béziers kentleri arasında konumlanmıştır. Fransa’nın en büyük sekizinci şehri olan Montpellier’ın nüfusu 600 bindir.

Montepellier şehri 2015 yılında Metropol şehir olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile Montpellier Belediyesi, Montpellier Akdeniz Metropolü olarak yeni adını almıştır. Bu unvana en iyi örneklerden biri olan şehir Fransa’nın son yıllarda nüfus ve ekonomik olarak en hızlı büyüyen kentlerinden biridir.

Fransa’nın öğrenci kenti olarak anılan şehir sürekli büyüme göstermektedir. 70.000 öğrenciye ev sahipliği yapan şehir Fransız Mimarisi, opera, müze, sanat galerileri, üniversiteler, tiyatro gibi pek çok kültürel ve sanatsal alanı ile hareketliliği her daim bünyesinde yaşatmaktadır.

MONTPELLIER TARİHİ

Montpellier hem modern hem de tarihi mimarisi ve yaşantısı ile keyif alacağınız bir şehir. Bu şehri tarihte ünlü yapan en büyük özelliklerinden biri 1181 yılında kurulan batı dünyasının ilk Tıp ve Cerrahi Üniversite’sinin burada olması. Nosrtadamus’ un da bu üniversiteden bilimsel temellere dayanmayan eczacılık deneyleri yapması sonucu kovulduğu bilinmektedir.

1960’lı yıllarda eski şehrin etrafına geniş bulvarlar ve modern binalar yapılamaya başlanmış böylece eski şehir ve yeni şehir güzel bir bütünlükle birbirine bağlanmıştır. Modern ve klasik yapıların bu eşsiz bütünlüğü şehre muazzam bir hava katmıştır.

Şehrin merkezi olan 1755 yılında kurulmuş olan “Place de la Comedia” olarak adlandırılan tiyatro meydanıdır. 1790 yılında yapılmış 3 Güzelle Çeşmesi de bu meydanda yer almaktadır. Bu meydanın hemen arakasında ise 1200 kişilik ve  1755 yılından beri faaliyet gösteren göz kamaştırıcı Opera Binası yer almaktadır.

MONTPELLIER'DA DİL EĞİTİMİ

Montpellier dil eğitimi için Fransa’ da tercih edilen önde gelen şehirlerden biridir. Tarihi dokusu ve bulunduğu konumu ile Fransa tarihinde önemli yeri vardır. Bu da dil eğitiminiz boyunca size Fransızca’ yı yaşayarak en etkili şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Her yıl 70 bin öğrenci Montpellier’ a eğitim almak için gelmektedir. Bu nedenler ‘öğrenci şehri’ olarak anılan kent uluslararası çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu kültürel çeşitlilik dil eğitimi için bu şehri tercih eden öğrencilere pratik yapma ve farklı kültürleri tanıma ve dilleri öğrenme imkanı sunmaktadır.

Bunların yanı sıra yaşam maliyetlerinin uygun olduğu şehir, eğitiminiz boyunca bütçenize uygun bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Bu şehirde bir öğün yemeği, arkadaşlarınız ile bir sinema aktivitenizi, bir akşam gezmesini çok uygun maliyetlerle deneyimleme fırsatı bulacaksınızdır.

Ilıman ve sıcak iklimi ile de pek çok öğrenci ve turiste ev sahipliği yapan Montepllier şehri her mevsim ziyaret edilmek için uygundur. Eğitiminiz boyunca iklimin elverişliliği ile gönlünüzce gezebilir ve zamanınızı en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Montpellier eğitim için en iyi seçeneklerden biridir.

Fransa’nın Montpellier şehrinde yer alan Accent Francais Dil Okulu 1998 yılından beri hizmet vermektedir. Her yıl iki binden fazla

MONTPELLIER'IN İKLİMİ

Montpellier şehri Akdeniz’in kıyısında yer alması nedeni ile de sıcak ve ılıman bir iklime ve genel olarak güneşli bir havaya sahiptir. Kış aylarında daha yağışlı bir iklime sahip olan şehrin en soğuk ayı Ocak ayıdır ve ortalama sıcaklık en düşük 5.9 °C’dir. Yılın en sıcak ayı ise Temmuz ayıdır, sıcaklık ise bu dönemde ortalama 22.3 °C’dir. Eğitim süresi boyunca hava koşullarının iyi olduğu bir şehirde bulunmak isteyen öğrenciler için bu ‘öğrenci şehri’ oldukça ideal.

GEZİLECEK YERLER

Modern ve klasik yapısı ve tarihi ile dikkat çeken Montpellier görmeden geri dönülmeyecek pek çok güzelliğe sahiptir. Şehrin geçmişinin çok eskiye dayanması tarihi zenginliği de beraberinde getirmiştir. Öyle ki şehirde 15 den fazla müze ve 10 dan fazla büyük kütüphaneye sahiptir. Montpellier sadece tarihi güzellikleri ile değil aynı zamanda doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Şehrin güzelliklerinden bahsetmişken şehirde gezilmesi gereken yerlere de değinelim;

Place de la Comedia
Şehrin merkezi olan Tiyatro Meydanı şehirde pek çok kez çevresinden geçeceğiniz bir meydandır.

Fabre Müzesi
Avrupa Sanatı ve Seramiklerinin koleksiyonunun yer aldığı müze mutlaka görülmesi gereken müzelerden biridir.

Arc de Triomphe
17. Yüzyıldan bu yana ayakta duran kemer şehrin en önemli sembollerinden biridir.

Promenade du Peyrou
Kraliyet Katedrali olarak da anılan Peyrou’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Montepellier Cathedral
Gotik Mimari’nin en güzel eserlerinden biri olan Montpellier Katedrali şehrin büyülü ambiyansının temel unsurlarından biridir.

Jardin des Plantes de Montpellier
Kış Serasının yer aldığı tarihi botanik bahçesi Montpellier’ ın doğayla içi içe olan eşsiz bahçelerinden birisidir.

Planet Ocean World
Yüzlerce çeşit deniz canlısının içinde bulunduğu akvaryum ve planetaryumu gezerek bu canlıların doğal yaşamlarını izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Antigone
Antigone Lez Nehri kıyısındaki pub’larıyla, aynı zamanda Le Polygone Alışveriş Merkezi ve Esplanade de l’Europe çevresinde yer alan hareketliliğin ve canlılığın hüküm sürdüğü modern bir bölgedir.

Montpellier Zoological Park
Amazon serasıyla oluşturulmuş pek çok tür canlının yer aldığı hayvanat bahçesi size doğal ve rahatlatıcı zamanlar yaşatacaktır.