GENEL BİLGİLER

Uzak Doğu’nun parlayan yıldızı Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de bulunan Sprachcaffe Dil Okulu, Çince öğrenmek isteyen öğrencilerin tercih ettikleri kaliteli eğitim kurumlarından bir tanesidir. Okul oldukça doğal ve rahat bir ortamda kurslar sunarak ülkenin eşsiz kültürünü ve köklü geleneklerini deneyimlemek adına muhteşem bir fırsat sunar.

Sprachcaffe Pekin, Imperial Ancestral Temple’da büyüleyici bir kırmızı binada bulunmaktadır. Bu tapınağın bir bölümü, Wen Hua Gong (Mandarin Sarayı) binasındaki Çalışan Halk Kültür Sarayı’dır. Kurum meşhur Yasak Şehir’de bulunur. Dünya çapında en iyi korunmuş ve en büyük antik mimari örneklerinden biri olan, güzel yapıları, asırlık ağaçları, harika bahçeleri ile Pekin’in kalbi Yasak Şehir, şehir sakinlerinin ve aynı zamanda şehri ziyarete gelen turistlerin, öğrencilerin dinlenebileceği, başkentin en güzel, en huzurlu ve çok popüler bir yerdir. Tiananmen Meydanı, şehirde gitmek istediğiniz pek çok yere ulaşmak için kullanılan metro istasyonlarının bulunduğu, dünyaca ünlü bir meydandır ve Sprachcaffe’ye sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Pekin’deki en ünlü alışveriş bölgesi olan Wangfujing’e de 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşılabilir. Kısacası okulun bulunduğu yer çok merkezidir.

Sprachcaffe Pekin şubesi 2005 yılında kurulup eğitim vermeye başlamıştır. Dünyanın çok farklı ülkelerinden bu bambaşka kültürü görmek ve dilini öğrenmek isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir eğitim kurumudur. Okul büyük bir parkın içerisinde bulunur, bu sebeple öğrenciler dışarıda da boş zamanlarını geçirebilir, kitap okuyabilir, ders çalışabilirler.

Okulun maksimum öğrenci kapasitesi 60’tır, butik bir okul olarak hizmet verir. Çin ve Avrupa stillerinin bir karışımı ile döşenmiştir, 12 adet modern sınıfı mevcuttur. Öğrencilerin kişisel çalışmaları ve dinlenmek için ortak bir odaları vardır, ücretli bir şekilde faydalanılan internet erişimli bir bilgisayar köşesi de vardır. Okul binası Wen Hua Gongan’da oldukça şık bir tasarımda yapılmış kafe&restoran vardır, gün boyunca kullanılabilmekle birlikte 12.00 – 13.30 arasında sıcak yemek çıkmaktadır. Aynı zamanda okulun lobisinde, öğrencilerin ders saatleri boyunca alabilecekleri ücretsiz çay ve kahve de mevcuttur.

Sprachcaffe için sunduğu fiziksel olanakların dışında, derslerin organizasyonunu yapan ekibin ve eğitmenlerin de apayrı bir önemi vardır. Nitelikli ve yerli öğretmenleri öğrencilerin eğitim süreçlerini seviyelerine en uygun olabilecek şekilde hazırlarlar. Derslerde kullanılan kitaplar öğrencilerin isteklerine göre okuldan satın alınabilir ya da kiralanarak eğitim sonrası geri de bırakılabilir.

SPRACHCAFFE PEKİN DİL OKULU FİYATLARI

Sprachcaffe Pekin gibi devasa bir şehirde sunduğu hizmetten, ulaşabildiği kadar çok insanın, beraberinde Çin’in köklü geçmişi ve ilginç kültürünü deneyimleyebilmesi için oldukça uygun fiyatlar ortaya koyar. Bu maliyetlendirmeler sene içerisinde yüksek sezon zamanlarında ve zaman zaman yapılan kampanyalarla değişiklik gösterir. Çin dil okulları ve Sprachcaffe dil okulu fiyatları, güncel indirim ve kampanylar için size en yakın ELT şubesine ulaşabilir, uzman danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

SUNULAN PROGRAMLAR

Sprachcaffe’nin Çin’deki şubesinde sunduğu derslerin her biri 45 dakika sürer. Programlara katılım için öğrencilerin en az 18 yaşında olması beklenir fakat 16 yaş ve üzeri için özel talepte bulunulursa, öğrencinin durumuna göre değerlendirilerek onay verilebilir. Kurslar için başlangıç seviyesi hariç her seviye için, resmi tatil olmadığı sürece her pazartesi günü yeni program başlar. Başlangıç seviyesi içinse akademik takvim kontrol edilmelidir, özel belirlenmiş tarihleri vardır. Öğrenciler ilk gittikleri zaman bir seviye belirleme sınavına katılır, hali hazırdaki seviyelerine göre uygun sınıfa yerleştirilerek eğitimleri planlanır. Haftalık verilen ders saati, sınıfların toplam mevcutları ve eğitim hedefleri doğrultusunda sunulan kurslar şu şekildedir;

Standart Çince Kursu

Haftada 20 ders Çince eğitim verilir, sınıf mevcudu en fazla 8 kişi olur. Standart kurslarda odaklanan şey dil bilgisi, kelime, okuma, yazma, konuşma ve dinleme gibi alt kategorilerdir, yani dilin aktif kullanıma yönelik pratik çalışmalar yapılmaktadır.
Mini Standart Kurs: Standart kurs ile içeriği aynı olmakla birlikte, sınıf mevcudu maksimum 4 öğrenci ile kısıtlıdır, yani oldukça özel bir ilgi söz konusudur.

Yoğun Çince Kursu

Bu kurs çeşidi daha kısa sürelerde daha hızlı ilerleme kaydetmek isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır, çünkü günlük olarak 2 haftalık olarak 10 ders daha fazla eğitim verilir. Toplamda 30 ders sunulan bu programda da maksimum sınıf mevcudu 8’dir.

Akademik Çince Kursu

Bu tür kursların sonunda öğrenciler Çince seviyelerini resmi şekilde kanıtlayabilecekleri HSK gibi sınavlara hazırlanırlar. Haftada 20 ders olarak sunulan programlarda sınıflar en fazla 8 kişi olur. Bu eğitime minimum 8 hafta katılmalısınız. Sene içerisinde özel başlangıç tarihleri olan akademik kursların içerisinde sınav ücretleri dahil değildir; hem tarihler hem de ücretlendirilmeler kontrol edilmelidir.

Birebir Çince Kursları

Özel ders konseptinde olan bu program dilenirse tüm eğitiminizi bu şekilde organize edebileceğiniz, dilerseniz de katıldığınız programa ek olarak spesifik taleplerinizi giderebileceğiz derslerdir. Derslerin işleyişi ve haftalık ders sayısı öğrencinin isteği üzerine şekillenirken tavsiye edilen haftanın 5 günü günde 2 saatlik bir gidişattır.

VİDEO

SOSYAL AKTİVİTELER

Gündelik hayatımızın her alanında çok daha fazla aşina olduğumuz Batı kültürüne nazaran, Uzak Doğu’da, Çin’de yapılabilecek değişik aktivitelerin ve deneyimlenecek farklı şeylerin sayısı çok daha fazladır. Kültürün en önemli parçası olan dil, eğitim süreci boyunca ayrı tutulamayacak şekilde harmanlanmalıdır ve Sprachcaffe bunun bilincinde olarak oldukça yoğun ve detaylı sosyal aktiviteler sunar, hatta Çin kültürüne ait önemli parçaların kurslarını bile verir.

Okulunda içinde bulunduğu Yasak Şehir, kentin önemli turistik yerlerinden bir tanesidir ve okulda rehberli turlar düzenlenir. Eşsiz yemek kültürü ve çay içme alışkanlığını deneyimlemek adına bilindik meşhur restoranlarda akşam yemekleri organize edilir, çay evlerine ziyaretler yapılır.

Beijing Roast Duck Restaurant ve Lashe Çay Evi uğrak mekanlardır. Hem Çin hem de tüm dünya için çok önemli yerlere sahip olan tapınaklar atlanmaz. Botanik bahçeler ve saraylar mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir, sosyal aktivite planlarından eksik edilmez. Dünya’nın yedi harikasından biri olan Çin Seddi’nin en güzel kesitlerine yine rehberler eşliğinde tüm gün geziler yapılır. Yaz Sarayı, Gongwangfu Bahçesi, Biyun Tapınağı, Tiananmen Meydanı, Ming Mezarları muhakkak ziyaret edilen yerlerdir.
Geziler dışında Çin kültürünü çok daha yakından tanımak isteyen öğrenciler için ekstra ödemelerle aktivite kursları da sunulur;

Tai Chi Kursu
Haftada 10 ders olarak açık havada yapıldığından Nisan’dan Ekim’e kadar planlanır. Çin gölge boksu olarak bilinen T’ai-Chi-Ch’uan, İmparatorluk zamanında geliştirilen bir dövüş sanatıdır. Kendini savunma ve savaş sanatı olmasına rağmen şimdilerde bir hareket ve jimnastik türü gibi kabul edilir. Meditasyonu teşvik eder, insan sağlığı için çok yararlıdır. Rahatlatıcı hareketler Çin tıbbı için önemli bir bileşendir çünkü iyi hissetme hissi, enerjili ve dengeli olmak insan hayatının kalitesini arttıran şeylerdir.

Resim Kursu
Çin’in yüzyıllardır süregelen kendine özgü resim kültürü mürekkep, fırça ve pirinç kâğıdı kullanılarak yapılır. Bu sanata ziyaret ettiğiniz yerlerde ya da konaklayacağınız mekanlarda da sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleşen bu kurs ile çeşitli Çin kaligrafi ve boyama tekniklerini keşfetme imkânı yakalayabilirsiniz.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Sprachcaffe Pekin’de okulun bulunduğu lokasyona yaklaşık olarak 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan yurt konaklamaları öğrenciler için sunar. Dünyanın bambaşka köşelerinden dil öğrenimi için gelmiş, yani aynı amaç doğrultusunda orada bulunan farklı insanlarla bir arada kalmak hem dilsel gelişim hem kültürel değişim için bulunmaz bir fırsattır. Zaten yeni arkadaşlıklar kurmak ve öğrenilenin bol bol pratik yapılması dil gelişimi için olmazsa olmazlardır.

Yine Yasak Şehir içerisinde bulunan yurttaki odalar tek veya çift kişilik olarak seçilebilir. Odaların günlük olarak temizliklerinin yapıldığı yurtta yarım pansiyon olarak (sabah kahvaltı ve akşam yemek) hizmette sunulmaktadır, fakat belirtilmelidir ki bu yemek planlaması yalnızca hafta içleri için geçerlidir. Yurdun içerisinde dinlenme salonu, televizyon odası, çamaşır odası, kendine ait bar ve restoranı da mevcuttur.

PEKİN ŞEHRİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin (orijinal adı ile Beijing), 25 milyonluk nüfusu ile ülkenin Shanghai’den sonraki 2. dünyanın ise 3. en kalabalık şehridir. Doğu Asya dillerinde anlamı ‘Kuzey’in başkenti’ olan Pekin, yüzyıllardır ülkeye başkentlik yaptığından ötürü, dünyanın en eski yönetim merkezlerinden bir tanesidir. Burası üzerinde yaşadığımız gezegenin en eski yerleşim yerlerinin bulunduğu, yaklaşık 250.000 yıl öncesinden kaldığı düşünülen homo erectus fosillerinin olduğu, homo sapienlere ait fosillerin ise 27.000 yıl öncesinden olduğu düşünülen bir kenttir. Kısacası varlığı değil yüzlerle, yüzbinlerce yıllarla anlatılabilecek kadar köklü bir coğrafyadadır.

Şehir coğrafi olarak dümdüz bir yapıya sahiptir, iklimi kuraktır. İnanılmaz boyutlarda gerçekleşen üretim sebebiyle maalesef hava kirliliği yoğundur, genel olarak dünyanın ortama hava kalitesinin çok altındadır. Batıda alışılagelmişin çok dışında bir kalabalık nüfusa sahip olmasına rağmen yaşam standartları oldukça yüksektir. Şehir içi ulaşım çok yaygın ve kolaydır, özellikle geniş metro ağı insanların hayatlarını basitleştirmektedir.

Pekin’de UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde bulunan çok sayıda tapınak, sanat galerisi, botanik bahçeleri ve insan yapısı mimariler vardır, elbette ki bunların en önemlisi ve bilineni Çin Seddi’dir. Şehrin modern ama aynı zamanda geleneksel olan yapısı, çok dikkat çekici ve her yönüyle keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibidir.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ORANI

Sprachcaffe Pekin şubesi için son yıllarda yapılan istatistiklere göre, eğitimlerine katılan öğrencilerin %49’u Batı Avrupa’dan, %12’si Doğu Avrupa’dan, %21’i kendisine biraz daha yakın olan Asya’dan, %14’ü Amerika Kıtası’ndan ve geri kalan %4’ü de dünyanın geri kalan kısımlarından geldiğini söyleyebiliriz. Bu inanılmaz kültür birleşimi ile, yalnızca içinde bulunduğunuz Çin’in değil, aynı zamanda bambaşka ülkelerden gelen okul arkadaşlarınız sayesinde farklı milletlerin kültürlerini deneyimleme şansınız olur.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA