Avustralya'da Master Başvuru ve Kabul Şartları

YÖK tarafından tanınmış bir üniversitenin lisans bölümlerinden mezun, üniversite diplomasına sahip her öğrenci, Avustralya’da yüksek lisans başvurusu yapabilir!

Bir lisans mezunu olarak Avustralya’da yüksek lisans yapmayı tercih ettiyseniz sizden istenen çok basit bir takım kriterler var: GMAT, GRE gibi sınavlara girdiyseniz, Avustralya üniversiteleri tarafından hazırlık yılı okumanıza bile gerek kalmadan yüksek lisansa kabul alabilirsiniz.

Siz de Avustralya’da yüksek lisans programlarına kabul alabilirsiniz!

Bazen Türk öğrenciler mezun oldukları üniversitenin ya da eğitim aldığı dala ait diplomanın Avustralya’da geçerli olmadığını düşündüklerinden yüksek lisans yapamayacaklarını düşünmekte, umutsuzca ne yapabileceklerini sormaktadırlar. Böyle bir düşünce kesinlikle yanlıştır. ELT olarak, lisans diplomasına sahip olan herkese, uygun bir yüksek lisans programı belirlemekte ve öğrencilerimizin başvurularını yapmaktayız. Önemli olan hangi bölümden mezun olduğunuz değil üniversitelerin yüksek lisans için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadığınızdır.

ELT olarak, öğrencileriminiz; özelliklerine uygun üniversiteleri belirlemekte, kabul alabilecekleri üniversitelere yönelmekte ve tercihleri doğrultusunda başvurularını gerçekleştirmekteyiz.

Üniversitelerin belirlediği kriterler genel olarak tüm yüksek lisans programları için aynıdır. Sonuç olarak aşağıda belirttiğimiz 3 temel kritere sahip her öğrenci Avustralya’ da master programlarına başvuru yapabilir.

  • 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak,
  • Not ortalamasının (GPA) 2.20 ve üzeri olması,
  • İngilizce yeterliligini gösteren TOEFL /IELTS skoru belgesi.

ELT’den alacağınız profesyonel ve ayrıntılı bilgi ile en doğru seçimi yapacaksınız!

Avustralya üniversitelerinin birçoğu yüksek lisans öğrencilerinden GRE veya GMAT istemektedir. Öğrenciler doğrudan yüksek lisans programına başlamayı düşünüyorsa, üniversite çıkış belgesi, TOEFL veya IELTS sınav sonucu, GMAT ve GRE sonuçları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmalıdır. Üniversitelerin birçoğu eğitim alanına göre GRE veya GMAT isteyebilir. Avustralya’da yüksek lisansa başlayabilmek sadece bu iki sınavın sonucuna değil aşağıda sıralayacağımız faktörlere de bağlıdır;

  • Maddi yeterlilik
  • İngilizce yeterlilik
  • Akademik başarı
  • Bilgi ve yetenek testlerinin sonuçları
  • Referans mektupları ve diğer faktörler

Hangi alandaki yüksek lisans için hangi kritere sahip olmanız gerektiğini uzman ELT akademik danışmanınızdan öğreneceksiniz!

ELT olarak, onlarca yılın verdiği deneyimle, öğrencilerimizin hangi üniversiteye kabul alma ihtimalini hesaplayabilmekteyiz. GMAT ve GRE sınavları, yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüme göre değişmektedir. Mesela MBA yani işletme yüksek lisansı yapacaklar için GMAT, mühendislik alanında yüksek lisans yapacaksanız GRE branş sınavına girmeniz gerekmektedir.

Hazırlık eğitimi almak istemiyorsanız İngilizce seviyeniz ne olmalı?

Yüksek Lisans programına direk olarak birinci sınıftan başlayabilmek için en az IELTS 6,5 seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer ek İngilizceye ihtiyaç duyarsanız seviyenize göre size dil+ master paketi alabilirsiniz. Avustralya konsolosluğu master amaçlı vize başvurularını 21 günde sonuçlandırmaktadır. 2 yıllık programa başvuru yapsanız dahi vize başvurusunda sadece ilk yılın eğitim+yaşam giderleri toplamını beyan edeceksiniz.

İş tecrübeniz varsa kabul edilmeniz daha kolay olacak!

Lisansüstü ve doktora düzeyindeki programlar için başvurularda rekabette avantaj sağlamak için lisans derecesine ek olarak araştırma kabiliyeti ve/veya iş tecrübesine sahip olmak gereklidir. Lisansüstü programlara kabul edilirken, lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız ödevler, araştırmalar, aldığınız notlar, alanınızla ilgili iş tecrübeniz büyük rol oynamaktadır. MBA programı için GMAT, mühendislik masteri için GRE sınavlarından yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

Dil yeterliliğiniz yok ise paket programlarımız tam size göre!

Akademik alanda bir kariyer düşünüyorsanız master by research önermekteyiz. Ayrıca vize açısından master by research önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Üniversiteler IELTS’i tercih etmekle beraber TOEFL belgesini de kabul etmektedirler. Bazı üniversiteler kendi dil sınavlarını kabul etmektedirler ve direkt kabulü İngilizce sınav sonucu görmeden verebilmektedirler. Akademik dil yeterlilik notunuz eksik ise ELT akademik danışmanınızın size sunacağı paket programlarla dönem kaybetmeden master programınıza başlayabileceksiniz.

Başvuru dönemlerini kaçırmayacaksınız!

Avustralya’da yüksek lisans başvurusu yapacağınız üniversitenin “deadline” denilen son başvuru tarihleri vardır ki çoğu okul yüksek lisans başvurularını erken dönemlerde tamamlar. Bazı üniversiteler, ağustos ayında başlayacak yüksek lisans programları için başvuruları bir önceki yılın ekim ayından almaya başlatmaktadırlar. Başvuru tarihleri ile ilgili olarak ELT akademik danışmanınız sizi en doğru şekilde yönlendirecek, başvurunuzu mümkün olan en kısa sürede tamamlayacaktır.