PERTH HAKKINDA

Perth, Avustralya‘nın 4.büyük kenti ve Batı Avustralya’nın başkentidir. Batı Avustralya nüfusunun dörtte üçünün toplandığı bir metropolitan merkezdir.
Perth, doğal kaynak rezervlerine yakınlığı dolayısıyla, dünyaca ünlü birçok mühendislik ofisinin ve madencilik şirketlerinin bulunduğu önemli bir imalat merkezidir. Yükselen bir ekonomisi ve dengeli bir iklimi olan bu şehir, iki milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin en kabalalık dördüncü şehridir.

Avustralya‘nın üçte birini kaplayan Batı Avustralya Eyaleti beş bölge ye ayrılmıştır. Bunlar: Kimberley, The Wheat Belt, The North West , The South West ve The İnterior’dur. Nüfusun çoğunluğu Batı Avustralya kıyılarının beyaz kumlu plajları boyunca sahil bölgesinde yaşamaktadır.

Aynı zamanda Avustralya’nın en büyük limanının bulunduğu bu şehir, 80 kilometreye yakın Avustralya ‘nın en iyi plajlarına da sahiptir, en ünlü plajlar ; Cottesloe Beach ve Scarborough dur. Perth şehrinde ulaşım sistemi “Transperth” olarak adlandırılmaktadır. Otobüs, tren ve feribotlar bu sistemdeki ulaşım araçlarındandır. Şehir merkezinde bulunan bu ulaşım araçları ücretsiz kullanılmaktadır. Şehirde para birimi olarak Avustralya doları kullanılmadır.

TARİHİ

19. yüzyılın başlarında İngiltere, ABD ve Fransa’nın batı kıyısını ele geçirmesinden çekinip, bölgedeki yerleşim alanınını genişleterek kıtaya egemen olmaya karar verdi.
1827 de Kaptan James Stirling yerleşim yeri seçmek üzere bölgeye geldi, 1829 da bölgede bir İngiliz kolonisi kurup, sömürgelerden sorumlu bakan Sir George Murray‘in İskoçya’da doğduğu yerin adını verdi. 1856 da şehir statüsü alan Perth , yörede altın bulunması, liman açılması, ve kıtayı baştan başa geçen demiryolunun açılması ile birlikte 1917 de hızla gelişmeye devam etti.

PERTH DİL OKULLARI

Avustralya dünyanın eğitim standartları en yüksek ülkeleri arasında yer almaktadır, dil okullarının da yüksek standartlarda olduğu bu ülkede eğitim alacağınız birçok şehir seçeneği vardır, Perth şehri de çokça tercih edilen şehirlerden biridir.

Batı Avustralya’nın başkenti Perth’te Dil Eğitimi alırken aynı zamanda çalışıp para kazanma imkanınız bulunmaktadır. Avustralya hükümeti 4 ay ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilere part time çalışma izni vermektedir.
Düşük suç oranı ve sıcak kanlı toplumu ile Perth şehri dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için güvenli bir seçimdir.
Perth şehri köklü dil okullarının yanı sıra dünya genelinde en iyi 100 üniversite arasında bulunan 5 üniversiteye ev sahipliği yapıyor, bu sebeple uluslararası öğrencilerin tercih ettiği şehirlerden biri haline gelmiştir.

Perth şehrinin gelişen ekonomisi ve düşük işsizlik oranlarının olması, dil eğitimi alırken çalışmak isteyen öğrencilerimizin kolay iş bulmasına olanak tanımaktadır.
Türkiye de Perth‘e direkt uçuş yoktur, aktarmalı uçuşlar tercih edilerek şehire minimum 17 saatlik bir uçuş ardından ulaşabilirsiniz.

PERTH ŞEHRİNDE GEZİLECEK YERLER

Perth şehrinde okyanus üzerinde batan güneşi izleyebileceğiniz harika plajlar , swan nehri boyunca bir çok yeşil park alanı ve tarihi liman şehrini keşfedebilirsiniz. Şehrin öne çıkan ve gidenlerin mutlaka ziyaret ettiği uğrak turistik yerlerden bazıları aşağıda ki gibidir.

Batı Avustralya Müzesi
120 yıldan fazla süredir hizmet veren ülkenin değerlerini korumada ve tarihi araştırmaları yapmada başarılı bir kurum olan bu müzede, şehrin ve ülkenin en değerli sanat koleksiyonlarını gözlemleme şansını yakalabilirsiniz.

Stirling Bahçeleri
Perth şehir merkezinde yer alan küçük sessiz ve sakin bir belediye parkının içerisinde bulunur. Turistlerin mutlaka fotoğraf çektirdiği kanguru heykelleri parkın sembolü haline gelmiştir.

Fremantle Hapishanesi
UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınan bu tarihi yapı 1851 yılında kurulmuştur. Hapishanenin bazı binaları turistlerin ziyaretine açıktır.

Kings Park
Eliza Dağı’nda yer alan Batı Avustralya Kings parkı 4 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu yemyeşil bir dinlenme noktasıdır. Botanik bahçeleri ve doğal çalılıklarla dolu park içerisinde Swan nehri manzarasına sahip bir de otel yer alıyor.

Batı Avustralya Sanat Galerisi
Şehirde sanatın nabzını tutar önemli yerlerden biri haline gelmiş olan Sanat Galerisi , dünyaca ünlü Avustralyalı sanatçıların muhteşem eserleri görebileceğiniz müze , uluslararası alandaki pek çok sanatsal koleksiyona da 1895 yılından beri ev sahipliği yapıyor. Daimi ve geçici sergi olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor.

PERTH'DE YEME İÇME

Perth’te herkesin damak zevkine hitap edecek yemeklere ulaşmak çok kolay. Modern Avrupa ve doğu mutfaklarının hakim olduğu bu şehirde en çok tüketilen yiyeceklerin başınla barbeküde pişirilmiş kırmızı etler, deniz ürünleri ve kaliteli şarapları geliyor.

Şehrin önemli lezzetlerinden bazıları : Lamingtons , Anzak Bisküvisi, Patates Keki, Bufaline Pizza, Damper, Pavlova Tatlısı ,Sosis Rulosu , şarapları ve farklı hazırlanmış deniz ürünleridir.

Şehrin yerlileri genellikle, kızarmış pilav , tay körisi ve akdeniz mutfağı yemeklerini tercih ediyorlar.
Ülkenin ikliminin elverişli olması aynı zamanda bir çok farklı sebze ve meyvenin de yetişmesine imkan sunmaktadır, bu nedenler bu şehirde çeşitli meyvelerin tadına mutlaka bakılmalı.

PERTH'İN İKLİMİ

Sıcak ve kuru yaz ayları , ılık ve yağışlı kış ayları geçiren Pert Akdeniz iklimi nin yakın örneğidir. Yağışlar genellikle Mayıs- Eylül aylarında görülürken, kış aylarında bile sıcaklık 15 derecenin altına düşmemektedir.