GOLD COAST HAKKINDA

Gold Coast; Avustralya’nın doğu kıyısında kilometrelerce kumlu plajlarla çevrili bir sörf cennetidir.

Adından da anlaşılacağı gibi altın sarısı kumlarıyla ünlü bir sahil şehri olarak bilinir.

Avustralya’nın altıncı büyük şehri ve turizm başkentlerinden biri olarak bilinen Gold Coast, yüksek gökdelenlere, yağmur ormanlarına ve birçok gece kulübü ve turistik merkeze de ev sahipliği yapmaktadır.

Gold Coast şehri aynı zamanda Avustralya’nın en eski yerleşimlerinden ve en büyük şehri olan Sydney’e bir buçuk saatlik uçuş mesafesindedir.

Dünyanın her yerinden yılda üç milyon turistin ziyaret ettiği şehir elit bir belde statüsüne kavuşmuştur.

GOLD COAST'UN TARİHİ

Gold Coast şehri, İngiliz denizci ve kaşif olarak bilinen James Cook tarafından 1925 yılında “James Cavell “Surfers Paradise Oteli”adlı bir tatil merkezi kurdu ve etrafında farklı otel ve turizm merkezleri kurulmaya başlanarak mevkii birden büyümeye başlayıp, tatil merkezine dönüştü. Turizm endüstrisi bölgeyi çekici bir turist merkezi haline getirirken bölgede yaşayan devamlı oturan nüfusta artmaya başladı.1940 lı yılların başında burada iş yapan emlakçılar, inşaatçılar ve gazetecilerinde desteği ile bu tatil yerleşim yeri olan şehre Gold Coast ‘Altın Sahil’ ismi verilip kullanılmaya başlandı ancak bu ismin ne zaman ortaya çıktığı hakkında tartışmalar devam etmektedir. 1956’da “Southport” ile “Coolangatta” arasında bulunan yerel idare bölgesine resmen “Gold Coast Șehri” adı verildi.

GOLD COAST DİL OKULLARI

Avustralya, son yıllarda Türk öğrencilerin dil eğitimi için en çok tercih ettiği popüler ülkelerin başında gelmektedir. Dünyanın en yaşanılır şehirlerinin bu ülkede bulunması, dil eğitimi alan öğrencilere part time çalışma imkanı sunulması ve en önemlisi Türkiye den gidecek öğrenciler için ülkede kullanılan para birimi Avustralya dolarının TL ye oranla çok yüksek olmaması başlıca tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Gold Coast saat farkı ile Türkiye konumundan 7 saat ileridir.

Avustralya’da Dil Eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri olan şehirlerden biride Gold Coast şehridir, diğer nüfus olarak büyük olan şehirlere göre yaşam maliyetleri daha düşüktür.

Gold Coast şehri, öğrencilere konumu ve iklimi sayesinde yıl boyunca pek çok spor yapma imkanı sunarken, şehrin gece hayatının da renkli olması, eğitim alan öğrenciler tarafından tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Harika şehir olanakları yanı sıra, kaliteli eğitim alabilecekleri birçok dil okuluna ev sahipliği yapar.

Avustralya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Gold Coast; Brisbane’a da 45 dk lık mesafede olduğu için, yaşayan yerliliği birçoğu Brisbane’a işe gidip , dönmektedirler. Bu da çalışma izni olan bu ülkede dil eğitimi alan öğrencilerimiz için bir seçenek olup, yakın şehirlerde de iş bulma imkanı olduklarını gösterir.

Öğrencilere sunulan part time çalışma izninden faydalanmak istenen öğrencilerimizin 16 hafta ve üzeri dil eğitimine katılıyor olmaları ve Avustralya ya öğrenci vizesi ile gitmiş olmaları şartı bulunuyor. Bu şartları sağlayıp vizesini alıp giden öğrencilerimiz dil eğitimlerini alırken, çalışıp hem yaşam masraflarını karşılamada kolaylık bulurken , hem de sürekli iletişim halinde oldukları için konuşma pratiklerini geliştirmiş olurlar.

GOLD COAST’UN İKLİMİ

Gold Coast şehri yarı tropik nemli ikmine sahiptir. Aralıktan ,Şubat ayı sonuna kadar süren yaz mevsiminde hava oldukça sıcakken, kış aylarında ise serin ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 17-25 derece arasında olup, yılda yaklaşık 300 gün güneş ışığı görür.

GOLD COAST‘TA GEZİLECEK YERLER

Avustralya nın en büyük şehirlerinden biri olan Altın Sahil olarak adlandırılan Gold Coast hem tatil için hem de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için tercih ediliyor.

Sörfe uygun plajları , su yolları ve kanallarıyla ünlü olan bu şehirdeki önemli uğrak noktası olan bazı yerleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

Surfers Paradise
Adına yaraşır bir sörf cenneti olan bu yer, sörfçülerin bir araya geldiği muhteşem bir sörf mekanıdır. Gold Coast un en ünlü şehir merkezlerinden biri haline gelmiş olan bu yer şehirde ki birçok otel ,restaurant ve barın konumlandığı , canlı gece hayatı ve genç turistlerin uğrak noktası olan bir bölgedir.

Broadbeach
Surfer Paradise ‘ın güneyinde bulunan bu bölge, Gold Coast un yeni popüler merkezlerinden biri olma yönünde ilerlemektedir, şehrin iyi restaurantları, gece hayatının merkezi olan kulüpler ve kumarhaneleri Broadbeach te bulabilirsiniz.

Southern Gold Coast
Surfers Paradise ve Broadbeach e göre sakin bir yerdir. Popüler plajları, neredeyse tüm plajlarda bulunan büyük palmiye ağaçları gölgesinde dinlenmek mümkün.

Miami Marketta
Gold Coastta ki Miami olarak bilinen bu merkez , tek seferde 500 kişiye kadar canlı müzik eğlencesi sunan bir gece pazarı.

Capri On Via Roma
Mimarisi diğer yerlere göre farklı olan bu yer küçük bir avm olarak biliniyor,şehir manzarasının en iyi göründüğü yerlerden biri diyebiliriz.

GOLD COAST’TA YEME İÇME

Gold Coast şehrinde yerel lezzetlerin yanı sıra, Brezilya , Lübnan ve Avrupa restoran yer almaktadır. Bunlar dışında tüm dünya mutfağının yemeklerini bulabileceğiniz restaurant, cafe ve barlar da bulunmakta.

En çok talep gören yemekleri; beyaz gergedan, biftek ve deniz mahsulleri şeklinde sıralanabilir.

Sahil şehri olduğu için bölgede deniz mahsulleri üzerine bir çok restoran bulunmaktadır.

Avustralya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Gold Coast da şarap üretimi konusunda iddialıdır. Şarap imalathanelerini, peynir fabrikalarını ziyaret edip farklı lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.