ADELAIDE DİL OKULLARI

Avustralya coğrafi bakımından Türkiye ye uzak bir ülke olarak bilinir, ancak eğitim amacıyla Avustralya giden öğrenciler buranın yaşamak için ideal bir ülke olduğunu farkederler.

Adelaide, Avustralya’nın büyük şehirlerine göre biraz daha ucuzdur, Türkiye ile kıyaslandığında pahalı gibi görünse de yaşam standartlarına bakıldığında fiyatların gayet normal olduğunu anlayacaksınız.

Adelaide dil okullarını tercih eden öğrenciler, yasal çalışma iznine sahiptir. Öğrencilerin, dil eğiminden kalan zamanlarda çalışıp cep harçlıklarını karşılamaları mümkündür.

Adelaide; ülkenin üçüncü en eski ve Avustralya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan University of Adelaide’a ve farklı okullara ev sahipliği yapar. Şehirde üniversitelerin bulunması genç nüfusun da yaygın olduğu anlamına gelmektedir. Dil eğitimi için bu şehri tercih eden öğrencilerimiz refah seviyesi yüksek olan bu şehirde eğitimlerini alırken aynı zamanda sosyalleşebilecekleri öğrenci mekanlarından da faydalanabilirler.

Sahil kenti olan Adelaide, güvenli bir şehir olduğu için, öğrenciler geç saatlerde rahatlıkla dışarı çıkabilir, sabaha kadar eğlencenin tadını çıkarabilirler.

Türk öğrenci oranının çok düşük olduğu bu şehirde siz de, kaliteli eğitim imkanı sunan dil okullarını tercih edebilir, dili konuşulduğu ülkede öğrenirken, ülkenin eşsiz doğasının adını çıkarabilirsiniz.

ADELAIDE HAKKINDA

Adelaide, Güney Avustralya’nın başkenti ve yaklaşık 1,3 milyon nüfusa sahip, en büyük şehridir.

2002 ve 2004 yıllarında The Ekonomist dergisi tarafından yapılan, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşam kalitesi, sağlık ve suç oranı düşüklüğü bakımından “Dünyanın en yaşanır şehri” seçilmiştir.

St.Vincent Körfezinin doğu kıyılarında kurulan Adelaide, Torrens Nehri boyunca uzanmaktadır.

Oldukça fazla yeşil alana sahip olan şehir; okyanus kokan havası, keyifli yürüyüş ve bisiklet yolları ile Avustralya’nın en eski ve en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Şehir aynı zamanda Avustralya’nın en büyük üç şirketi olan Telstra, BHP Billiton ve National Australia Bank’a ev sahipliği yapmaktadır.

ADELAIDE TARİHİ

Britanyalılar tarafından ilk Avrupa yerleşimi olarak kurulmadan önce, 1836 yılında bölgede Avustralya Aborjinleri yaşıyordu. Sömürge döneminde, çıkarma çalışmalarını başlatan General William Light tarafından yerleşim alanı seçildi. Adını Britanya kralı IV. William’ın karısı Kraliçe Adelaide’dan alan kent, Avustralya’nın ilk belediyesi olarak 1840’ta tüzel kimlik kazanmış, 1917’de ise büyükşehir statüsüne yükselmiştir.

İKLİMİ

Şehir, kontinental bir iklime sahiptir. Şubat ayı sıcaklık ortalaması 23, temmuz ayı ise 12 derece olup; yazlar sıcak, kış ayları serin geçer.

GEZİLECEK YERLER

Adelaide; doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzellikleriyle göz dolduran bir şehirdir. Görmeniz gereken güzelliklerden bazılarını aşağıda sıraladık.

Adelaide Zoo
Avustralya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi olup, Torrens nehrine yakınlığı ile bilinir, 2800 çeşit hayvanı içerisinde barındırır. Tabiatın tam ortasında yer alan bu yapıda; ülkeye ait önemli bitki türleri ve hayvanları, hatta Çin’den getirilen Wang Wang ve Funi isimli pandaları görebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyaret edilebilen hayvanat bahçesi, 09.30-17.00 saatleri arasında açıktır, ziyaretçilerin giriş ücreti olarak 50 AUD ödemesi gerekmektedir.

Güney Avustralya Sanat Merkezi
1881 yılında halka açılan galeri, 20. yüzyıldan kalan önemli yapılandan biridir. Galeride Avustralya dönemine ait önemli parçaları, döneme ait paraları, antika parçalarını, tablo, heykel,telefon ve porselen çalışmaları görebileceğiniz eserlerin başında gelmektedir.

Güney Avustralya Parlamento Binası
1874 yılında inşa edilmiş olan parlamento binası, dönemin en önemli siyası mekanlarından biri olarak bilinmektedir.

Nort Terrace bölgesinde yer alan parlamento binasına giriş ücretsizdir, turistlerin yoğun ilgisiniz çeken bu yere hafta içi her gün giriş yapılabiliyor.

Adelaide Botanik Bahçesi
Şehrin en güzel dinlenme alanlarından biri olan bahçe, huzurun adresi diye adlandırılır ve belediye tarafından yönetilmektedir. 1877 de kurulan botanik bahçe, havanın güzel olduğu aylarda kalabalık olmaktadır. Rengârenk çiçeklerin bulunduğu bahçede, göl ve ormanlık alan manzaraları bulunur. Bahçe her gün saat 07.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Hahndorf
1838 yılında Alman göçmenler tarafından kurulan köy, şehir merkezine 27 km’lik mesafede bulunmaktadır. Hahndorf, temiz dağ havası almak ve bir süreliğine de olsa otantik köy hayatı yaşamak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Yeşillikler içerisinde yer alan köyün yakınında bulunan kafede meşhur Alman biralarını tadabilir, hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize küçük anılar satın alabilirsiniz.

ADELAIDE YEME-İÇME KÜLTÜRÜ

Avustralya’nın en leziz yemeklerini yiyebileceğiniz bu şehir zengin yemek kültürü ile ön plana çıkmaktadır. Şehirde, oldukça fazla çeşitte balı ve deniz ürünü restoranı ile et lokantası bulunmaktadır. Adelaide mutfağı her yemek kültürüne hitap etmektedir. Şehirde her zevke hitap eden irili ufaklı birçok mekan bulunmaktadır.

Deniz ürünü olarak tavsiyeler; Levrek, dülger, mezgit, foater ve Avustralya’ya ait olan barramundi kesinlikle tadılmalıdır. Bunların yanı sıra en çok kullanılan et türü sığır eti olup, mutlaka biftek ve rostoyu denemelisiniz.

Adelaide, beş çayı kültürü oldukça yaygın bir şehirdir. Çayın yanında pavlova adındaki kurabiyeler sunulur. Kafelerde, öğlen ve öğleden sonraki saatlerde bu sebeple yoğunluk yaşanmaktadır.