SEATTLE ŞEHRİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey batı ucunda yer alan Seattle, Washington Eyaleti’nde yer almaktadır. Kanada sınırında yer alan Seattle’ın kuzeyinde Vancouver bulunmaktadır. Amerika’nın en büyük finans ve kültür merkezlerinin başında gelen Seattle aynı zamanda müzik alanında da birçok isim çıkarmış bir şehirdir.

Şehrin çevresini sarmış Olympic ve Cascade Dağları ve müthiş doğa manzaraları olan Seattle, Amerika’nın en ilgi çekici ve güzel şehirlerinden birisidir. Şehre gelen ziyaretçileri kendisine hayran bırakan atmosferi ve doğasıyla büyüleyici bir manzara sunan Seattle, dağları, gölleri, yemyeşil ormanları, doğal parkları ile enfes bir yaşam sunmaktadır.
ABD’nin en büyük 10 şehri arasında yer alan, birçok büyük firmanın ana merkezinin ve üretim merkezlerinin olduğu, aynı zamanda Amerika’nın en açık görüşlü şehri olan Seattle, farklı ve yüksek standartlarda bir yaşam sunmaktadır.

SEATTLE TARİHİ

Şehir adını, şehrin kuruluşundan önce bölgede yaşamış olan ve daha sonra göç ettirilen Kızılderili kabilelerin lideri Şef Seattle’dan almıştır. Kanada’ya başlayan altın göçü döneminde bir geçiş şehri olmuş ve bu dönemde kalkınarak gelişmiştir.

Dünyaca ünlü birçok Global şirketin merkezi olan Seattle önemli bir finans ve iş merkezidir. Microsoft, Amazon ve Starbucks bu şehirde kurulmuş ve buradan yönetilmektedirler. Müziğin ve teknolojinin şehri olan Seattle Nirvana, Pearl Jam, Hendrix gibi birçok isim ve grubu müzik dünyasına kazandırmıştır.

SEATTLE DİL OKULLARI

Amerika’nın en büyük 10 şehrinden biri olan Seattle, ekonomi ve ticaret olarak önemli bir şehirdir. Şehrin ekonomisinin iyi olmasına etkenler Asya ile yapılan her türlü ticarette geçiş noktası olması ile Microsoft, Boeing, Amazon gibi firmaların gibi kattıkları ekonomik ferahlıktır.
Büyüleyici bir doğası ve refah yaşam imkanları olan Seattle’da dil eğitimi almak size büyük farklılıklar kazandıracaktır. Eğitim kalitesi yüksek, sosyal aktivitelerle dolu Seattle dil okullarında İngilizce eğitiminizin yanında kendinizi geliştirebilecek pek çok olanak ve fırsat bulacaksınız.
Amerika’daki diğer şehirlere göre Türk öğrenci oranının çok az olduğu Seattle’de İngilizce eğitim veren dil okulları için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ve size uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

SEATTLE'DE GEZİLECEK YERLER

Space Needle
Her daim önünde sıra olan, şehrin simgesi olan Space Needle, en üst katında dönen restoranı ve müthiş manzarası ile yemek yerken şehrin müthiş manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Şehre gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yapı üst kısmında bulunan anten dahil 185 metredir.

Pike Place Market
Seattle’ın en turistik yeri olmasının yanında Amerika’nın en eski halk pazarı olan yer 1907 yılında açılmış. Açık ve kapalı alanlarda hizmet veren pazarın içinde bir de Sturbucks kahve dükkanı bulunmaktadır. 200’den fazla işletmenin bulunduğu alanda, taze çiftlik ve gıda ürünleri, hediyelik eşyalar, el yapımı ürünler, antika ve koleksiyon eşyaları gibi çeşitli ürün seçenekleri karşınıza çıkmaktadır.

Pioneer Meydanı
1850’li yıllarda Seattle’a gelen ilk yerleşimcilerin kurduğu yer olan Pioneer Meydanı, Seattle’daki ilk yerleşimde ahşap binalarla kurulmuş bir mahalleymiş. Fakat çıkan bir yangında binaların çoğu yanmış ve yerine beton binalar yapılmıştır. Günümüzde meydan dükkanları, sanat eserleri, gece hayatıyla oldukça popüler ve hareketli bir ortama sahiptir.

Union Gölü
Kentin cazibe merkezlerinden biri olan Union Gölü 12000 yıl önce Buzul erozyonu ile oluşmuş. Yüzen evlerinin ilgi çektiği ve su sporlarının yapıldığı gölün üzerinde deniz uçakları için ayrılmış pisti bulunmaktadır.

Burke Müzesi
Kuzey Amerika’nın en büyük doğal tarih müzelerinden olan Burke Müzesi 1899 yılında eyalet yönetimi tarafından kurulmuştur. Biyoloji, Jeoloji ve Antropoloji alanlarında 16 milyondan fazla eserin sergilendiği müzede çeşitli sergilerde düzenlenmektedir.

Havacılık Müzesi (Museum of Flight)
1965 yılında açılmış Havacılık Müzesi, yolcu uçkları ve dünya savaşlarında kullanılmış uçaklardan oluşan nadir bir koleksiyon sunmaktadır. Her biri havacılık tarihinin dönüm noktalarını oluşturan 150 uçak modelini müzede inceleyebilirsiniz.

Başlıca yerlerin dışında Seattle’da gezebileceğiniz, Seattle Sanat Müzesi, EMC Experience Center, Merkez Kütüphanesi, Seattle Akvaryum ve Victor Steinbrueck Parkı gibi yerler bulunmaktadır.

SEATTLE'DA YEME İÇME

Amerika’nın klasik mutfak türlerini görebileceğiniz, kırmızı et, patates ve hamburger, pizza gibi yiyeceklerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetleri bulunan birçok restoran şehirde bulunmaktadır. Aynı zamanda şehirde balıkçılığın gelişmiş olması ile deniz ürünleri bolca tüketilmektedir. Midye, karides, kalamar, levrek, yengeç ve ıstakoz gibi popüler deniz ürünleri özel soslarla hazırlanarak servis edilmektedir. Gece hayatı bakımından da zengin olan şehir de birçok bar ve gece kulübü bulabilirsiniz.

SEATTLE İKLİMİ

Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan şehrin, özellikle bahar ve yaz aylarında pırıl pırıl bir havası olmaktadır. Yaz ayları sıcak ve nemli geçerken yağışlarda görülür, Kış ayları ise ılıman ve yağışlı geçmektedir. Ortalama 1 -10 derece sıcaklılarda geçmektedir.

SEATTLE'DA ULAŞIM

Şehir içi ulaşımın toplu taşıma ile rahatlıkla sağlanabildiği Seattle’da toplu ulaşım ren, otobüs ve monoray ile sağlanmaktadır. En çok tercih edilen monoray ve otobüs ulaşımlarıdır. Özellikle yakın mesafelerde belli noktalarda kullanılan monoray ve şehrin birçok bölgesindeki noktaya giden otobüsler elverişli bir ulaşım sağlamaktadırlar. Bir diğer ulaşım aracı taksiler de Seattle’da oldukça yaygındır.