PHILEDELPHIA ŞEHRİ

Amerika Birleşik Devletlerinin Pensilvanya eyaletinde bulunan Philadelphia şehri, 2 milyona yakın nüfusu ile eyaletin en büyük, ABD’nin ise 5.büyük şehridir. Amerikan tarihinde büyük bir önemi olan Philadelphia aynı zamanda ABD’nin ilk başkentidir.
Tarihten günümüze dek önemini korumuş ve gelişmiş olan Philadelphia bugün de Amerika’nın en önemli şehirlerinden birisidir.

Ülkenin kuzey doğusunda yer alan şehir, Amerika’nın en önemli ve en büyük şehir ekonomisi olan şehirlerinden ve aynı zamanda dünyaca ünlü eğitim kurumları ve akademileriyle de ünlüdür. Şehirde çok sayıda resim ve heykel akademisi bulunmakta ve yine şehrin her yerinde çok sayıda heykel görmek mümkündür.

Amerika’nın önde gelen iki profesyonel ulusal sporlarından Amerikan Futbol Ligi NFL’de Philadelphia Eagles ve NBA’de mücadele eden Philadelphia 76ers maçlarını şehirde bulunan Sport Complex adlandırılan bölgede oynamaktadır.

PHILEDELPHIA TARİHİ

Amerika Birleşik Devletleri henüz kurulmadan önce Britanya İmparatorluğunda önemli bir yere sahip olan Philadelphia, tarih boyunca İngiltere Krallığı ve sonrasında Büyük Britanya İmparatorluğu’nun parçası olmuş resmi kuruluş tarihi 1682 yılıdır. 1776 yılında kurulan ABD için de çok önemli bir yere sahip olmuştur. 4 Temmuz 1976 yılında Britanya’ya karşı kazanılan zafer sonrasında Bağımsızlık bildirisi bu şehirde okunmuştur ve “Declaration of Independence” olarak adlandırılan, bağımsızlık bildirgesi Philadelphia’da imzalanmıştır.

PHILEDELPHIA DİL OKULLARI

Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihinde çok önemli olan, kuruluşunun temellerinin atıldığı Philadelphia’da dil eğitimi için fırsatlar sizleri bekliyor. Amerika’daki diğer şehirlere göre tarihi yapısıyla dikkat çeken şehir zengin tarihi, sıcakkanlı insanları ve canlı yaşamı ile dil eğitiminizi alırken size keyifli bir yaşam sunmaktadır.

Dünyaca ünlü üniversite ve prestijli sanat akademileri ile binlerce uluslararası öğrencinin ve Amerikalı öğrencinin eğitim aldığı şehirde yer alan, kaliteli ve uluslararası tanınan dil okullarında eğitim almak size çok şey katabilir. Birçok ünlü üniversitenin kampüsünün bulunduğu Philadelphia’da, öğrenci şehri olma dinamiklerini hissederek yeni arkadaşlıklar ve sosyal bir ağ kurabilir ve şehrin dinamizmini yaşayabilirsiniz.

Amerikan kültürünün yanı sıra, kozmopolit bir yaşamı olan bu dost canlısı şehirde farklı kültürleri de empoze ederek deneyimleyecek ve alacağınız dil eğitiminin yanında kendinizi geliştirecek deneyimler kazanacaksınız.

PHILEDELPHIA'DA GEZİLECEK YERLER

Her yıl yaklaşık 40 milyon turisti ağırlayan Philedelphia’da müzeler, parklar ve bahçeler gibi birçok gezilecek ve görülecek yer bulunmaktadır. Amerikan tarihinde önemli yeri olan şehirde keyifli vakit geçirebileceğiniz ve Amerikan tarihine tanıklık edebileceğiniz bir deneyim sizleri bekliyor.

Philadelphia’da gezilecek ve görülecek başlıca yerler aşağıda yer almaktadır.

Philadelphia Sanat Müzesi
Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük müzesi olan Philadelphia Sanat Müzesi, Rocky filminde Rocky’nin koşarak tırmandığı merdivenlerle ünlüdür. Arasında çok önemli parçaların, Rönesans döneminin başyapıtlarının ve Asya sanatından eserlerin olduğu 200 binden fazla eserin yer aldığı müzede Picasso, Duchamp, Matisse gibi ünlü sanatçıların çalışmaları da sergilenmektedir.

Bağımsızlık Sarayı (Independence Hall)
Şehir merkezinde Independence National Historical Park’ta bulunan Bağımsızlık Sarayı, Amerika’nın kuruluşu ve Amerikan Devrimi tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Bağımsızlık Bildirgesi ve Amerikan Anayasası burada yürürlüğe konulmuştur. 1753 yılında inşa edilen yapı Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Belediye Sarayı (Philadelphia City Hall)
Amerika Birleşik Devletleri’nini Ulusal Tarihi Yapılar Listesi’nde yer alan belediye sarayı 167 metre yüksekliği ile dünyada kagir sistemiyle yapılan en yüksek 2. yapıdır. Belediye Sarayı olarak yapılan bina şehirde en çok ilgi çeken yerlerdendir.

Philadelphia’nın Büyülü Bahçeleri
Sokak sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz Philadelphia’s Magic Gardens bir açık hava galerisidir. Oldukça renkli ve canlı bir atmosefere sahip olan galerinin açık ve kapalı alanları bulunmaktadır.

Fairmount Parkı
ABD’nin en büyük parklarından biri olan Fairmount Park, Schuylkill Nehri’nin iki yakasına yayılmış bir alandadır. Batı tarafında geniş yeşil alanların uzandığı alanlar, sanat eserleri, tarihi yapılar ve Philadelphia Hayvanat Bahçesi yer alırken, doğu tarafında ise kürek sporları ve binicilik yapılır.

Philadelphia Hayvanat Bahçesi
1874 yılında açılan ve ABD’nin ilk hayvanat bahçesi olan Philadelphia Hayvanat Bahçesi, günümüzde nadir bulunan birçok türe ve yaklaşık 1300’den fazla canlıyı barındırıyor ve ev sahipliği yapıyor.

Doğu Eyalet Hapishanesi (Eastern State Penitentiary)
Amerika’nın ilk hapishanesi olarak 1829 yılında inşa edilen yapı, ABD’nin Ulusal Tarihi Yapılar Listesi’nde yer almaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan Doğu Eyalet Hapishanesi’ne birçok turistik tur düzenlenmekte ve her yıl en popüler Cadılar Bayramı etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

PHILEDELPHIA'DA ULAŞIM

Büyük bir alana yayılmış olan Philadelphia’da toplu ulaşım oldukça yaygın ve kullanışlıdır. Şehrin her yerine yayılmış ulaşım ağı ile istediğiniz noktaya kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Otobüs, metro ve tramvaylar ile uygun ücretler sağlanan toplu taşıma ile kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

Şehirde bulunan 2 metro hattı, 8 tramvay hattından 4 hat ve birçok otobüs hattı 24 saat hizmet vermektedir. Aynı şekilde gece yarısına kadar hizmet eden tren hatları da mevcuttur. Toplu taşıma tercih etmezseniz, taksi seçeneği ile de seyahat edebilirsiniz.
Philadelphia Uluslararası Havaalanı, Philadelphia’da hizmet veren ve kullanılan başlıca hava alanıdır. Şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede yer alan hava alanından şehre toplu taşıma veya taksilerler rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

PHILEDELPHIA'DA YEME İÇME

Amerikan mutfağının en güzel lezzetlerini tadabileceğiniz Philadelphia’da, et yemekleri ve hamur işleri öne çıkarken, 70’li yıllardan itibaren gelen Asyalı ve Afrikalı göçmenlerinde etkisiyle çok çeşitli yemek ve mutfak kültürleri deneyimlenmektedir. Geleneksel Philadelphia yemeklerinin ve farklı kültürlerin tatlarına bakabileceğiniz birçok restoran ve fast food dükkanları şehirde bulunmaktadır.

Aynı zamanda dünyanın en iyi biralarına sahip şehirlerinden biri olan Philadelphia bar ve Pub’larında biralarınızı yudumlayıp keyfini çıkarabilirsiniz.

PHILEDELPHIA İKLİMİ

Philadelphia yağışlı subtropikal bir iklime sahiptir. Yıl boyunca yağış alan şehirde yaz ayları 24 – 30 derece sıcaklıklarda geçer. Kış ayları ise soğuk ve yağışlıdır. Hava sıcaklığı kış aylarında ortalama -5 ile 8 derece arasında değişir.