HOUSTON HAKKINDA

Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas Eyaleti’nde yer alan Houston, eyaletin en büyük, Amerika’nın en büyük 4. şehridir. Merkezi yerleşim nüfusu yaklaşık 2,5 milyon olan şehrin banliyölerinde yaşayanları da hesaba katarsak yaklaşık 6 milyona ulaşmaktadır.

Houston, havacılık, enerji ve üretim alanındaki etkinlikleri ve dünyanın en işlek 10 limanından biri olan Houston Limanı ile bilinen bir şehirdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi araştırma merkezleri arasında yer alan Houston, sağlık alanında dünyaca ünlü bir şöhrete sahiptir.  Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli şehirleri arasında kabul edilmesinin başlıca nedenleri arasında şehrin bir petrol şehri olmasıdır. NASA’ya ait bir uzay istasyonu da bulunan şehirde yaşayanların yarısından fazlası farklı kökenlerden gelen vatandaşlardan oluşmaktadır. Bunların çoğunluğu %36 İspanyol, %20’ye yakın Afroamerikan, %10’u Asyalıdır.

Çok kültürlü yapısı, yüksek yaşam standartları ve gökdelenleriyle göze çarpan şehre turistik olarak da ilgi çoktur. Her yıl milyonlarca kişi şehri ziyaret etmektedir.  Onlarca müze alanları, tiyatroları, bilim merkezleri ve NASA Uzay İstasyonu’nun yanı sıra, Amerika’da Dallas ve San Diego’dan sonra kişi başına düşen 3.  Kenti olan Houston’da birçok doğa alanı ve parklar ilgi çekmektedir.

Sporseverler için de cazip bir yer olan Houston’da hemen tüm profesyonel spor liglerinde bir takımı bulunmaktadır. NBA liginin başarılı takımlarından Houston Rockets basketbol takımı kenti temsil etmekte ve maçlarını Toyota Center’da oynamaktadır. Ayrıca Amerikan Futbol Ligi’nde yer alan Houston Texans takımının maçlarını oynadığı NRG Stadium şehrin bir diğer büyük spor kompleksidir.

Kentin çok kültürlü yapısı ile gece hayatı, western temalı barları, pubları ve canlı müzik mekanları, konsept gece kulüpleri çok çeşitli eğlence imkanları sunmaktadır. Renkli bir hayatı olan Houston adeta bir festivaller şehridir. Yılın hemen her ayında şehirde bir festivale rastlamak mümkündür.

Galveston Koyu’nda Texas Körfezi kıyısında yer alan ve 1836 yılında kurulmuş olan Houston şehrinin kurucuları iki emlakçı olan John Kirby Allen ve Augustus Chapman Allen’dir. Şehrin adı eski Texas Cumhuriyeti Başkanı Sam Houston’dan gelmektedir.

HOUSTON DİL OKULLARI

Yüksek gökdelenlerle ve ihtişamlı binalarla çevrili Houston şehri, çok kültürlü ve kozmopolit yapısı, doğa alanları ve müzeleriyle gerçek anlamda farklı ve çok yönlü bir şehir deneyimi sunmaktadır. Amerika’da dil eğitimi almak isteyen ve farklı bir deneyim yaşamak isteyen öğrenciler için önereceğimiz Houston dil okulları size çok şey katabilir.

Yıl boyu yapılan festivaller, spor müsabakaları, sanat müzeleri ve tiyatroları, uzay merkezi ve çok kültürlü ve kozmopolit yaşamıyla Houstun’da dil eğitiminizi alırken kendinizle alakalı çok şey bulma fırsatınız olacak.

Ekonomik anlamda Amerika’nın en önemli ve gelişmiş şehirlerinden olan, genç ve dinamik bir yaşam sunan Houston şehrinde dil eğitimi almak ve şehri yaşamak için Houston dil okulları kaliteli eğitimi ve sosyal aktiviteleri ile öne çıkıyor.

İKLİM

Sıcak ve ılıman bir iklime sahip Houston,  yaz ayları sıcak ve nemli geçmektedir. Sıcaklık yazın 30 – 35 derecelere çıkmaktadır. Kış ayları ise ılıman geçmekte olup 6 – 15 derece civarlarında olmaktadır ve nadiren kar yağışı görülmektedir.

YEME İÇME

Çok kültürlü ve kozmopolit yaşamıyla zengin ve çeşitli bir mutfağı olan şehir de sınırsız lezzet seçenekleri bulabilirsiniz. Amerika’nın her bölgesinde olduğu gibi Kırmızı et çeşitlerinin revaçta olduğu Houston’da Amerikan mutfağının yanı sıra, Asya Mutfağı, Meksika Mutfağı ve Hint yemeklerinin yapıldığı birçok yerde Houston mutfağında yer almaktadır. Hamburger, Quesadilla, Tacos, Cheesecake, Texas usulü bifteklerin ve deniz ürünlerinin yapıldığı birçok restoran ve yeme içme mekanları şehrin her noktasında bulunmaktadır.

HOUSTON’DA GEZİLECEK YERLER

Texas Eyaleti’nin kalbi ve en büyük şehri olan Houston oldukça geniş alana yayılmış bir şehirdir. Şehir üç bölüme ayrılmıştır. Şehrin en modern bölgesi olan Downtown birçok tiyatroya ev sahipliği yaptığından Tiyatrolar Bölgesi olarak anılmaktadır. Downtown’un güneyinde yer alan Rice Üniversitesi, dünyaca önlü Texas Medical Center ve onlarca müzenin yer aldığı Müzeler Bölgesi ve son olarak da birçok çarpıcı mağaza ve alışveriş merkezinin bulunduğu Galleria Bölgesi bulunuyor.

Houston’da gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler aşağıdaki gibidir.

Houston Uzay Merkezi (Space Center)
Gezilecek yerler açısından en popüler yerlerden olan Houston’daki NASA Uzay Merkezi’nde uzay mekiklerini, uzaya ait taşları, kalıntıları görebilir, uzay mekiklerinin içine girip inceleyebilirsiniz. Uzay istasyonlarında yaşam hakkında bilgi alıp, yerçekimsiz ortam deneyimini yaşayabilirsiniz.

Uçuş Müzesi (The Lone Star Flight Museum)
Amerikan havacılık tarihinde önemli bilgilerin yer aldığı müze, havacılığa ilgisi olanları özellikle çekmektedir. Eski uçakların restore edilerek sergilendiği, birbirinden ilgi çekici uçakların olduğu müzede eğlenceli fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Houston Doğa Bilimleri Müzesi
Amerika’da en çok ilgi çeken müzelerden olan Houston Doğa Bilimleri Müzesi’nde dünyanın en büyük ve en renkli kelebeklerini, tropikal bitkileri, dinozor iskeletlerini görebilir, şelale ve yağmur ormanları deneyimini yaşayabilirsiniz. Doğal ve vahşi yaşama ait birçok gösterim izleyebilirsiniz.

Houston Hayvanat Bahçesi
1922 yılında kurulmuş olan Houston Hayvanat Bahçesi, tropik bir arazide konumlanmış, 900’e yakın tür ve 6000’den fazla hayvana ev sahipliği yapaktadır. Şehrin en popüler yerlerinden olan Houston Zoo, şehre gelenlerin en çok gittiği yerlerdendir.

Merkez Akvaryum (Downtown Aquarium)
2003 yılında açılmış olan akvaryum da 200’den fazla deniz canlısı ağırlanmaktadır. Amazon yağmur ormanları, mercan kayaları ve egzotik su canlıları ile birlikte keyifli vakitler geçirebileceğiniz akvaryum da bir lunaparkta bulunuyor.

Ayrıca, Houston Gölü, Hermann Park, Buffalo Bayou Park, Texas Eyalet Tarihi Parkı ve birçok farklı müzenin olduğu Müzeler Bölgesi görebileceğiniz yerler arasındadır.

HOUSTON’DA ULAŞIM

Houston’da şehir içi ulaşım metro, otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Kentte birbiriyle bağlantılı 3 metro hattı bulunmaktadır ve birçok noktaya ulaşmanızı sağlıyor. Yine geniş bir ağa yayılmış otobüsleri veya şehrin her yanına yayılmış ve çok fazla bulunan taksileri kullanabiliyorsunuz.

Şehirde bulunan 3 hava alanından George Bush Uluslararası Havaalanı şehrin ana hava alanıdır. Türkiye’den direk uçuş bulanan Houstan’a  uçuş yaklaşık 13 saat sürmektedir.