CHICAGO HAKKINDA

Chicago; Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinde, Michigan Gölü’nün güneybatı kıyısında yer almaktadır. İsmini topraklarında yetişen ‘Checaugou’ isimli soğanlı bir bitkiden alan Chicago, 2.8 milyonluk nüfusuyla Illinois eyaletinin en kalabalık şehri ve ABD’nin üçüncü en kalabalık şehridir. Aynı zamanda ülkenin önemli bir finans, ticaret, ulaşım ve kültür merkezidir.

1833 yılında bir kasaba olarak kurulan Chicago, zaman içerisinde hızla büyüdü ve endüstriyel bir metropol halini aldı. Nüfus 1850’de yaklaşık 30.000’e ulaştı ve on yıl sonra üç katına çıktı. Nüfusla birlikte şehrin dış mahallerinde yer alan ahşap yapıların sayısı da arttı. Ciddi yangınlar çıktı, ancak hiçbiri 8 Ekim 1871’de başlayan yangınla karşılaştırılamazdı. İki gün boyunca devam eden yangın şehrin üçte birini harabeye çevirdi. Günümüzde halen çıkış nedeni bilinmeyen yangın, tarihe Büyük Chicago Yangını olarak geçti.

Yangından sonra yeniden inşa edilmeye başlanan Chicago, 1880’de yarım milyon nüfusa ulaştı. Yapılan yeni binaların mimarisinde, rasyonalist mimarlık akımı Chicago Okulu kullanıldı. Dünyanın ilk gökdelenleri bu şehirde yükseldi. Mimar William Le Baron Jenney’in 1884 yılında tasarladığı Home Insurance Building, dünyanın ilk gökdeleni olarak kabul edilmektedir. Chicago modern mimarinin en güzel örneklerinin yer aldığı önemli bir şehirdir. Görkemli binaların arasında gezinirken kendinizi küçücük hissedebilir, mimari büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz.

Chicago; gökdelenleri, eşsiz manzaraları, parkları ve müzikleri ile ön plana çıkmaktadır. Jazz ve blues müziğin doğduğu ve geliştiği bir şehirdir. Dünyanın en iyi basketbol takımlarından biri olarak bilinen Chicago Bulls’a ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü basketbolcu Michael Jordan heykeli önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın! Prison Break, Shameless, Se7en ve Azap Yolu gibi birçok film ve dizi Chicago’da çekilmiştir. Sinemaya, mimariye, müziğe, teknolojiye, bilime ve spora yön veren bu şehir, her açıdan görülmeye değer!

HAVA DURUMU

Chicago dört ayrı mevsimi de yaşayabilen, nemli karasal iklime sahip olan bir şehirdir. Yaz mevsimi sıcak ve nemli, kış mevsimi ise soğuk ve karlı geçmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30 derece iken kış aylarında -5 dereceye kadar düşmektedir. Bahar ayları şehri ziyaret etmek için en ideal zamanlardır. ‘Rüzgârlı şehir’ olarak bilinen Chicago, Michigan Gölü’nden esen ve gökdelenlerin de etkisiyle sokaklara dağılan sert ve soğuk rüzgarlara sahiptir. Chicago rüzgarını hissederek şehrin atmosferine kendinizi kaptırabilirsiniz!

CHICAGO DİL OKULLARI

Chicago, İngilizce öğrenmek ve yeni tecrübeler edinmek için mükemmel bir şehirdir. Chicago, öğrencilerin büyük bir şehirden beklediği çok çeşitli heyecan verici aktiviteler sunmaktadır. Bunlar arasında ünlü pizzalar ve etnik yemekler, müzeler, düzenli müzik festivalleri, açık hava konserleri, spor etkinlikleri ve kışın buz pateni bulunmaktadır. Chicago dil okullarında eğitim almaya gelen öğrenciler; Michigan Gölü’nün, şehrin eşsiz mimari binalarının, Shedd Akvaryumu’nun, Lincoln Park Hayvanat Bahçesi’nin ve Navy Park’ın keyfini çıkarabilirler. Gökdelenlerin arasında, blues ve jazz müziğinin yankılarıyla eşsiz bir deneyim yaşayabilirler.

Chicago’da dil eğitimi almak için dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilerle yeni arkadaşlıklar kurabilir, farklı kültürler tanıyabilirsiniz. Chicago’da dil okuluna katılmayı planlıyorsanız, orada geçireceğiniz süre boyunca harika vakit geçireceksiniz!

GEZİLECEK YERLER

Willis Kulesi & Skydeck Chicago
Willis Kulesi, Chicago’nun en önemli sembol yapısıdır. 1973 yılında inşası tamamlanan 110 katlı kule, 1997 yılına kadar dünyanın en yüksek yapısı ünvanına sahipti. Siyah alüminyum ile kaplı olan yapının göz alıcı bir görüntüsü vardır. 103. Katında yer alan seyir terası, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek gözlem güvertesidir. 2009 yılında güverteye eklenen cam balkonlarla gökyüzünde yürüme deneyimi yaşayabilir, eşsiz Chicago manzarasını izleyebilirsiniz.

Cloud Gate ( Bulut Kapısı ) & Millennium Park
2004 yılında açılan Millennium Park, her yıl 4 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Halka açık bir sanat galerisi olan park, dev bir otoparkın üzerine inşa edilmiştir. Dünyanın en büyük çatı bahçesi olarak bilinir. Parkta yer alan Cloud Gate, diğer bir adıyla “Fasulye”, Chicago’nun sembol yapılarından birisidir. Hindistan doğumlu İngiliz sanatçı Sir Anish Kapoor’un ünlü heykeli Cloud Gate, Millennium Park’ta yer almaktadır. 2004-2006 yılları arasında inşa edilen heykel, geometrik yapısı ve saydamlığı ile oldukça dikkat çekicidir. Çukur ayna şeklinde tasarlanan yapı hem izleyeni kendisiyle hem de gökyüzüyle buluşturmaktadır. Siz de Cloud Gate’in altından geçerken dünyanın üzerinde geziniyormuş gibi hissedebilirsiniz.  

Magnificent Mile Caddesi & Loop
Loop; Chicago’nun ekonomi, kültür ve ana iş merkezine verilen bir isimdir. Bölgede çok sayıda tarihi yapı, müze ve gökdelen yer almaktadır. Loop’u boydan boya kesen, Chicago’nun en hareketli ve en ünlü caddesi olan Magnificient Mile; popüler mağazalara, restoranlara, müzelere, otellere ve gökdelenlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en hareketli noktaları olan Loop ve Magnificient Mile’da Chicago’nun en ünlü yerleri ayaklarınızın altında!

Navy Pier & Lincoln Park
Navy Pier, Michigan Gölü kıyısında yer alan 3.300 metre uzunluğundaki bir iskeledir. Zamanında Amerikan donanmasının eğitimi için kullanılan iskele, günümüzde birçok parka, bahçeye, mağazaya, restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Karnaval yerini andıran Navy Pier, Chicago’nun en turistik bölgelerinden birisidir. Lincoln Park, şehrin kuzey tarafında yer alan özel bir topluluk alanıdır. Chicago’nun en büyük parkı olan Lincoln Park, Chicago’nun en zengin mahallelerinden birisinde yer almaktadır. Zengin yemek, eğlence, bar ve gece hayatı imkânı sunar. Chicago Tarih Müzesi, North Avenue Plajı ve Lincoln Park Hayvanat Bahçesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Chicago Tiyatrosu
Chicago Tiyatrosu, her yıl sahne oyunları, sihir şovları, komedi, konuşmalar ve popüler müzik konserlerinin yapıldığı bir tiyatrodur. 1921 yılında inşa edilen tiyatro, türünün ilk örneğiydi ve arkasından gelen diğer muhteşem tiyatroların yolunu açtı. Chicago kelimelerini yan yana aydınlatan parlak renkli ışıklar ile de bilinir.

Grant Park
Chicago’nun ön bahçesi olarak anılan Grant Park, Chicago’nun en ikonik simgelerine ve cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Grant Park’ın merkezi, 1927 yılında anıtsal bir odak noktası sağlamak ve parkın nefes kesen göl manzarasını korumak için inşa edilmiş Clarence Buckingham Memorial Çeşmesi’dir. Grant Park’ta yer alan Museum Campus isimli müze parkı; Adler Planetaryumu, Shedd Akvaryumu, Art Institute of Chicago ve Field Museum of Natural History’yi içine almaktadır. Grant Park ayrıca beyzbol sahalarına, tenis kortlarına, nefes kesen bahçelere ve çeşitli Chicago festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.

YEME-İÇME

Chicago, şehrin etnik ve işçi sınıfı kökenlerini yansıtan çok sayıda yerel spesiyallere sahiptir. Aynı zamanda birçok ülke mutfağına da ev sahipliği yapan şehir, fast food denilince ilk akla gelen yerlerden birisidir. Chicago pizzası olarak bilinen ünlü derin tabak pizza ilk akla gelen lezzettir. Özel sığır etiyle hazırlanan Chicago tarzı hot-dog ve İtalyan sandviçleri de öne çıkan tatlardır. Çorbalar ve barbekü ürünleri de halk tarafından çokça tercih edilir. Amerika’nın en iyi restoranlarının bulunduğu Chicago, 2003’te ülkenin “en sıra dışı yemek mekânı” ve 2008’de “En Leziz Şehir” unvanını aldı. Şehre geldiğinizde yerel lezzetlerden dünya mutfaklarına kadar birçok lezzeti rahatlıkla tadabilirsiniz.

ULAŞIM

Dünyanın en işlek havalimanlarından birisi olan Chicago O’hare Uluslararası Havalimanı’ndan şehre ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul’dan her gün direkt uçuşların bulunduğu Chicago’ya yaklaşık 11 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı, şehir merkezine 24 saat hizmet veren trenlerle, otobüs veya taksilerle rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşım da son derece düzenlidir. Yerden 6 metre yükseklikte, gökdelenlerin arasından geçen metro sistemi oldukça gelişmiştir ve yerde akan trafiğe engel olmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük üçüncü kentini iyi tasarlanmış toplu taşıma sistemi ile özgürce keşfedebilirsiniz.