SEVIS Nedir

SEVIS Nedir

SEVIS – Amerikan Öğrenci Takip Sistemi

Sevis kaydı nedir, nasıl yapılır?

SEVIS “Student and Exchange Visitor Information System” yani Öğrenci ve değişim programları ile ABD’ye gelen ziyarteçilerin bilgilerini kayıt altına alan ve ABD’deki hareketlerini takip eden bir sistemdir. SEVIS kaydınızı DS-başlangıç tarihinizden sonraki ilk 20 gün içinde mutlaka aktif hale getirmelisiniz. Bu süreye dikkat edin, çünkü ABD ye geliş tarihiniz, DS tarihinizden sonra olabilir, ve 20 gününüz kalmamış olabilir. DS başlangış tarihinize çok dikkat edin, ve ABD ye varır varmaz hemen SEVIS aktivasyon işleminizi gerçekleştirin. Aksi takdirde sponsor kuruluş tarafından programınız ve vizeniz iptal edilebilir, ABD yi terketmek zorunda kalabilirsiniz.

SEVIS aktivasyonunu internetten ya da telefonla yapabilirsiniz.

Internet ile SEVIS Aktivasyonu:

  • Sponsor kuruluşunuzun kitapçıkta veya oryantasyonda bilgilendirdiği şekilde, sponsorunuzun  ilgili sayfasına giriş yaparak SEVIS’inizi aktive edebilirsiniz.

Telefon ile SEVIS Aktivasyonu:

Web sitesinde bir arıza varsa, ya da bulunduğunuz yerde Internet erişiminiz yok ise, o zaman sponsor kuruluşu telefonla arayarak SEVIS aktivasyonu yapabilirsiniz. Bunun için sponsor kuruluşunuzun ilgili telefon numarası arayın.