Pedicab İşleri

Pedicab İşleri

ELT haklı çıktı. Pedicab işlerinden uzak durun!

Pedicab son birkaç yıldır tanıtılmakta olan bir çalışma şekli. Teorik olarak çok cazip gözükse de, tanıtımı iyi yapılmadığından öğrenciler çok yüksek, hayali beklentiler kurarak gitmekte ve genellikle de hayal kırıklığına uğramakta ve hatta mağdur olmaktadır.

Bisiklet ile kısa mesafeli taksicilik olarak tanımlanabilecek olan Pedicab işlerinin en büyük sıkıntısı, çok fazla sayıda kişinin programa katılıyor olması ve bunun sonucunda yüksek rekabet yaşanmasıdır.

Yaşanan bu rekebet ortamı çoğu zaman anlaşmazlık ve kavgalara neden olmakta, çok fazla adayın olması bisiklet kiralarını artırmakta ve programa katılan öğrencilerin gelirini çok düşürmektedir.

Programın pazarlamasını yapan bir kısım öğrencinin oldukça abartarak anlattıkları yüksek kazanç hikayelerinin yanısıra çok fazla sayıda öğrencinin Pedicab maceraları oldukça kısa sürmekte, bu öğrenciler yeni işler aramak zorunda kalmaktadır. Bu yıl da tüm uyarılarımıza rağmen diğer firmalara kayıt yaptırarak pedicab işlerinde çalışmayı tercih eden çok sayıdaki öğrencinin çok zor durumda kaldıklarını gözlemledik.

Geçen yıllarda Pedicab işlerinde çalışan öğrencilerimizden aldığımız bilgi ve tavsiyeler doğrultusunda ve geçtiğimiz sezon meydana gelen tatsız olaylar nedeniyle, ELT olarak, öğrencilerimize 2007 yılında da Pedicab işlerini tercih etmemelerini tavsiye ediyoruz. ELT prensip kararı olarak pedicab işlerinde çalışacak olan öğrencilerin DS-2019 form taleplerini de reddetmektedir.