Work and Travel Çalışma Alanları

Work and Travel Çalışma Alanları

Hangi İşte Ne Yapılır?

Eğlence Parkları ve Su Parkları

Eğlence parkları, Work and Travel öğrencileri için, özellikle de programa ilk kez katılıp, ilk kez yurtdışında yaşama ve çalışma deneyimi edinecek olanlar için çok ideal ve eğlencesi bol bir seçimdir. Amerika’da eğlence parkları, iç turizmin en önemli mekanları olup, her yıl milyonlarca ziyaretçiye hizmet vermektedir.

Eğlence parklarının birçok türü vardır. Kimi eğlence parkları sadece çocuklara yönelik küçük işletmeler iken bazı eğlence parkları ise her yaştan ziyaretçiye yönelik aktivitelere sahip, içinde restorant, aqua park, lunapark, mağazalar ve hatta oteller gibi birçok tesisi de barındıran dev işletmelerdir. Bu işletmelerin çoğu içinde yüzlerce kişinin çalıştığı turistik tesislerdir.

Eğlence parklarında çalışmanın en büyük avantajı, birçok farklı ülkeden gelen yüzlerce uluslararası öğrencinin oluşturduğu çok uluslu arkadaşlık ortamıdır. Yaz aylarında Amerikalıların yanısıra binlerce yabancı turistin de akın ettiği bu büyük işletmeler, hem güzel vakit geçirmek, hem de bol bol İngilizce pratiği yapmak isteyen adaylar için çok avantajlıdır.

Eğlence parkı çalışanları aynı zamanda çalıştıkları eğlence parklarındaki aktivitelereden ücretsiz ya da çok indirimli fiyatlarla yararlanırlar.

Eğlence parkı işlerini tercih eden öğrenciler birçok farklı pozisyonlarda aşağıdaki pozisyonlarda çalışırlar.

  • Ride Operator (Lunaparkta oyuncak vs çalıştıran kişi)
  • Yiyecek ve içecek servisi
  • Fotoğrafçı
  • Restaurant / fast food pozisyonları
  • Mağazalarda kasiyerlik ve stand elemanı
  • Güvenlik elemanı
  • Temizlik ve bakım
  • Havuz işleri ve cankurtaranlık
  • Otopark görevlisi
  • Animasyon

Eğlence parklarında haftalık ortalama çalışma süresi 35-40 saattir. Konaklama genellikle işveren tarafından karşılanır ya da işveren doğrudan danışmanlık hizmeti verir.Öğrenciler bölgeye göre ortalama 250-400 USD aylık konaklama ücreti öderler.

Saatlik ücret genellikle 6.0 ile 7.5 $ arasıdır. Eğlence parklarında çalışan öğrenciler 2. iş bulma konusunda pek zorluk çekmezler. Gerek park içinde gerekse dışarıda genellikle birçok çalışma olanağı mevcut olmaktadır.

Eğlence parkları genellikle disiplinli çalışma şartlarına sahiptir. Özellikle erkek öğrencilerde uzun saç, sakal, bıyık genellikle kabul edilmemektedir. Buna ek olarak çalışanların görülür dövmelerinin olması ya da piercing kullanmalarına izin verilmez.

Bir eğlence parkında çalışmayı düşünüyorsanız, gidecek olduğunuz eğlence parkının disiplin kuralları hakkında mutlaka bilgi almalısınız.

Bölgeye göre değişmekle birlikle, bazı eğlence parkları 15 Ağustos – 1 Eylül civarında sezon yavaşlar ve çalışma saatleri azalır. Bu nedenle, eğer Eylül sonuna kadar WAT programıonda çalışmayı düşünüyorsanız, çalışacak olduğunuz eğlence parkının düşük sezon başlangıç tarihlerini ve sezon bitiş tarihlerini öğrenmenizi öneriyoruz.

Bazı eğlence parkları sezon bitiminde kalan personelini diğer şubelerine aktarmakta, faaliyetlerine böyle devam etmektedir.

Eğlence parklarında çalışmak istiyorsanız, mutlaka erken kayıt yaptırmalı ve iş seçiminizi mümkün olduğunca çabuk tamamlamalısınız.