Work and Travel DS-2019

Work and Travel DS-2019

DS-2019 Formu Nedir?

DS-2019 Formu, tüm J1 vizesi alacaklar için gerekli olan “Yeterlilik Sertifikasıdır”. Bütün “Kültürel Değişim” öğrencileri J1 vizesi alabilmek için DS-2019 Formuna sahip olmaları gerekir. DS2019, Amerika’da yasal olarak çalışabilmenin anahtarı olan belgedir.

DS-2019’da yazan tarihler içinde yasal olarak çalışmak mümkündür. Bu tarihleri de belirleyecek olan tabi ki öğrencidir. (Okulunuzun Akademik Takvimini Öğreniniz)

Work and Travel‘a kayıt olurken doldurduğunuz CIEE Application Form’a yazdığınız ABD’ye giriş tarihiniz çok önemlidir. Buraya yazdığınız tarihte Amerika’ya giriş yapmazsanız, Sevis’i aktive edemezsiniz. Sevis’i aktive edemezseniz de programdan atılırsınız, ya da yeni tarihli DS2019 formu bastırtmak zorunda kalırsınız ki bu da yeni bir masraf demektir. Bu bakımdan gideceğiniz tarihi lütfen belirleyin ve kendinize bir takvim oluşturun!

Hangi aşamalarda DS2019 Kullanılacaktır?

  1. Vize görüşmesine giderken (Vize memuru DS2019’u imzalar ve bir zarfa koyarak onu pasaportunuza zımbalar,lütfen açmayınız! ABD’ye girerken görevli açacak!)

    Vize görüşmesine gitmeden DS2019’u kontrol ediniz, hatasız, yıpranmamış olmasına dikkat ediniz! Düzgün ise en alt kısma adınızı/soyadınızı yazınız, place kısmına Ankara veya Istanbul/TURKEY yazınız, son olarak da tarihi ay /gün/yıl olarak yazınız! Formu özenle saklayınız, deforme olan formlar kabul edilmeyecektir!

  2. Sosyal Güvenlik Numarası’na başvururken.
  3. Taxback (Vergi İadesi) e başvururken.