Odessa Milli Politeknik Üniversitesi

Odessa State Polytechnic University (Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi), 1918 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Ukrayna’da mühendislik eğitimi üzerine uzmanlaşmış az sayıda yüksek öğrenim kurumundan biri olan okul, mühendislik üzerine yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ilk beş üniversite arasında yer almaktadır.

Kabul için herhangi bir sınav şartı olmayan okulda tüm bölümlerde yüksek lisans eğitimi alınabilmektedir. Üniversiteye başlangıçta hazırlık sınıfı şartı bulunmaktadır. Öğrencilerin akademik dil yeterliliğine sahip olabilmeleri için bir yıl hazırlık sınıfında eğitim almaları öngörülmektedir. Akademik Rusça öğrenmek için dil hazırlık eğitimi mecbur tutulmaktadır.

Odessa Milli Politeknik Üniversitesi Kampüsü

Odessa Milli Politeknik Üniversitesi’nin kampüsü 13 binadan oluşmaktadır. Bu binalarda laboratuar, kütüphane ve okuma salonları yer almaktadır. Üniversitenin kendine ait spor kompleksi, yedi profesyonel spor salonu, yüzme havuzu, atış poligonu ve tenis kortları bulunmaktadır. Ayrıca okula ait Chayka isminde bir sağlıklı yaşam merkezi ve açık hava spor kompleksi bulunmaktadır. Odessa’ya ait öğrenci sarayı şehirdeki modern kültür merkezlerinden biridir. Odessa Milli Politeknik Üniversitesi birçok kurum ve kuruluştan akreditasyon almıştır. Bunlardan bazıları; UNESCO, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ve Uluslararası Eğitim Programları Acentesi’dir. Üniversite aynı zamanda TEMPUS ve COPERNICUS eğitim ve araştırma programlarına da dâhildir. Dünya çapında 28 üniversite ile ortak çalışmalar yürütülmektedir. Okulda İngilizce lisans ve yüksek lisans programları bulunmamaktadır. Eğitim dili Rusça ve Ukraynaca ile sınırlandırılmıştır. Ukrayna’da yüksek lisans eğitimini Rusça dilinde alacak öğrenciler için bir yüz yıla varan eğitim hayatında oluşturduğu altyapı ve materyalleri kullanarak öğrencilere bu tecrübeyi de aktarmaktadır.

Odessa Şehri Hakkında

Odessa yaşam maliyetleri konusunda da öğrencilerin yüzünü güldüren bir şehirdir. Şehre öğrenci olarak geldiğinizde aylık fatura masraflarınızın ne kadar düşük olduğunu göreceksiniz. Su, elektrik, doğalgaz ve internet gibi hizmetler oldukça düşük fiyatlarda halka sunulmaktadır. Okulun kendine ait yurtlarında kalan öğrencilerin yurt mutfağında kendi yemeklerini pişirebilme fırsatları bulunmaktadır. Ev tutacak olan kişiler için evlerin eşyalı olarak hizmete sunulduğunu belirtmekte fayda var. Ev kiraları şehir merkezine yaklaştıkça yükselmektedir. Yine de Türkiye’deki yaşam maliyetlerin yarısından az bir rakam ile Odessa’da hayatınızı sürdürebilirsiniz. Şehre gelen her öğrenciye yapılan sağlık sigortası sayesinde eğitim süreniz boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Şehirde Mc Donald’s gibi bilinen markalar yer almaktadır. Üstelik bu restoranlar Türkiye’nin 1/4’ü fiyatına hizmet vermektedir. Deribasovskaya Caddesi, Odessa’nın en işlek caddesidir. Şehrin merkezi olarak kabul edilebilir. Caddede bulunan restoran ve cafeler şehirdeki halkın en çok vakit geçirdiği noktalardandır. Şehir tatil ve eğlence şehri olarak tanınmaktadır. Yaz aylarında denize girmek öğrencilerin en büyük aktivitelerinden biridir. Şehirde İngilizce bilen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Bu sebeple Rusça öğrenmeniz faydalı olacaktır. Eğitim diliniz Rusça olduğundan bu sizin için zaten zorunludur. Şehirde ulaşım troleybüsler ile sağlanmaktadır. Türkiye’de binerken ödenen yolculuk ücreti Odessa’da araçtan inerken ödenmektedir. Bu başlangıçta şehre yeni gelenleri oldukça fazla şaşırtabilmektedir. Şehirde yer alan gece kulüpleri ve eğlence mekânları da oldukça uygun fiyata hizmet vermektedir. Akşam eğlencesine çıkmak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği güvenli mekânlar bulunmaktadır. Şehirde standart taksi uygulamalarının yanı sıra, insanlar da araçlarını taksi hizmetine sunmaktadırlar. Bu yasal değildir. Ancak yasal taksilerden çok daha ucuzdur.

Odessa Milli Politeknik Üniversitesi Bölümleri

BölümDilÜcret
Odessa Milli Politeknik Üniversitesi Lisans Bölümleri
Bilgisayar BilimleriRusça1800$
Bilgisayar MühendisliğiRusça1800$
Yazılım MühendisliğiRusça1800$
EkonomiRusça2000$
Makine MühendislgiRusça1800$
Bilgisayar Programcılığı(Dizayn)Rusça1800$
Elektrik-Elektronik MühendisliğiRusça1800$
Radyo ve TelevizyonRusça1800$
Atom MühendisliğiRusça1800$
Nükleer Güç SantralleriRusça1800$
TelekomünikasyonRusça1800$
Odessa Milli Politeknik Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri
Bilgi TeknolojileriRusça2000$
EkonomiRusça2000$
İşletme EkonomisiRusça2000$
EkonomiRusça2000$
PazarlamaRusça2000$
Muhasebe ve DenetimRusça2000$
Organizasyon YönetimiRusça2000$
Yenilikçi Ekonomik FaaliyetlerRusça2000$
Dış TicaretRusça2000$
Ekoloji ve Çevre KorumaRusça2000$
Uygulamalı EkolojiRusça2000$
Çevre GüvenliğiRusça2000$
Uygulamalı MatematikRusça2000$
BilişimRusça2000$
Bilgisayar Sistemleri ve AğlarıRusça2000$
Bilgi Yönetim Sistemleri ve GüvenliğiRusça2000$
Sistem YazılımıRusça2000$
Yazılım MühendisliğiRusça2000$
Bilgisayarlı Yönetim ve Otomasyon SistemleriRusça2000$
Robot Makine SistemleriRusça2000$
Lojistik Sistem MühendisliğiRusça2000$
Makine Mühendisliği TeknolojisiRusça2000$
Tekerlekli ve Paletli AraçlarRusça2000$
Isı ve EnerjiRusça2000$
Termik SantrallerRusça2000$
Enerji YönetimiRusça2000$
Nükleer Enerji MühendisliğiRusça2000$
Elektrikli Makine ve CihazlarRusça2000$
Elektrik NakliyatıRusça2000$
Elektronik CihazlarRusça2000$
Radyo MühendisliğiRusça2000$
Meteoroloji ve Ölçme AygıtlarıRusça2000$
Uygulamalı EkolojiRusça2000$
İlaç TeknolojisiRusça2000$
Bilgi GüvenliğiRusça2000$
Mali ve Ekonomik GüvenlikRusça2000$
Uygulamalı Yönetim ve İş İdaresiRusça2000$
Uygulamalı EkonomiRusça2000$