Odessa State Economics University

1921 yılında faaliyete geçen Odessa State Economics University (Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi), kaliteli eğitim anlayışı ile Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yerini almıştır. Üniversitenin birinci yılı hazırlık sınıfına ayrılmıştır. Okula gelen öğrenciler zorunlu olarak hazırlık sınıfına katılmak zorundadırlar. Buna karşılık okula girebilmek için herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olarak Odessa’da eğitim almaya gidebilirsiniz. Yine yüksek lisans öğrencileri, ilk sene Rusça hazırlık eğitimlerinin ardından direkt olarak istedikleri alanda master başvurularını gerçekleştirebilirler.

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Başvuru

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesine yüksek lisans başvuru sırasında öğrencilerden lisans diploması ve transkript belgesi talep edilmektedir. Bunların yanı sıra referans mektubu ve motivasyon yazısı da istenilen diğer belgelerdir. ELT olarak; Odessa Milli Ekonomi Üniversitesine başvuru, kabul, vize, yolculuk, karşılama ve konaklama gibi tüm konularda kapsamlı bir danışmanlık hizmeti sağlamaktayız.

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Bölümleri

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Fakülteleri

  • Ekonomi ve Üretim Yönetimi Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • Muhasebe Fakültesi
  • Uluslararası Ekonomi Fakültesi
  • Finansal Ekonomi Fakültesi
BölümEğitim DiliÜcret
Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Lisans Bölümleri
ArkeolojiRusça1800$
TurizmRusça2000$
BiyolojiRusça2000$
MikrobiyolojiRusça2000$
İnsan ve Hayvan FizyolojisiRusça2100$
ZoolojiRusça2100$
Genetik ve Moleküler BiyolojiRusça2100$
KimyaRusça2000$
Jeoloji MühendisliğiRusça1800$
AstronomiRusça1800$
GazetecilikRusça2200$
İktisatRusça1900$
Uluslararası Ekonomik İlişkilerRusça1900$
MuhasebeRusça1900$
PazarlamaRusça1900$
BankacilikRusça1900$
MaliyeRusça1900$
İşletmeRusça1900$
Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri
BölümEğitim DiliÜcret
İktisatRusça2600$
Uluslararası Ekonomik İlişkilerRusça2600$
MuhasebeRusça2600$
PazarlamaRusça2600$
BankacilikRusça2600$
MaliyeRusça2600$
İşletmeRusça2600$

Odessa Hakkında

Odessa yaşam şartları sebebiyle öğrenci şehri olarak bilinmektedir. Aylık yaşam maliyetleri Türkiye’nin üçte biri olan Odessa, çok düşük maliyetlerle üniversite eğitimi almanızı sağlamaktadır. Amerika ve Avrupa ülkelerinde eğitim alırken sağlık hizmetlerinden faydalanma fırsatınız bulunmaz. Ancak Ukrayna, ülkeye gelen her öğrenciye sağlık sigortası yaparak öğrencilerin sağlık güvencesi altında olmasını sağlar. Şehirde konaklama hizmetleri eşyalı daireler ile sağlanmaktadır. Dairelerin faturaları öğrenci tarafından ödenecektir. Ödeyeceğiniz faturalar cebinizi yakmayacak cüzi miktarlarda olacaktır. Şehrin bilinen en ünlü caddesi Deribasovskaya’dır. Caddede McDonald’s gibi fastfood markaları bulunmaktadır. Bu markalar Türkiye’ye göre oldukça ucuzdur. Odessa denize kıyısı olan şehirlerdendir. Bu sebeple yaz aylarında yerli halkın en büyük aktivitesi sahillerde vakit geçirmektir. Sahilde yapılan etkinlikler öğrenciler tarafından da gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple Odessa’ya yaz aylarında geliyorsanız deniz kıyafetlerinizi de bavulunuza eklemeyi unutmayın. Şehirde Rusça ve Ukraynaca konuşulmaktadır. Bu sebeple rahat etmek için Rusça öğrenmeniz faydalı olacaktır. Zaten eğitim dilinizde Rusça ve Ukraynaca olacağı için biraz sıkıntı çektikten sonra oldukça kolay bir şekilde şehirde hayatınızı sürdürebilirsiniz. Şehirde ulaşım da oldukça rahattır. Otobüs ve troleybüsler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehirde neredeyse her sokakta durak bulunmaktadır. Odessa, Ukrayna’da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için en yaşanılabilir şehirlerden bir tanesidir.

Konaklama Seçenekleri

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi konaklama imkânları açısından oldukça uygun bir üniversitedir. Okula bağlı bulunan yurtlar öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yabancı öğrenciler için tahsis edilmiş olan yurt binaları her milletten öğrencinin bulunduğu kaynaşmak için uygun ortam yaratan merkezlerdir. Okulun kendine ait bilgisayar odaları, kütüphaneleri ve multimedya sınıfları bulunmaktadır. Aynı zamanda okulun spor tesisleri de ultramodern tesislerdir. Spor salonu, açık ve kapalı havuzlar, atış poligonları, tenis kortları, futbol sahaları öğrencilerin kullanımı için bütün öğretim yılı boyunca açıktır. Üniversite eğitim anlayışı sayesinde birçok ödüle layık görülmüştür. Unesco, Uluslararası Eğitim Acentesi ve Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi tarafından desteklenen okul Tempus ve Copernicus programlarına destek vermektedir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA