Bilgi İste

Giden Öğrencilerimiz Anlatıyor – Sertifika Programları

Giden Öğrencilerimiz Anlatıyor – Sertifika Programları

ELT ile yurtdışı sertifika programına katılan öğrencilerimizden bazılarının görüşlerini burada bulabilirsiniz. Bizlerle anılarını ve resimlerini paylaşan öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ülke: İspanya

Şehir: Murcia

Okul: UCAM – Spor Yönetimi Sertifika Programı

Yıl: 2018

Türkiye Basketbol 1. Liginde yer alan Karesispor’un idari kadrosunda, Basketbol şube sorumlusu ve idari menajeri olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu süreçte kendimizi geliştirmek, takımımıza sağlayabileceğimiz en değerli katkılardan biri. Tam da sezonun sonuna gelmişken, Avrupa’nın en kapsamlı spor üniversitesi olan UCAM ile tanışmamız, kısa süre sonra kendimizi 2 haftalık “Spor Yönetimi” sertifika programında bulmamıza sebep oldu. Farklı spor dallarındaki başarısı, çalışmalarının özgünlüğü, disiplini ile gözlerimizin hep üzerinde olduğu İspanya, tüm bunları organize ederken nasıl bir yoldan geçiyor bire birde tecrübe etmiş, milli sporcu sayısıyla göz dolduran UCAM’ı yerinde görmüş ve hocalarıyla tanışma, onlardan ders alma şansına erişmiş olduk.

Talha Esen - Sertan Demircan Talha Esen - Sertan Demircan Talha Esen - Sertan Demircan
Talha Esen - Sertan Demircan Talha Esen - Sertan Demircan Talha Esen - Sertan Demircan

Bu süreç boyunca desteklerini hep hissettiğimiz, her türlü soru – sorunumuzla ilgilenen ve beklentimizi karşılayan bir programla bizleri buluşturan Zülal Hanım’a ve Caner Bey’e teşekkür ederiz. Umarız farklı çalışmalarla yeniden bir araya gelme fırsatı yakalayabiliriz.

Sevgiler.

Talha Esen – Sertan Demircan

ispanya sertifika programı

yurtdışı sertifika programı

Ülke: Amerika

Şehir: Las Vegas

Okul: Las Vegas College of Southern Nevada – Mutfak Sanatları Sertifika Programı

Yıl: 2014

ELT’nin Hayalimdeki Yeri

Bundan yaklaşık bir sene önce, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Fizik öğrencisiydim. Bölümü çok sevdiğim ya da bitiminde süper bir meslek sahibi olacağımdan değil. Ülkemizin ilginç eğitim sistemi ve ÖSS’nin sonucunda oradaydım. Üç sene okudum orada, dile kolay. Ama aklımda hep hayalimdeki meslek vardı. İyi bir restoranda şef olmak ve arkasından kendi A la Carte restoranımın sahibi olmak. Bir gün bir tanıdığımızla hayalim hakkında konuşurken, neden Mutfak Sanatları bölümünde okumuyorsun dedi bana. Ben de istediğim şeyin Türkiye’de gerçekleşmesinin zor olduğunu söyledim. O da bana ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nı önerdi, gidip bir konuşmamı, fikir almamı söyledi. “Yurtdışı” kelimesi geçince içinde, çekiniyor biraz insan. Eee, bir de 3 sene emek vermişim Fizik bölümüne (ne için derseniz, sadece üniversite okuyor denmesi için.) Ama denemekten zarar gelmez dedim ve gittim ELT’ye.

Çok güzel karşıladılar beni. Hayalimden, Chef olmak istediğimden bahsettim, kendi hayalleri gibi benimsediler. Seçenekler sundular önüme. ABD’nin, mutfak sanatlarında en iyi olduğunu öğrendim. Farklı eyaletlerdeki farklı okullardan, yaşam kalitesine kadar her bilgiye sahiptiler. Aldığım bilgiler ışığında ailemle ve arkadaşlarımla bir değerlendirme yaptım. Çok önemli bir seçimdi benim için. Daha önce hiç yurtdışında bu kadar uzun süre kalmamıştım. Bir de Amerika sonuçta, öyle her istediğinde uçağa atlayıp ülkene gidip gelebileceğin bir yer değil. Ama söz konusu “gelecek” olunca her şeyi göze alıyor insan. ELT’deki Damla Abla ve Gökhan Abinin de yardımıyla, Las Vegas College of Southern Nevada’da karar kildim. Hazırlıklar başlamıştı artık.

Öncelikle İzmir’deki okulumdan kaydımı aldırdım ve inanır mısınız üç yılımı vermeme, onca emeğe karşı, bir gram üzüntü ya da endişe olmadı içimde. Sonuçta bir hayalin peşinden koşuyordum. Daha sonra ELT vize işlemlerine başladı benim adıma. Oradaki okulla irtibata geçti. Kayıtlar yapıldı, vize randevuları yapıldı. Açıkçası ben hiç bir şey yapmadım diyebilirim. Tek yaptığım Las Vegas ile ilgili genel bir araştırma yapmak oldu ki ELT onu bile bana vermişti. Dediğim gibi, çok zor olacaktı benim için; ailemden, arkadaşlarımdan, özellikle de İzmir’imden ilk kez bu kadar uzak kalacaktım. Ama beni gaza getiren sadece ELT’nin bana verdiği destek oldu. Ve sonunda Amerika’daydım. ELT’nin önceden ayarladığı bir araç beni havaalanından alıp kalacağım yere götürdü. Orda beni karşılayan bir bayan bölgeyi tanıtıp okuluma nasıl gidip geleceğimi, ders saatlerimi ve her türlü bilgiyi verdi. Sadece İngilizce eğitimi olacaktı ilk 3 ay. Bu da bütün sınıf arkadaşlarımın benim gibi olduğu anlamına geliyordu. Çok rahat geçti benim için alışma sureci. Güzel bir ortam oldu.

Burada insanlar dörde ayrılıyor. Amerikalılar, Meksikalılar, Asyalılar ve diğerleri 🙂 Ben diğerlerindendim bu da azınlık olduğunuz için herkesin gözünde daha bir değerli yapıyor sizi. Ayrıca uzak olduğunuzdan ailenize ve arkadaşlarınıza devamlı durum bildirimi yapmak zorundasınız internet aracılığıyla, eee merak ediyorlar sonuçta. Burada ilginç olan benim bir de sürekli ELT’ye durum bildirimi yapmak zorunda olmamdı 🙂 Öyle benimsemişlerdi beni, ailem gibi. Özellikle Damla Abla sürekli e-mail atıp nasıl olduğumu her şeyin yolunda olup olmadığını sorardı. Bunlar kendini güvende hissettiriyor insana doğal olarak. Arada belgelerimle ilgili sorun oldu okulda. Tek yaptığım ELT’ye mail atmak oldu, anında hallettiler. Başlarda bazı zorluklar yaşadım, dilimin yetersizliğinden ötürü. Dil okulunun ardından bölüme başladım. Artık ihtiyacım kalmadı ELT’ye, her şeyimi kendim halledebiliyorum 🙂 Buna rağmen hala irtibattayız. Sadece yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak değil, ailem gibi oradaki insanlar çünkü. Bu ikinci dönemim, mükemmel bir bölümüm ve harika arkadaşlarım var. Burada olmamın tek sebebi ELT ve oradaki süper insanlar, başka hiçbir şey değil. Hayalimi kendi hayaliniz gibi benimsediğiniz için size sonsuz teşekkür ederim. Sayenizde Fizik mezunu bir cafe işletmecisi yerine, Mutfak Sanatları mezunu bir restoran sahibi olacağım.

Ülke: İngiltere

Şehir: Londra

Okul: London School Of English – Genç Hukuçular İçin İngilizce Sertifika Programı

Yıl: 2014

Türkiye’de genç bir avukat olarak çalışmaya başladığımızda hukuki İngilizce’nin ne kadar önemli bir yeri olduğunu görebildiğimiz için bu konu hakkında ELT’den destek almak istedim. 24 Kasım-12 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşmiş olan Londra’daki London School Of English okulundaki “English For Young Lawyers” sertifika programına katıldım.

ELT’den Gaye Hanım ile sürekli iletişim halindeydik. Aklıma takılan bir konu olup sorduğumda anında geri dönüş aldım. Vize başvurularından en uygun uçak biletlerine kadar her şey için bana yardımcı olmuştur. Okul başlamadan önce ve okula gittiğim sırada durumumu sürekli takip etmiş ve problem olduğunda gerekli önemleri alabileceğinin güvenini vermiştir.

London School Of English’de katıldığım hukuk programında çok yoğun bir şekilde hukuki İngilizce öğrendik. Sınıflar genelde 10 kişinin altında, bu nedenle farklı milletlerden gelen hukukçular ile sürekli kendi hukukumuzu mukayese etmemiz istendi. Onların hukuk sistemini öğrenmeye çalışırken sürekli İngilizce konuşarak pratiğimizi de arttırma fırsatı bulduk. Her hafta bir avukat ile söyleşi yapmanın yanı sıra Ceza Mahkemesi, Hukuk Mahkemesi’nde duruşma izleyip Parlemanto’da Kanunların yapım aşamasını görebilmemiz için geziler düzenlendi. Ülkemizdeki hukuk sistemi ile İngiliz hukuk sisteminin birbirinden ne kadar farklı olduğunu bu şekilde görebildiğimiz için kişinin kendisine geniş bir vizyon katmasına da yardımcı olunuyor. Okulda neredeyse her gün bir gezi programı mevcut olup yoğun eğitimin yanı sıra Londra’yı tanıyabilmeniz için de eğlenceli aktivitelere katılma olanağı bulabiliyorsunuz.

Ben aile yanında kalanlardandım. Okul, sürekli çalıştığı, güvendiği ve düzenli olarak kontrol ettiği ailelerle bizleri bir araya getirdi. Ev ile okul genellikle çok yakın mesafelerdeydi. Benim kaldığım aile çok yardımsever ve sıcakkanlıydı. Vaad edilen ile aldığımız hizmet birbirine paraleldi, bu nedenle herhangi bir hayal kırıklığı yaşamadım.

Tüm bu nedenlerle hem çok şey öğrendiğim hem de eğlenebildiğim bir kurs programı geçirmiş oldum. Yeniden böyle bir programa katılmak istediğimde ELT’den ve Gaye Hanım’dan yardım almak beni mutlu edecektir. Her şey için teşekkürler…

Didem K.

Ülke: İngiltere

Şehir: Bournemouth

Okul: BBSI – Yöneticilik ve İşletme Sertifika Programı

Yıl: 2013

Yurt dışında eğitim almaya karar verdiğimde, ne yapmam gerektiğine dair en ufak bir fikrim yoktu. Internet üzerinden yaptığım araştırmalarla, bana yardımcı olacağına inandığım ve güvenilir bulduğum ELT Yurtdışı Eğitim’i keşfettim. Hemen bana geri dönüş yaptılar ve ofislerine davet ettiler. Ankara ofis gerçekten sıcak bir atmosfere ve güler yüzlü bir ekibe sahip. Gözde hanım birikimi ve profesyonel yaklaşımıyla, benim beklentilerime en uygun yönlendirmeleri yaptı. Tüm süreç boyunca her zaman yanımdaydı ve yardımını esirgemedi. Vize alma konusunda ise en ince detayı dahi düşünen, adeta bu işin ustası diyebileceğim Yasin bey sayesinde, tek seferde sorunsuzca 11 aylık İngiltere vizemi aldım. Tüm bunları 3 hafta gibi bir sürede yapıp kendimi İngiltere’de buldum.

Dört aylık dil eğitimimi Gözde Hanım’ın tavsiyesiyle EC Brighton’da aldım. Yaptığım en doğru seçim olduğunu söyleyebilirim. Okul; deniz kıyısındaki konumu, modern yapısı ve çeşitli sosyal aktiviteleriyle sizi daima mutlu ve motive tutuyor. Sınıflardaki çeşitli kültürlerden öğrencilerle her gün yeni deneyimler elde ediyorsunuz. Dersler ise akıp geçiyor, öğretmenlerim harikaydı. Pre-intermediate başladığım seviyeyi upper-intermediate olarak bitirdim. Brighton ise öğrenciler için en uygun seçenek. Deniz kıyısında olması, sosyal hayatı, güvenilir ve huzurlu insanlarıyla İngiltere’nin en mutlu şehri seçilmesi kimseyi şaşırtmamalı. Benim için de Brighton ikinci bir ev artık.

Dil eğitiminden sonra iki aylığına Bournemouth’ da BBSI’da Yöneticilik ve İşletme sertifika programına katıldım. BBSI en köklü ve başarılı okullardan biri. Yoğun bir eğitim programı ve aktif olmanızı gerektiren bir değerlendirme sistemi var. Mesleki beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir okul. Yoğun temposunun beni zorladığını itiraf etmeliyim.

İki şehirde de konaklama olarak yurtta kalmayı tercih ettim. Her ikisi de okula 5 dakikalık yürüme mesafesinde ve şehir merkezindeydi.
Benim 6 aylık serüvenim beklediğimden de güzel gerçekleşti. Bu sürecin olumlu geçmesinde danışmanlarımın ilgisi büyük rol oynadı. Herkese tavsiye ediyorum.

Sercan O.