Varşova Teknik Üniversitesi

Varşova Teknik Üniversitesi

Varşova; Sanatın ve bilimin şehri…

Polonya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Varşova Polonya’nın kalbidir. 2. Dünya savaşında neredeyse tamamı bombalanan şehrin bugün neredeyse tamamen eski halindeki görünümü sebebiyle şehre küllerinden doğan “Anka Şehri” ya da İngilizce adıyla “Phoenix City” denmiştir. Vistula nehrinin kıyısına kurulmuş olan şehir kurulduğu günden beri Polonya sanatı ve biliminin de başkenti olmayı başarmıştır. Ünlü besteci Frederic Chopin (Şopen) ve dünyada Madam Curie olarak tanınan Marie Curie, Varşovalıdır. Uprising Warsaw adlı 2. Dünya savaşı müzesinde 3 boyutlu olarak Varşova’nın bombalanışını seyredebileceğiniz gibi uluslar arası film ve müzik festivalleriyle de sanata ve kültüre doyacaksınız. Ayrıca şehrin” Old Town ” olarak geçen eski Varşova bölümü de UNESCO tarafından Dünya Tarih Mirası Listesinde yerini almıştır.

Üniversiteye Genel Bir Bakış

Polonya’daki teknik üniversiteler sıralamasında bir numara!

Varşova Teknoloji Üniversitesi Polonya’daki teknik üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahiptir. 1826 yılında kurulan okul, mühendislik ve uygulamalı bilimler alanlarında eğitim vermektedir. Polonya’nın önde gelen teknoloji enstitülerinden biri olan Varşova Teknoloji Üniversitesi için aynı zamanda Orta Avrupa’nın en büyüklerinden biri diyebiliriz. 357 profesör ve 2453 öğretim görevlisi istihdam etmektedir. 2011 yılı itibariyle üniversitede çoğu tam zamanlı olmak üzere toplamda 36.156 öğrenci eğitim almaktadır. Üniversitede çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 17 fakülte bulunurken, bu fakültelerden yılda ortalama 5000 mezun verilmektedir.

Teknik alanda yüksek lisans için aradığınız her bölüm mevcut!

Mimarlıktan işletmeye, matematikten bilgisayar bilimlerine ve hatta robotik, bioteknoloji, havacılık, jeodezi, ulaşım mühendisliğine kadar bir çok farklı alanda çok geniş bir bölüm yelpazesi sunmaktadır. Üniversitede İngilizce olarak eğitim verilen bölümler; inşaat mühendisliği – elektrik mühendisliği – elektronik ve bilgi teknolojileri – çevre mühendisliği – havacılık mühendisliği – üretim mühendisliği – ayrıca işletme fakültesi olarak da MBA bölümlerini sunmaktadır.

Mezunlarda kanıtlanmış yüksek başarı ortalaması

Polonya’nın en büyük 500 şirketi ve yöneticileri listesinde yer alan her 9 yöneticiden biri Varşova Teknik Üniversitesi mezunudur. Yani Polonya’nın en büyük 500 Yöneticisinin %11’i Varşova Teknik üniversitesinin çeşitli bölümlerinden mezun olmuşlardır.

Yabancı Öğrenciler Birimi

Üniversitenin yabancı öğrencilerle ilgilenen birimi, öğrencilerin konaklamalara yerleştirilmesinden sağlık sigortası yaptırılmasına kadar her türlü ihtiyacına yanıt verecek geniş danışmanlık hizmeti sunmakta, Öğrencilerin Varşova şehri ve üniversite şartlarına mümkün olan en kısa sürede uyum sağlamaları için gereken her türlü uyum programını düzenlemektedir.

Geniş Konaklama Olanakları

Varşova Teknoloji Üniversitesinde öğrencilere 11 farklı yurt seçeneği sunulmaktadır. Öğrenciler tek, çift ya da üç kişilik odaları ya da apart dairleri tercih edebilmektedir. Yurt kompleksinde spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane, tv odası, çamaşırhane ve mutfak bulunmaktadır. Okulun yıllık ücreti tercih edilen bölüm ve eğitim türüne göre değişiklik göstermektedir.