Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Poznan Güzel Sanatlar Akademisinin bulunduğu Poznan şehri için Polonya’nın üniversite şehri diyebiliriz. Polonya’nın öğrenci oranının en yoğun olduğu şehridir. Alman sınırına çok yakın olmasından dolayı yabancı turistler tarafından çok tercih edilen gözde mekanlardan biri haline gelmiştir. Çok sayıda spor etkinliği ve kültürel etkinliklerin yanı sıra, sayısız restoranlar, kafeler ve barlar bulabileceğiniz Poznan, birçok tiyatro, müze, sanat galerileri, opera binası ve Devlet Filarmoni Orkestrası ile canlı bir kültür sahnesi olarak karşımıza çıkar. Avrupa’nın ikinci en büyük tiyatro festivali olan Malta Uluslar arası Tiyatro Festivali bu şehirde düzenlenir. Ayrıca Henryk Wieniawski Uluslararası Keman Yarışması, Çağdaş Dans Atölyesi, Çağdaş Müzik Festivalleri de yıl boyu şahit olacağınız kültürel etkinliklerden sadece bazılarıdır. Şehirde, yıllık 130.000 öğrencinin katıldığı, fuarlar, şenlikler ve birçok film, tiyatro ve sanat festivalleri düzenlenmektedir. Poznan tüm bu kültür etkinliklerinin yanı sıra hareketli ekonomisi ve Alman sınırına yakınlığı sebebiyle Polonya’nın ticaret merkezi olarak da ünlenmiştir.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Polonya’nın önde gelen Güzel Sanatlar Akademisi
Yılların getirdiği birikim ve yenilikçi girişimleriyle bugün Polonya’nın en modern ve alanındaki en eski akademisi olan Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, her öğrencinin bireysel çalışmalarını yapabileceği kişisel sanat stüdyolarında İngilizce olarak eğitim vermektedir. 1919 yılında Dekoratif sanatlar adıyla kurulan okul daha sonra Devlet Sanat Enstitüsü adını almıştır. 1946 yılında Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu olarak okulun ismi tekrar değiştirilmiş, 1996 yılında akademi olarak kabul edilmiş ve ismi Poznan Güzel Sanatlar Akademisi olarak son halini almıştır. Okulun isminin sıkça değiştirilmesi, içeriğinin, fakültelerinin ve benimsediği eğitim tarzının da sürekli olarak gelişmesiyle sonuçlanmış ve okul yıllar boyunca kendini yenileyerek, sanatsal ve entellektüel açıdan gelişmiştir. Okul, daima değişik akımları ve klasikten yenilikçiliğe kadar birçok disiplinden sanat dalını ve tasarımını benimsemiştir Okul, eski çarşı, ulusal müze ve birçok sanat galerisinin sadece yürüme mesafesinde olduğu şehrin en can alıcı bölgesinde kuruludur. Okulun kampüsünde 4 tane venue ve yüzlerce sanat ve tasarım atölyesinin dışında birçok derslik, büyük bir kütüphane, oditoryum, gösteri merkezleri, birçok cafe ve kantin, öğrenciler için bir hotel ve yönetim bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca kampüste ücretsiz internet erişimi de mümkündür.

Portfolyonuzu oluşturun siz de yüksek lisansa başlayın!

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi yüksek lisansına kabul edilebilmek için yapmanız gereken lisans diplomanızın yanı sıra not dökümünüz ve hazırlayacağınız portfolyo. İster heykel, ister resim, isterseniz iç mimari alanında yaptığınız dizayn çalışmalarız yada çektiğiniz kısa filmler. Üniversiteye kabul edilmek için portfolyonuza alacağınız eserlerinizi hangi formatta sunmanız gerektiği konusunda ELT danışmanınız sizi detaylı olarak yönlendirecek.

Skoki Köşkü; öğrencilerin açık hava sanat atölyesi.

Kampüs dışında, Poznan’a sadece 40 km mesafede bulunan Skoki köşkü de okul yönetiminde olup, etrafı çeşitli park ve bahçelerle kaplı, doğal güzellikleri açısından benzersiz bir yerdir. Köşk, okulda eğitim gören birçok yabancı ve Polonyalı öğrenci için açık hava sanat atölyesi görevi görmektedir ve birçok öğrenci sanatsal çalışmalarını burada yapmaktadır.

Öğretim kadrosu Polonya’nın tanınmış mimar ve sanatçılarından oluşuyor.

Okulda 213 tane profesör görev almaktadır. Bunların birçoğu kendi alanlarında tanınmış sanatçılar, mimarlar ve uluslararası birçok projede görev yapmış bilim adamları ve okutmanlardır. Okulda görev alan profesörler sürekli olarak uluslar arası çalışmalarda, bilimsel ve sanatsal projelerde görev almakta, Avrupa’nın çeşitli sanat okullarında ders vermekte ve sergilerde kuratör olarak görev almaktadırlar.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi başarılı öğrencilerini her aşamada destekliyor.

Okul, Art Records [Zeszyty artystyczne] adlı dergi ve kataloglarla öğrencilerinin birçok sanatsal çalışmalarını da dünya çapında yayınlamaktadır. Ayrıca okul, sahip olduğu galerileri sürekli olarak öğrencilerine veya diğer sanatçılara açmakta ve öğrencilerin sergileri okul tarafından sübvanse edilmektedir. Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, öğrencilerinin sanatsal çalışmalarının duyurulması ve dünya çapında yayınlanması için öğrencilerine her türlü desteği vermekte ve öğrencilerine her türlü teşviği sağlamaktadır. Poznan Güzel Sanatlar Akademisi The European League of Institutes of the Arts (ELIA) ve Network for the International Cooperation in the Arts üyesi olup, Bologna anlaşmasına tabidir ve bu sayede 3 yıl lisans ve iki yıl yüksek lisans olarak eğitim vermektedir.