Lodz Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

University of Lodz

Polonya’nın en büyük üçüncü şehri olan Lodz, ülkenin tam ortasında yer almaktadır. Küçük nüfusuna rağmen 5 km. uzunluğuyla dünyanın en uzun alışveriş caddelerinden biri bu şehirde bulunmaktadır. Şehir dünyaca ünlü Polonyalı yönetmen ve yazar roman polanski’nin de eğitim aldığı ve yaşadığı şehir olarak da ünlenmiştir. Aynı şekilde dünyanın en iyi Chopin icracısı Rubenstein da Lodz doğumludur. Yaşadığı dönemden pek çok izi ve ihtişamlı heykelini Lodz’da görebileceksiniz. Polonya’nın en büyük modern sanat müzeleri de Lodz’da bulunmakla beraber, şehir büyük bir roller coaster’ı bulunan lunaparkı, hayvanat bahçesi ve botanik parkı ile ünlüdür. Roman Polansky’nin de mezun olduğu ulusal film akademisinin bu şehirde bulunması Lodz’u uluslar arası film festivallerinin de yapıldığı bir kültür yuvası haline getirmiştir. 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya aday şehirler arasındadır.

Lodz Üniversitesi

Lodz Üniversitesi 1945 yılında Lodz kentinde 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra kurulmuştur. Lodz, Polonya’nın ortasında, Avrupa’nın birçok geçiş yolu üzerinde kurulu, yıllar boyunca Polonyalılar dışında Almanlar, Ruslar ve Yahudilere de evsahipliği yapmış, kültürel ve tarihi açıdan Polonya’nın en zengin şehirlerinden birisidir. Günümüzde Lodz Üniversitesi, Polonya’nın en saygıdeğer, en büyük ve en popüler üniversitelerinden birisidir. Okulun 12 fakültesinde toplam 45 farklı anadalda eğitim verilmektedir. Bunlar dışında 100’e yakın master programı ve MBA programı da okulda uygulanmaktadır. Okulda, işletme, bilgisayar bilimleri, ekonomi, ekohidroloji, İngiliz filolojisi, enformatik ve ekonometri, uluslararası pazarlama bölümlerinde İngilizce olarak eğitim verilmektedir. Ayrıca Almanca ve Fransızca olarak da eğitim verilen bölümler vardır. 2252 akademisyenin görev yaptığı üniversitede 41000 öğrenci eğitim görmektedir.

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)
Lisans Programları (İngilizce)
Ekonomi62.500
Bilgisayar Bilimleri62.500
İşletme62.500
Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi62.500
Uluslararası Pazarlama62.500
Yönetim ve Finans62.500
Yüksek Lisans Programları (İngilizce)
İşletme42.500
Bilgisayar Bilimleri42.500
Ekonomi42.500
İngiliz Dili ve Edebiyatı42.000
Çevre Koruma43.000
Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi42.500

Çok dilli ve geniş kapsamlı yüksek lisans eğitimi.

Alman hukuku yüksek lisansını Almanca, Fransız Hukuku yüksek lisansını Fransızca veren üniversitede yüksek lisans eğitimi ağırlıklı olarak İngilizce verilmektedir. Ayrıca Lodz Üniversitesi yabancı öğrencilerine sunduğu 12 Fakültede toplamda 82 farklı alanda yüksek lisans alternatifleriyle Polonya’da yüksek lisans hedefleyen öğrencilerimize en geniş ve bir o kadar kaliteli seçenekleri sunan üniversitelerden biridir.

Uluslararası ortam ve Geniş kampus olanakları

Değişim programları anlaşmaları sayesinde Lodz Üniversitesi Avrupa’da 230 üniversiteye her yıl yaklaşık 500 öğrencisini göndermekte ve birçok yabancı öğrenciyi de ağırlamaktadır. Okul 1952 yılından beri yabancı öğrencilere kapılarını açmakta ve bugüne kadar 15000’den fazla yabancı öğrenciye Lehçe eğitimi vermiştir.

Lodz Üniversitesi kampüsü, Lodz şehir merkezine sadece 15 dakika yürüme mesafesinde, yeşillik bir alana kurulmuştur. Okul kampüsünde Polonya’nın en büyük üniversite kütüphanelerinden birini barındırmakta olup, bunun yanında birçok spor kompleksi, cafe, öğrenci sosyal tesisi ve cafe bulunmaktadır.

Eğitim Politikası başarı getiriyor.

Öğrencilerine alanının en uzman kişilerinden eğitim vermek amacıyla üniversitede görev yapan profesörlerin dışında, Lodz Üniversitesi Polonya’nın tanınmış işadamı ve politikacılarını da eğitmen olarak öğrencileriyle buluşturan Lodz Üniversitesi , “Gazeta Bankowa” gazetesinin 2011 yılında yaptığı sıralamada, Polonyanın Ekonomi Bilimleri alanında eğitim veren en iyi 3. Üniversitesi seçilmiştir.