Krakow Ekonomi Üniversitesi

Krakow Ekonomi Üniversitesi

Krakow Ekonomi Üniversitesi’nin de bulunduğu Polonya’nın güzide şehirlerinden olan Krakow, ülkenin eski başkentlerinden biridir. Tarihin, modernliğin ve doğal güzelliklerin birleştiği şehir, geçtiğimiz yıllarda “Avrupa’nın en değeri bilinmeyen şehri” seçilmiştir. Krakowdan geçmişten beri birçok tarihi sahneye tanık olmasından dolayı Polonya’nın kalbi olarak da söz edilmektedir. Krakow doğal ve tarihi güzellikleri sayesinde yerli ve uluslararası turizm yoluyla yılda yedi milyon turisti ağırlamaktadır. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan tarihi Kumaş Pazarı, bu kentte yer almaktadır. Ayrıca tarihi yapısı ve güzellikleriyle Krakow UNESCO tarafından “Dünya Mirası Listesi”ndeki yerini de almıştır. Krakow’da “Old Town” olarak bilinen sokak çalgıcıları, alışveriş merkezleri ve restaurantlarıyla ünlü eski şehir meydanı Avrupa’nın en büyük meydanı olarak tescillidir.

Krakow Ekonomi Üniversitesi

Polonyanın en büyük ekonomi üniversitesi!

Krakow Ekonomi Üniversitesi sadece ekonomi ve ekonomi bilimlerine yönelik eğitim veren odaklanmış eğitim tarzını benimsemiş bir üniversitedir. Günümüzde odaklanmış eğitim üniversiteleri çok rağbet görmektedir. Dünyada da “London School of Economics, Berlin School of Economics, Stockholm School of Economics” gibi pek çok başarılı örnekleri bulunan bu eğitim sistemi çerçevesinde eğitim veren Krakow Ekonomi Üniversitesi, öğrenci sayısı itibariyle 20.000 öğrencisi ile aynı zamanda Polonya’nın en büyük ekonomi okuludur. 1925 yılında kurulmuş Krakow Ekonomi Üniversitesi, Polonya’nın eğitim şehri olan Krakow’un da en büyük üçüncü üniversitesidir. Karşılaştırma yapabilmeniz adına Mühendislikler de dahil olmak üzere pek çok alanda eğitim veren Boğaziçi Üniversitesinin 1971 Yılında kurulduğunu ve 11.000 civarında öğrencisi olduğunu belirtmek isteriz. Krakow Ekonomi Üniversitesinin; İktisat ve Uluslararası İlişkiler, Finans, Ticaret bilimleri, İşletme ve Yönetim fakültelerinden oluşan 4 ana fakültesi vardır. Üniversite, 17 dönümlük kampüsüyle, Krakow kentinin tarihi merkezinde bulunur ve şehir içi toplu taşıma olarak çok avantajlı bir konumdadır. Birçok alışveriş merkezleri, sanat galerileri, müzeler okula sadece yürüme mesafesindedir. Krakow ana kampüsünde, Krakow’a komşu olan diğer şehirlerdeki öğrenciler için hizmet veren 6 farklı uzaktan eğitim merkezi de bulunmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanlarından faydalanın!

Ekonomi üzerine odaklanmış Krakow Ekonomi Üniversitesinde birçok organizasyon ve öğrenci kulübü aktif olarak çalışmaktadır. Öğrencilerin yönetime katılımını sağlayan Öğrenci hükümeti, Bağımsız Öğrenci Birliği, AIESEC (International Association of Economics and Commerce Students), ESN (Erasmus Student Network), SIFE (Students in Free Enterprise) bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Merkezi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Sağlık Merkezi, çeşitli cafe ve restaurantlar, büfeler, Uluslararası Programlar ve Uluslararası İlişkiler Ofisi üniversite kampüsünde bulunan ve öğrencilere hizmet veren kuruluşlardır. Üniversitenin bugün dünya çapında 200’den fazla uluslararası partneri bulunmakta, Avrupa, Amerika ve Asya’dan birçok üniversite ve organizasyonla ortak projeler yürütülmektedir. Krakow Ekonomi Üniversitesi’nin üyesi olduğu bazı organizasyonlar; EUA (European University Association), ICDE (International Commission on Distance Education), DRC (Danube Rectors Conference), NIBES (Network of International Business and Economic Schools), EMBS (European Master of Business Studies) . Bunun en büyük avantajı da okurken yada mezun olduktan sonra üniversitenizin size sağlayacağı staj ve iş imkanları olacaktır.

Kariyer Merkezi

Üniversite, öğrencilerin yaz aylarını da en iyi şekilde değerlendirebilmesi için staj seçenekleri de sunmakta özellikle Krakow ya da Varşova, Katowice gibi şehirlerde öğrencilerin yetenekleri, kariyer ve meslek beklentileri doğrultusunda staj yapabilecekleri şirketlere öğrencileri yerleştirmektedir. Mezun olduktan sonra da öğrencilerini yalnız bırakmayan Kariyer Merkezi, yüksek lisans öğrencilerinin mezun olduktan sonra da iş bulmalarında yardımcı olmaktadır. Mezun ve okumakta olan öğrencilerine iş yerleştirme hizmeti verme adına kurulan bu merkezde her yıl 8 bin mezun ve öğrencinin katıldığı özel iş fuarları düzenlenmektedir. Donanımlı bir yüksek lisans öğrencisi olarak bu iş fuarlarına da mutlaka katılmanızı öneriyoruz.

Diğer imkanlar

Krakow Ekonomi Üniversitesi’nin çok geniş bir eğitim ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Modern, büyük kütüphanesi, ücretsiz internet erişimi sunan IT Merkezi, E-Learning Merkezi, Üniversite Basım ve Yayım Merkezi bulunmaktadır. Krakow Ekonomi Üniversitesi, bugün hemen hemen bütün Avrupa Birliği üniversitelerinde uygulanan Bologna Anlaşması’na tabidir ve bu doğrultuda 3 yıl lisans, 2 yıl master ve 3 yıl doktora esasına göre eğitim vermektedir.

Yüksek lisans öğrencilerine İngilizce hazırlık eğitimi veriliyor!

Krakow Ekonomi Üniversitesi, öğrencilerini yüksek lisans eğitimine hazırlayacak tam donanımlı bir ingilizce hazırlık eğitimi vermektedir. Klasik ingilizce derslerinin yanında iş ingilizcesi, ekonomi ingilizcesi, ingiliz kültürü ve Polonya’da konuşulan Lehçe gibi yan alanlarda da eğitim verilmektedir. İngilizce eğitimini İngiliz, Amerikalı ve Kanadalı öğretmenlerden alarak, ihtiyacınız olan bu dili uzmanlarından öğreneceksiniz. Krakow Ekonomi Üniversitesi bu özellikleriyle öğrencilerine çok dolu bir hazırlık programı sunmakta ve yüksek lisansa başlamak isteyen öğrencilerini İngilizce ve lehçe dillerine kusursuz bir şekilde hazırlamaktadır.