University of Economics and Human Sciences Warsaw

University of Economic and Human Sciences Warsaw (Lehçe: Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, Türkçe: Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi), yerel ve uluslararası öğrencilere sunduğu eğitimin kalitesi, akademik kadrosunun uzmanlığı, kampüs alanının nitelikleri, öğrenci kulüplerinin aktifliği ile Polonya’da üniversite okumak isteyenler için eşsiz bir alternatif oluşturmaktadır. 2003 yılında kurularak eğitim vermeye başlayan üniversite, başta sosyal bilimler ve ekonomi alanları olmak üzere, 15 yılı aşkın akademik tecrübesiyle birlikte öğrencilerine nitelikli ve kaliteli bir eğitim vermeye devam etmektedir.

2019-2020 akademik yılının sonunda yeni kampüsüne taşınan olan Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi, şehrin en büyük ve en modern üniversite kampüsüne sahip olacaktır. İşletme, Finans ve Muhasebe, Uluslararası İlişkiler, İş Psikolojisi gibi sosyal bilimler içerisinde yer alan bölümlerde öne çıkan üniversite, Polonya Üniversiteleri arasında en çok tercih edilen ilk 5 üniversite arasında yer almaktadır.

Üniversitenin kampüsü öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Modern sınıf ve amfileri, güncel teknolojiler ile donatılmış laboratuarları, teknik altyapısı profesyonel bir şekilde inşa edilen spor salonları, yüzlerce kişiyi aynı anda ağırlayabilecek konferans salonları, öğrencilerin sosyalleşmesi ve kişisel gelişimlerini devam ettirmeleri için modern tasarımlara sahip kafetaryaları ve bisiklet park alanları University of Economic and Human Sciences Warsaw’ın kalitesini, Polonya’da üniversite okumak isteyen herkes için gözle görülür bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kariyer odaklı çalışmaları, iş dünyasına hitap eden eğitim sistemi, öğrencilerle birebir etkileşimleri, uluslararası konferanslara ev sahipliği yapmaları, öğrenci kulüplerini desteklemeleri, kampüs alanını öğrencilerin ihtiyaçlarına göre dizayn etmeleri Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi’ni, Polonya’da master yapmak isteyen ve Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen herkesin gözünde bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Polonya’da üniversite başvurusu yapmak isteyen öğrenciler için şehir hakkında bilgileri, üniversiteye başvuru şartlarını, konaklama bilgilerini, öğrencilerin Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi’ni neden tercih etmesi gerektiğini ve üniversitenin öne çıkan bölümlerini başlıklar halinde sıraladık. Detaylar için yazının devamındaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Şehir Hakkında

Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi başta olmak üzere birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapan Varşova şehri, Polonya’nın başkentidir. Her başkent gibi Varşova da ülkenin kültürel, ekonomik, siyasi açılardan merkezi konumundadır. Dünya’nın en güvenli şehirleri arasında bulunan Varşova, uygun yaşam koşulları ile Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin gözde kentlerinden birisidir.

Şehrin canlılığı, birçok festivale ev sahipliği yapması, Avrupa’nın merkezinde yer alması, yaşam kalitesi ve refahının yüksek olması, toplu taşıma sistemlerinin oldukça gelişmiş olması Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için onu vazgeçilmez bir seçenek haline getirmektedir. Binlerce öğrencinin üniversite eğitimi almak için yerleştiği kent, canlı sokakları, kültürel zenginliği, yaşam masraflarının uygunluğu gibi birçok sebeple öne çıkmaktadır.

Üniversitelerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun ücretler talep etmesi, konaklamadan toplu taşımaya, giyimden gıdaya kadar tüm yaşam masraflarının uygun olması Varşova’yı öğrenci şehri haline getirmiştir. Ülkenin resmi dili Lehçe olsa da Polonya’nın Avrupa Birliği’ne üye olmasıyla başlayan eğitim entegrasyonu sayesinde genç nüfusun neredeyse tamamı İngilizce konuşabilmektedir.

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin yüksek bir oranda Varşova’daki üniversiteleri tercih ettiği istatistiksel olarak görülmektedir. Gerek kentin güvenliği, gerek şehirde bulunan üniversitelerin Polonya üniversiteleri arasında prestijli bir konumda bulunması, gerek yaşam masraflarının diğer Avrupa şehirlerine kıyasla uygun olması sebebiyle Varşova, kendini eğitim başta olmak üzere iş hayatı açısından da vazgeçilmez bir alternatif haline getirmektedir.

Başvuru Şartları

Polonya’da üniversite başvurusu veya yüksek lisans başvuru yapmak isteyenler, başvurmak istedikleri üniversitenin başvuru şartlarını sağlamak zorundadırlar. University of Economic and Human Sciences Warsaw’da eğitim almak isteyen öğrencilerin sağlamak zorunda oldukları kriterler ve başvuru belgeleri şu şekildedir:

 • Lise diploması
 • Yüksek lisans için başvuruluyorsa üniversite mezuniyet diploması
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Pasaport fotokopisi
 • Sağlık sigortası belgeleri
 • Başvuru ücretini ve dönem ücretini kapsayan sözleşmenin imzalı nüshası
 • Uluslararası geçerliliğe sahip dil sınavı belgeleri (IELTS, TOEFL vb.)

Konaklama

Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi için konaklama şartları ve ücretleri, diğer Polonya üniversiteleri baz alındığında oldukça uygundur. Çünkü üniversite, modern ve büyük kampüsünde yer alan tek kişilik, çift kişilik, üç kişilik paylaşımlı odaları öğrencilerine aylık oldukça makul ücretlere kiralamaktadır. Dairelerin kiraları 160-300 Euro aralığında değişmektedir. Bu kira bedelleri, üniversitenin öğrencilerine özel olarak tahsis ettiği daireler için geçerlidir.

Üniversitenin Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerine tahsis ettiği daireleri kiralamak istemeyenler için de Varşova’da birçok stüdyo daire ve yurt bulunmaktadır. Üniversiteye yakın olan dairelerin veya yurtların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca daireleri kiralamadan önce üniversite ile iletişime geçilerek kira kontratlarının incelenmesinin istenmesi veya daire kiralama konusunda destek talep edilmesi faydalı bir seçim olacaktır.

University of Economics and Human Sciences Warsaw’da Okumanın Avantajları

University of Economic and Human Sciences Warsaw’da okumanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Üniversitenin kampüsünün ve teknik altyapısının öğrenci merkezli tanınması nedeniyle öğrencilere eğitimlerinde sosyalleşme, çalışmalarını en yüksek verimlilikte sürdürme imkânlarının tanınması,
 • Başta sosyal bilimler ve ekonomi olmak üzere lisans ve yüksek lisans eğitiminin kalitesinin uluslararası standartlarda olması,
 • Akademik çalışmalarıyla öne çıkan tecrübeli akademisyenleri bünyesinde barındırması sebebiyle öğrencilerin nitelikli bir eğitim sürecinden geçmesi,
 • Üniversitenin birçok burs imkânını Polonya’da yüksek lisans başvurusu veya Polonya’da üniversite başvurusu yapıp kabul alan öğrencilere tanıması,
 • Üniversitenin Polonya’da İngilizce hazırlık okumak isteyen öğrencilerine tecrübeli dilbilimcilerle hazırlanmış hazırlık programına davet etmesi.

Öne Çıkan Bölümler

Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi’nin Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere sunduğu öne çıkan bölümleri şu şekildedir:

 • İşletme
 • Finans ve Muhasebe
 • İş Psikolojisi
 • Klinik Psikolojisi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Dijital Ekonomi
 • Grafik ve Tasarım

Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Başvuru ücreti: 150 Euro

Program Adı Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro)
Dil Hazırlık Programları
İngilizce Hazırlık (Ekim-Haziran) 2 € 2.800
İngilizce Hazırlık (Mart – Eylül) 2 € 2.800
İngilizce Hazırlık (Ekim – Şubat) 1 € 1.550
İngilizce Hazırlık (Mart-Haziran) 1 € 1.550
Lehçe Hazırlık (Ekim-Haziran) 2 € 2.500
Lehçe Hazırlık (Ekim-Şubat) 1 € 1.000
İngilizce Lisans Programları
Social Communication and PR (Sosyal İletişim ve Halkla İlişkiler) 6 € 2.300 Ekim
Information Engineering in Public Space (Kamusal Alanda Bilgi Mühendisliği) 6 € 2.300 Ekim
Journalism (Gazetecilik) 6 € 2.300 Ekim
European Studies (Avrupa Çalışmaları) 6 € 2.300 Ekim
Computer Graphics and DTP (Bilgisayar Grafikleri ve Yayıncılık) 7 € 2.500 Ekim
Adverticing (Reklamcılık) 6 € 2.500 Ekim
Marketing in Enterprises (Girişimcilik ve Pazarlama) 6 € 2.500 Ekim
Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi) 6 € 2.500 Ekim
International Logistics (Uluslararası Lojistik) 6 € 2.500 Ekim
Digital Economy in Business (Dijital Ekonomi ve İşletme) 6 € 2.500 Ekim
Psychology (Psikoloji) 6 € 2.500 Ekim
Neuromarketing (Nöro-Pazarlama) 6 € 2.500 Ekim
Accounting, Audit and Controlling (Muhasebe, Denetim ve Kontrol) 6 € 2.400 Ekim
Banking and Insurance (Bankacılık ve Sigorta) 6 € 2.400 Ekim
Financial Management (Finansal Yönetim) 6 € 2.400 Ekim
International Finance and Trade (Uluslararası Finans ve Ticaret) 6 € 2.400 Ekim
Public Finance (Kamu Maliyesi) 6 € 2.400 Ekim
Smart City Society (Akıllı Şehirler ve Toplum) 6 € 2.300 Ekim
International Relations (Uluslararası İlişkiler) 6 € 2.300 Ekim
International Security (Uluslararası Güvenlik) 6 € 2.300 Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Programları
Managerial Finance (Yönetim Finansmanı) 4 € 2.500 Ekim
Tax and Financial Consulting (Vergi ve Mali Danışmanlık) 4 € 2.500 Ekim
Marketing and Enterprises (Girişimcilik ve Pazarlama) 4 € 2.700 Ekim
Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi) 4 € 2.700 Ekim
International Logistics (Uluslararası Lojistik) 4 € 2.700 Ekim
Digital Economy in Business (Dijital Ekonomi ve İşletme) 4 € 2.700 Ekim
Business Psychology (İşletme ve Psikoloji) 4 € 2.600 Ekim
Clinical Psychology and Psychotherapy (Klinik Psikoloji ve Psikoterapi) 4 € 2.600 Ekim
Audit and Controlling (Muhasebe Denetim ve Kontrol) 4 € 2.500 Ekim
Corporate Accounting (Kurumsal Muhasebe) 4 € 2.500 Ekim
International Finance (Uluslararası Finans) 4 € 2.500 Ekim
Local Goverment Finances (Yerel Yönetimler Maliyesi) 4 € 2.500 Ekim
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank