Poznan Teknoloji Üniversitesi (Leh: Politechnika Poznanska, İng: Poznan University of Technology)

1919 yılında kurulmuş olan Poznan Teknoloji Üniversitesi on fakültede, yaklaşık otuz programda eğitim vermektedir. Polonya’nın en iyi teknik okullarından biri olan Poznan Teknoloji Üniversitesi, yirmi binden fazla öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversitede, 1.200’den fazla akademisyen ve öğretim üyesi görev yapmaktadır. Ayrıca üniversitede, Erasmus programı çerçevesinde dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrenciler de bulunmaktadır.

Poznan Teknoloji Üniversitesi bir devlet üniversitesi olup QS Dünya sıralamalarında en iyi ilk bin üniversite içerisinde yer almaktadır.

Polonya’nın ilk teknik üniversitesi olan Poznan Teknik Üniversitesi, 1995 yılında Avrupa’daki en iyi teknik üniversiteleri bir araya getiren “Gelişmiş Mühendislik Eğitim ve Araştırma Avrupa Okulları” konferansının bir üyesi olmuştur.

Poznan Şehri Hakkında

Poznan şehri, II. Dünya Savaşı sırasında tamamı yıkılmış sonra yeniden inşa edilmiştir. Varta nehrinin kıyısında ve Polonya’nın batı kısmında yer almaktadır. Poznan şehri, günümüzde önemli bir ekonomi ve kültür merkezidir. Poznan, Polonya’nın en büyük beşinci şehri olmakla beraber aynı zamanda da ülkenin en büyük dördüncü ekonomi merkezidir. Yapılan son araştırmalara göre şehrin nüfusu 550 bindir. Polonya’nın genelinde işsizlik oranı %10 olmasına rağmen Poznan şehrinde işsizlik oranı %2 civarındadır. Şehrin simgesi, merkezde bulunan Ostrow Tumski Katedralidir. Katedral çevresinde 3 katlı rengarenk tarihi binalar bulunmaktadır. Tarihi yapısı ve binaları ile turistlerinde gezilerinde uğradıkları bir numaralı şehir olmuştur.

Poznan’da birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite olması, bu okullara Erasmus programıyla binlerce yabancı öğrenci gelmesi sebebiyle şehrin genelinde ana dil Lehçe olmasına rağmen İngilizce konuşarak rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

 

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Architecture (Mimarlık)710.400 PLN –  Ekim
Automatic Control and Robotics (Otomotik Kontrol ve Robotik)710.400 PLN –  Ekim
Electronics and Telecommunications (Elektronik ve Telekomünikasyon)710.400 PLN –  Ekim
Engineering Management (Mühendislik Yönetimi)710.400 PLN –  Ekim
Chemical Technology(Kimyasal Teknoloji)710.400 PLN
Sustainable Building Engineering(Sürdürülebilir Yapı Mühendisliği)710.400 PLN
Artificial Intelligence (Yapay Zeka)710.400 PLN
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Architecture (Mimarlık)314.100 PLN – Şubat
Automatic Control and Robotics (Otomotik Kontrol ve Robotik)314.100 PLN – Şubat
Chemical Technology – Composites and Nanomaterials (Kimya Teknolojisi – Kompozitler ve Nanomalzemeler)314.100 PLN – Şubat
Civil Engineering – (Yapı Mühendisliği) / (İnşaat Teknolojisi Yönetimi)314.100 PLN – Ekim
Computing – Software Engineering (Programlama – Yazılım Mühendisliği)314.100 PLN – Şubat
Electronics and Telecommunications – Information and Communication Technologies (Elektronik ve Telekomünikasyon – Bilgi ve İletişim Tek.)3/414.100 PLN – Şubat/Ekim
Engineering Managemet – Corporate Management (Mühendislik Yönetimi – Kurumsal Yönetim)414.100 PLN – Şubat
Mechanical and Automotive Engineering(Makine ve Otomotiv Mühendisliği)314.100 PLN
Lifecycle Engineering(Yaşam Döngüsü Mühendisliği)314.100 PLN
Logistics – Logisti Systems (Lojistik – Lojistik Sistemleri)314.100 PLN – Şubat

Poznan’da Ulaşım

Poznan şehrinin ulaşım ağıda şehrin büyüklüğüyle doğru orantılı olarak gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Birçok tramvay hattı ve otobüsler mevcuttur. Poznan şehrine vardığınız zaman havalimanında şehre taksi ile 50-70 TL arası gibi bir ücretle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Poznan’da ulaşım için “Time Limit Ticket” (Zaman sınırlı bilet) adında bir sistem vardır. Bu sistemde bilet damgalandıktan sonra 10 veya 40 dakika içerisinde sınırsız sayıda araç değiştirerek şehir içinde otobüs veya tramvayları kullanabilirsiniz.

10 Dakikalık bilet 3 PLN
40 Dakikalık bilet 4.6 PLN
24 Saatlik biletler 13 PLN,
7 günlük biletler ise 47 PLN’dir.

Poznan’da Konaklama

Poznan Teknoloji Üniversitesi öğrencilerine kendine ait yurtlarda konaklama imkanı sağlamaktadır. Yurt konaklamaları 2 veya 3 kişilik paylaşımlı odalarda yapılmaktadır. Yurt fiyatları aylık ortalama 120 Euro civarındadır. Yurt seçeneğinin yanı sıra ev kiralamak isteyen öğrenciler uygun fiyatlara ev kiralayabilirler. Ev fiyatları ise ortalama 250-350 Euro civarında değişiklik göstermektedir.

akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar