Polonya’da Üniversite Fiyatları

Polonya, Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ideal ülkelerden biri. Polonya’da hem eğitim ücretleri hem de konaklama ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Polonya üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri 3.000 – 4.500 Euro civarındadır. Eğitiminizi yerel dil Lehçe olarak almayı tercih ederseniz bu ücretler 1.000 Euro’ya kadar düşebilmektedir. Polonya’da Tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümlerin ücretleri diğer ülkelerde olduğu gibi biraz artış gösterse de, genellikle 9.000 – 13.000 Euro civarındadır ve Tıp fakültesi eğitimi için bu da oldukça ekonomik bir ücrettir.

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri vardır. Birçok Polonya üniversitesi öğrencilere yurt olanağı sağlamaktadır. Üniversite yurtları genellikle 3-4 kişilik odalarda oluşmakta olup, standart yurtların aylık ücretleri ortalama 100 – 180 Euro civarındadır. Daha konforlu ve yüksek standartlardaki özel yurtlarda ise ücretler biraz daha yüksek olmaktadır. Pek çok öğrenci konaklama için ev kiralamayı tercih ederler ve birkaç kişi bir araya gelerek ev kiralarlar. Ev kiraları şehre, bölgeye ve ev özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 3 kişinin paylaşabileceği standart bir evin kirasının ortalama 350 – 600 Euro arasında olacağı söylenebilir.

Polonya, Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Üniversitelerin yıllık ücretleri 3.000 – 4.500 Euro arasındadır. Eğitiminizi Lehçe olarak almayı tercih ederseniz yıllık üniversite harcınız önemli oranda düşecektir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb harcamalar için genellikle aylık 300 – 400 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 500 – 600 Euro civarında olduğu söylenebilir.

Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

Her şeyden önce belirtmekte fayda var ki, Türkiye’de üniversite eğitimi almanın da bir maliyeti vardır. İster devlet üniversite, ister vakıf üniversitesinde okuyun, mutlaka üniversite öğrencisi olmanın belli masraflarıyla karşılaşacaksınız. Birçok öğrenci bu hesaplamayı hatalı yaptığından karar vermede zorlanabiliyor. Aşağıdaki tabloda Türkiye’de ve Kıbrıs’ta eğitim almakla Polonya eğitim maliyetleri detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Rakamlar birçok benzer maliyetin ortalaması alınarak oluşturulmuştur.

Devlet ÜniversitesiVakıf ÜniversiteleriKKTC ÜniversiteleriPolonya (Tıp)Polonya (Diğer)
Aylık Konaklama500 TL1000 TL1000 TL175 €175 €
Aylık Beslenme500 TL750 TL750 TL175 €175 €
Aylık Ulaşım205 TL350 TL250 TL15 €15 €
Aylık Sigorta00010 €10 €
Aylık Çeşitli Giderler250 TL500 TL500 TL50 €50 €
Aylık Gider toplamı1455 TL2600 TL2500 TL425 €425 €
Yıllık Gider Toplamı (10 ay)14.550 TL26.000 TL25.000 TL4.250 €4.250 €
Yıllık Eğitim Ücreti0 TL30.000 TL Genel
70.000 TL Tıp
20.000 TL Genel
60.000 TL Tıp
12.000 €3.250 €
Yıllık Genel Toplam14.550 TL56.000 TL Genel
96.000 TL Tıp
45.000 TL Genel
85.000 TL Tıp
16.250 €7.500 €
Yıllık Genel Toplam TL14.550 TL56.000 TL Genel
96.000 TL Tıp
20.000 TL Genel
60.000 TL Tıp
91.000 TL55.000 TL
Genel Toplam TL
(Mezuniyete kadar – 5 yıl)
72.750 TL280.000 TL Genel
672.000 TL Tıp
100.000 TL Genel
420.000 TL Tıp
637.000 TL165.000 TL

Yukarıdaki tablolar dikkatle incelendiğinde çıkacak sonuç; üniversite eğitimi almak için yurtdışındaki olanakları değerlendirmenin herkes için mümkün olduğudur. Ülkemizdeki sınav sistemi nedeniyle istediğiniz kalitede bir üniversiteye giremiyorsanız, ya da istediğiniz bölümü okuyamıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden yurtdışı eğitim olanaklarını değerlendirmelisiniz. Hatta artık birçok öğrenci yurtdışında eğitim almanın ülkemizdeki birçok üniversiteye kıyasla çok daha mantıklı olduğu analizini yapmakta ve üniversite sınavına dahi girmeye gerek görmeden başvurularını başlatmaktadır.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almak Özellikle Vakıf Üniversitelerine Kıyasla Birçok Kritere Göre Daha Avantajlı ve Mantıklıdır.

Vakıf ÜniversiteleriYurtdışında Üniversite
Kriter: Maliyet
Vakıf üniversitelerinde eğitim almanın bir yıllık maliyeti tüm gider kalemleri toplandığında yıllık ortalama 30.000 – 70.000 TL civarındadırYurtdışında eğitim almanın maliyeti ülke, üniversite ve bölüme göre 24.000 – 40.000 TL arasındadır.
Kriter: Üniversiteye Giriş Zorluğu
Öğrencin üniversite yerleştirme sınavında başarılı olması gerekmemekte. Buna ek olarak yine de birçok öğrenci potansiyel olarak uygun olduğu bölümü okuyamamaktadır.Üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz. Öğrencileri lise eğitimlerine uygun olan herhangi bir bölümde okuyabilirler. İdeallerine ulaşabilirler.
Kriter: Eğitim sürecinde başarı
Öğrenci çoğu zaman istemediği bir üniversitede ve bölümde okuduğu için motivasyon sorunu yaşar ve başarı göstermesi zordur.Öğrenci idealindeki bölümü okumanın verdiği motivasyonla eğitim alır, başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Kriter: Eğitim Süresi
Lisans eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce hazırlığı ile birlikte süre 5 yıl olur.Lisans eğitim süresi genellikle 3 yıldır. Hazırlık eğitimiyle birlikte 4 yıl sürer. Öğrencinin hem toplam maliyeti düşer hem de hayata 1 yıl erken atılır.
Kriter: 4 yıl sonunda elde edilenler
Öğrencinin elinde SADECE DİPLOMA olur. Dil eğitimi genellikle yetersiz olduğundan ve pratik imkanı olmadığından öğrenciler büyük çoğunlukla vasat bir İngilizceyle mezun olur.Diploma + çok iyi derecede en az 1 yabancı dil, 1 yıllık iş tecrübesi. Eğitim süresi 3 yıl olduğundan üçüncü yılın ardından öğrenci dördüncü yılını bir işte çalışarak geçirebilir, hem iş tecrübesi edinir hem de 20-30 bin TL kazanır. Bu sayede 3 yıl boyunca harcamış olduğu giderlerin önemli bir bölümünü kazanmaya başlar.
Kriter: Diploma Prestiji ve Getirisi
Türkiye’de sıradan bir vakıf üniversitesinden alınan bir diplomanın iş dünyasında bir prestiji yoktur. Yüz binlerce üniversiteli işsizin bulunduğu ülkemizde herhangi bir tercih sebebi oluşturmaz. İlerleyen iş yaşamında kariyer planına herhangi bir etkisi olmaz, kişinin meslek hayatında yükselmesine katkısı olmaz.Öğrenci yurtdışında YÖK denkliği olan bir üniversiteden mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilir. Avrupa birliği diplomaları ABD, Kanada ve Avustralya tarafından da tanınmakta ve rağbet görmektedir. Yurtdışında eğitim almış biri, birçok işveren tarafından daha olgun, ailesine bağımlılığı bitmiş ve kendine güveni gelişmiş başarılı kişiler olarak değerlendirilir.
Kriter: Yabancı dil öğrenimi
Türkiye’de üniversitede hazırlık eğitimi alıp da iyi derece İngilizce konuşabilen öğrencilerin sayısı çok azdır. Genellikle teoride kalan, gramer odaklı eğitim sonucunda öğrenciler vasat bir dil seviyesiyle mezun olurlar ve daha sonra bu eksiklerini gidermek için de dil kurslarına gitmek zorunda kalırlar. Özellikle İngilizce seviyesi çok iyi düzeyde olmayan adayların nitelikli işlerde çalışabilmesi neredeyse imkansızdır.Yurtdışındaki üniversitelerde eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra, içinde bulunulan uluslararası topluluk nedeniyle öğrenciler kampüslerinde ve diğer öğrenciler ve öğretim üyeleriyle İngilizce iletişim kurmak zorunda olduklarından İngilizceleri mükemmelleşir. Öğrenciler ayrıca bulundukları ülkenin ana dilini de zaman içinde rahatlıkla öğrenirler. Bu özellikleri onlara önemli bir tercih edilme nedeni oluşturur.
Kriter: Kazandırdığı vizyon ve kişisel gelişime katkısı
Üniversite hayatı bireylerin geleceklerini şekillendirecek olan kişisel gelişim süreçlerinin temel taşıdır. Bu aşamada öğrencinin sadece aldığı dersler değil, bulunduğu sosyal ortam, yaşadığı şehrin imkanları ve kültürel açılımları çok önemlidir. Sözgelimi İstanbul’un merkezinde eğitim alan bir öğrenci ile, Anadolu’nun küçük bir ili ya da ilçesinde, Kıbrıs’ta, ya da İstanbul’un uzak ilçelerinde eğitim alan öğrencinin kişisel gelişim anlamındaki edinimleri arasında uçurumlar vardır. Şehircilik, kültür, sanat, spor, tarih, ulaşım ve diğer olanaklar açısından yetersiz ya da kötü yaşam standartları sunan bir kampüs ve şehir, öğrencinin vizyonu ve kişisel gelişimine bir katkı sağlamamakla birlikte, öğrencide ciddi manada özgüven kaybına neden olur. Bu tarz eğitim alan öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra dahi birçok işlerini ailelerinden destek ve refakat almadan yapamayan bireyler olmakta ve bu öğrenciler hayatta genellikle başarısız olmaktadır.Yurtdışında köklü üniversitelerin kampüslerinde eğitim alan öğrenciler kişisel gelişim ve özgüven açısından büyük avantajlar sağlar. Başka ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte yaşam, yeni hobiler ve aktiviteler, birçok farklı şehir ve ülkeyi görebilme olanakları öğrencilerin hayata tam donanımlı, kendine güveni olan, bağımsız ve iş yaşamına hazır bireyler olarak mezun olmalarını sağlar.

Yurtdışında üniversite eğitimi maliyetleri