Windsor Üniversitesi (University of Windsor)

Windsor Üniversitesi (University of Windsor – UWindsor), Ontario eyaletinin Windsor şehride yer alan bir devlet araştırma üniversitesidir. UWindsor yüzlerce lisans ve yüksek lisans bölümünde eğitim vermektedir ve yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite 1962 yılında eyalet hükümeti tarafından kurulmuştur ve bugüne değin 150 binden fazla mezun vermiştir.

University of Windsor, Kanada’nın en prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversite, gerek uluslararası düzeyde kabul gören kaliteli eğitimi, gerekse bulunduğu bölge nedeniyle, Kanada’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için eşsiz bir seçeneklerden biridir.

Kanada’nın en güney noktasında yer alan Windsor şehrinin en önemli avantajlarından biri de kasaba kültürü ile şehir kültürünü bir arada yaşatabilmesidir. ABD’nin en büyük şehirlerinden olan Detroit’e sınırının bulunması ve kendi bünyesinde kasaba şeklinde yapılanması, öğrencilerin hem metropol şehir kültürünü, hem de daha minimal yapılanmanın eseri olan kasaba kültürünü bir arada yaşamasına olanak sağlamaktadır.

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için daha sakin, daha güvenli ve çok daha ekonomik bir seçenek olan University of Windsor; Mühendislik, Bilgisayar ve Yazılım ile İşletme alanları da dahil olmak üzere 200’den fazla programda eğitim vermektedir.

Üniversite, ilk olarak 1857 yılında “Assumption College” adıyla kurulmuştur. 1919 yılında verdiği eğitim ile öne çıkmaya başlamış ve 1963 yılında Kanada’nın en prestijli, en kaliteli, öğrenci merkezli eğitim anlayışını başarıyla sistemine entegre edebilmiş bir üniversite haline gelmiştir. Üniversitenin köklü bir geçmişe sahip olmasının beraberinde getirdiği eğitim kalitesi ile onu, Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenler için cazibeli bir eğitim merkezi haline getirmektedir.

Başvuru Şartları

Winstor Üniversitesi lisans başvuru şartları:

 • Başvuru ücreti 165 CAD’dır.
 • IELT 6.5 veya TOEFL IBT 83 İngilizce sınav puan sınırı bulunmaktadır.
 • Orta öğretim ve orta öğretim sonrası eğitimlerinizin transkriptinin hazırlanması veya noter onaylı olarak belgelenmesi ve başvuru formuna yerleştirilmesi gerekmektedir.
 • Orta öğretim sonrasındaki ders içeriklerinin ne olduğunu belirten transkript belgesi gerekmektedir.
 • Lise diplomalarınız talep edilmektedir.
 • Bazı bölümler için özel bir portfolyo istenmektedir.
 • Son olarak geçerli ve güncel bir pasaportunuz olmalıdır.

Winstor Üniversitesi yüksek lisans başvuru şartları:

 • Başvuru ücreti 165 CAD’dır.
 • Bölüm bazlı olarak değerlendirilmekle birlikte IELTS 6,5/TOEFL IBT 83 veya IELTS 7.0/TOEFL IBT 100 İngilizce sınav puan sınırı bulunmaktadır.
 • Orta öğretim ve sonrası için transkriptlerin hazırlanması gerekmektedir.
 • GMAT ve GRE gereklidir. (Bazı bölümlerde istenmemektedir.)
 • Bazı bölümler, özel bir portfolyo talep edebilmektedir.
 • Lisans diplomanız gerekmektedir.
 • Geçerli ve güncel bir pasaportunuz olmalıdır.

Ranking

University of Windsor, Kanada’nın en prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversite, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 501-600’lük dilimde yer almaktadır.

Windsor, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te ise 641-650’lik dilimde sıralanmaktadır.

Windsor Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

University of Windsor Uzmanlaşılan ve Sunulan Programlar

University of Windsor birçok bölümde hem lisans hem de yüksek lisans programlarında eğitim vermektedir. Ancak, University of Windsor‘ın öne çıkan başlıca bölümleri ve eğitim ücretleri:

BölümlerSömestrYıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri
İşletme Bölümleri8$26.000
Mühendislik Bölümleri8$28.500
Fen Bilimi Bölümleri8$23.500
Edebiyat Fakültesi Bölümleri8$23.500
Yüksek Lisans Bölümleri
İşletme Bölümleri4$23.500 – 28.500
Mühendislik Bölümleri4$23.500 – 28.500
Fen Bilimi Bölümleri4$23.500 – 28.500
Edebiyat Fakültesi Bölümleri4$23.500 – 28.500

Özetle Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen veya Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyenler için University of Windsor (Windsor Üniversitesi), gerek kampüs hayatı, gerek eğitiminin kalitesi, gerek uluslararası çalışmaları, gerek konumu sebebiyle uluslararası öğrenciler için iyi bir üniversite seçeneğidir.

Kampüs Hayatı

Üniversite yaklaşık 125 dönümlük kampüs alanı ile, Kanada’nın en büyük kampus alanlarına sahip üniversiteleri arasına girmeyi başarmıştır.  80 farklı ülkeden gelen binlerce öğrencisi bulunan Windsor Üniversitesi, kampüs yaşamına büyük bir önem vermektedir. Farklı kültürlerden gelen bu öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak adına ulusal ve uluslararası spor, sanat, müzik, proje etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yeşil alanların korunmasına da oldukça dikkat etmektedir. Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenler için eşsiz bir imkân sunan üniversite, aynı zamanda bulunduğu şehrin kasaba kültürü ile alternatifleri arasında avantajlı bir konuma yükselmektedir.

Şehrin Amerika Birleşik Devletleri’nin Detroit şehri ile sınır komşusu olması, şehirde yaşayanların hayatlarını kolaylaştırmakta ve metropol kültürünü de görmelerini sağlamaktadır. Büyük şehirlere olan yakınlığı, üniversitenin etkinliklerinin ses getirmesi, çalışmalarında uluslararası standartları yakalaması için hem teknik, hem düşüncesel destek vermektedir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA