Sheridan College

Sheridan College

Sheridan College, 1967 yılında Kanada’nın Ontario eyaletinde kurulmuş ve o zamandan beri öğrenciler tarafından oldukça rağbet gören bir eğitim kurumu olmuştur. Okul, geçen yıllar içerisinde sürekli olarak yükselen başarılı eğitim performansı ile yüksek lisans alanında da kendini kanıtlamış ve Ontario’nun sayılı eğitim kurumlarından biri olma özelliğini kazanmıştır. Sheridan College, Ontario eyaletinde 3 ayrı kampüste eğitim vermektedir. Bu kampüslerin yer aldığı şehirler Brampton, Missisauga ve Oakville’dir.

Kanada’da üniversite eğitimi için seçilecek program türü, öğrencinin mezun olduktan sonraki hedefine göre değişmektedir. Bu hedeflere göre alınabilecek eğitimler 2 kolda incelenebilir:

 • Öğrencinin ana hedefi mezun olduktan sonra konusunda uzmanlaşarak akademik kariyere yönelmek ise üniversite eğitimi alınmalıdır.
 • Öğrencinin asıl hedefi mezuniyet sonrası özel sektörde görev alıp hizmet vermek ise Kolej eğitimi programının tercih edilir.

Kanada’da sertifika ya da diploma eğitimi almak istiyorsanız, Sheridan College en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Brampton Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Brampton’da yer alan kampüsün adı Davis kampüsüdür. Bu kampüs, Sheridan College kampüsleri arasından en büyüğüdür. Davis kampüsünde uygulamalı sağlık, teknoloji, mühendislik ve toplum hizmetleri programlarına ait eğitimler veriliyor.

Brampton oldukça hızlı büyüyen ve çeşitli ülkelerden gelen etnik grupların sıklıkla bulunduğu bir şehir olduğu için çok kültürlü bir yaşam alanıdır. Şehirde çeşitli süpermarketler, Odeon Cineplex merkezi, ulusal spor alanları, öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri çeşitli restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Brampton Kanada’nın en kalabalık 9. bölgesi ve Ontario’nun en büyük 3. bölgesidir. Daha önceleri büyük seraların bulunduğu bir şehir olduğu için Çiçekler Şehri olarak adlandırılmıştır.

Sheridan College Kampüsleri

Kampüslerde öğrencilerin ihtiyacı olabilecek her şey düşünülmüş durumdadır.  Her üç kampüste de ders ekipmanları, yemek hizmetleri, otopark alanları hatta kilitli dolaplara kadar bütün ayrıntılar hiçbir rahatsızlık yaşamadan, öğrencilerin eğitimlerine konsantre olabileceği şekilde düzenlenmiştir.

Sheridan College kampüslerinin bulunduğu her 3 şehir de hem canlı bir gündelik yaşam olanağı ve spor alanları ile öğrencilerin yaşamlarını kolaylaştırarak, renk katıyor. Ayrıca bu şehirlerde farklı kültürlerin bir arada yaşaması, öğrencilerin global kültür hakkında bir vizyon geliştirmesi açısından  avantaj sağlamaktadır.

Sheridan College uygulamalarından biri olan “Sheridan onecard” hem öğrenciler hem de Sheridan çalışanları için tasarlanmış çok amaçlı kimlik ve ödeme kartıdır. Bu kart aynı zamanda fotoğraflı resmi kimlik belgesi yerine geçer. Sınıflarda, kütüphanelerde ya da dinlenme yerleri gibi çeşitli kampüs bölümlerine ulaşılabilmesini sağlar. Kart üzerine para yüklemesi yapılabilir ve buna bağlı olarak kampüs içinde ya da dışında yiyecek ve/veya kitap alışverişi yapmak, kampüse giden araçlarda bilet ücreti ödemek amacı ile kullanılabilir. Kartın kullanım kapsamı akademik personel olunmasına, idari personel olunmasına ya da öğrenci olunmasına göre değişmektedir.

Bramptom’da yer alan Davis kampüsü ve Oakville de yer alan Trafalgar kampüsünde konaklanabilecek rezidans tarzında modern konutlar vardır. Sheridan kampüslerinde yemekler çok çeşitli ve profesyonel olarak hazırlanıp öğrencilere sunulmaktadır. Ayrıca kampüste düzenlenecek toplantı ya da diğer organizasyonlar için de catering hizmeti de  bulunmaktadır.

Sheridan College Bölümleri

Davis kampüsünde yer alan programlar:

 • Uygulamalı sağlık
 • Toplum hizmetleri
 • Mühendislik
 • Teknoloji
 • Mesleki programlar

Hazel McCallion kampüsünde  yer alan programlar:

 • İşletme
 • Mimarlık
 • Sanat ve Tasarım
 • Sosyal Bilimler

Trafalgar kampüsünde yer alan programlar:

 • Animasyon Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Sanat Fakülteleri
 • Teknoloji ve Beşeri Bilimler programları

Sheridan College Bölüm/Program Ücretleri

Kanada’da eğitim ücretleri  Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir.

Uluslararası öğrencilerin dönemlik ödemesi gereken tutar 7638 Dolar olarak belirlenmiştir.  Bu tutar bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Bunların yanı sıra olabilecek ek ücretler de aşağıdaki gibidir:

 • Yeni başlayan öğrenciler için 606,30 Dolar
 • Sonbahar ve Kış döneminde devam eden öğrenciler için 456,75 dolar
 • İlkbahar ve yaz döneminde eğitime devam eden öğrenciler için 441,74 dolardır.
Bölümler (İngilizce)SömestrYıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri
Accounting (Muhasebe)8$17.552
Animation (Animasyon)8€28.492
Ceramics (Semarik)8$18.662
Film and Television (Film ve Televizyon)8$26.063
Finance (Finans)8$17.552
Game Design (Oyun Tasarımı)8$19.762
Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi)8$17.552
Industrial Design (Endüstriyel Tasarım)8$18.662
Information Systems Security (Bilgi Sistemleri Güvenliği)8$20.602
Interior Design (İç Tasarım)8$22.219
Marketing Management (Pazarlama Yönetimi)8$17.552
Mobile Computing (Mobil Bilgisayar)8$18.540
Photography (Fotoğrafçılık)8$24.493
Supply Chain Management (Tedarik Zinciri Yönetimi)8$17.552
Certificate / 1 Yıl
Art Fundemental (Sanatın Temeli)2$17.942
Electrical Techniques (Elektrik Teknikleri)2$17.981
English Language Studies2$3.441
Media Fundemental (Medya Temeli)2$18.414
Performing Arts (Performans Sanatları)2$18.475
Technology Fundemental (Teknoloji Temeli)2$17.000
Diploma / 2-3 Yıl
Accounting (Muhasebe)4/6$17.054
Advertising and Marketing Communications (Reklamcılık ve Pazarlama İletişimi)4/6$17.044
Architectural Technician (Mimari Teknisyen)4/6$17.275
Business (İşletme)4$17.054
Computer Engineering Technician (Bilgisayar Mühendisliği Teknisyenliği)4/6$17.819
Computer Programmer (Bilgisayar Programcılığı)4$17.202
Computer System Technician – Software Engineering (Bilgisayar Sistemleri Teknikerliği – Yazılım Mühendisliği)4$17.210
Electrical Engineering Technician (Elektrik Mühendisliği Teknikerliği)4$17.981
Electronics Engineering Technician (Elektrik Mühendisliği Teknikerliği)4/6$17.805
Environmental Technician (Çevre Teknikerliği)4/6$17.285
Finance (Finans)4/6$17.054
Human Resources (İnsan Kaynakları)4/6$17.054
Interior Decorating (İç Dekorasyon)4$18.153
Journalism (Gazetecilik)4$21.661
Marketing (Pazarlama)4/6$17.054
Mechanical Engineering Technician (Makine Mühendisliği Teknikerliği)4/6$18.071
Computer Systems Technology – Software Development and Network Engineering (Bilgisayar Sistemleri Teknolojisi – Yazılıp Geliştirme ve Ağ Mühendisliği)6$17.210
Visual and Creative Arts (Görsel ve Yaratıcı Sanatlar)4/6$17.972
Graduate Certificates 1 Yıl
Project Management (Proje Yönetimi)2$20.648
Professional Accounting (Profesyonel Muhasebe)3$19.581
Marketing Management (Pazarlama Yönetimi)2$19.676
Journalism – New Media (Gazetecilik – Yeni Medya)2$23.064
International Business Management (Uluslararası İşletme Yönetimi)2$19.186
Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi)2$19.691
Interactive Media Management (İnteraktif Medya Yönetimi)2$22.771
Game Development – Advanced Programming (Oyun Geliştirme – İleri Programlama)3$26.977
Digital Product Design (Dijital Ürün Tasarımı)2$25.343

Kanada’da yüksek lisans konusu ile ilgilenenler için Sheridan College’de çeşitli programlar bulunmaktadır. Sheridan College’da 245 lisans programının yanı sıra 5 fakülte kapsamında 120’den fazla program seçeneği sunulmaktadır. Bunların dışında çok çeşitli kurslar ve sertifika programları da Sheridan College bünyesinde yer almaktadır.

Sheridan College Başvuru ve Kabul Şartları

Türkiye’den yapılan başvurularda, okul yönetimi öğrencilerden bütün derslerin notlarının da yer aldığı geçerli bir lise diploması talep etmektedir. Başvurulan bölüm bir lisans derecesini zorunlu kılıyorsa okul,  noterde onaylatılmış ve İngilizceye çevrilmiş üniversite diploması ve transkript istemektedir.

Eğer transkript bilgileri yeterli ise, okul tarafından başvuruda bulunan kişiye davetiye yollanır. Transkript şartları kabul için yeterli olmadığı takdirde müracaat eden öğrenciden daha farklı belgeler talep edilir.

İngilizce yeterliliği konusunda yurtdışında eğitim almış öğrencilerden bu belgeleri ile birlikte başvuru yapmaları isteniyor. İngilizce yeterlilik düzeyi için TOEFL ve IELTS gibi uluslararası sınavlardan alınan puanların en az aşağıda belirtildiği gibi olması isteniyor. Programlara göre değişmek ile beraber minuum 6.0-6.5 IELTS overall puanına sahip olan öğrenciler başvuru yapabilmektedirler.

Konaklama

Konaklama konusunda Sheridan rezidansları hem modern olanaklara sahip olup, hem de uygun fiyatlıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta başvuru tarihlerinin kaçırılmamasıdır. Yurtlar hızla dolduğu için son başvuru tarihleri geçmeden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Rezidanslar mobilyalı olup ortak mutfak ve çamaşırhaneler bulunur. Öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmeleri için gerekli tüm sosyal alanlar bu rezidanslarda mevcuttur.

Bunun dışında kampüs dışı bir konaklama tercih ediliyorsa, aile yanında bir oda imkânı sağlanır ya da çeşitli kiralık mekânlardan yararlanılabilir.

Sheridan College Başvuru Tarihleri

Güz dönemi başvuruları için son başvuru tarihi şubat ayı olarak belirlenmiştir. Ancak bölümlerin başvuruları açık olduğu sürece başvuru yapılabilmektedir. Başvurular ve kontenjanlar hızla dolduğu için erken başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Sheridan College’da alacağınız eğitime başlarken ELT, 20 yıllık tecrübesiyle yanınızda. Ülkeye varışınız, okul kayıt işlemleriniz, konaklama ve yeni yerinize alışma süreçlerinde profesyonel danışmanlarımızla sizlere destek oluyoruz. ELT eğitim danışmanları sizin adınıza başvuru tarihlerini takip eder, istediğiniz bölüm için kayıt dosyanızın oluşturulmasında profesyonel yardım sağlar ve başvurunuzu gerçekleştirir.

ELT güvencesiyle, hayatınızda yeni bir sayfa açarken, Kanada’da eğitime kusursuz bir başlangıç yapacaksınız.