Kanada’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Kanada’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Kanada, Amerika ve İngiltere’ye göre yaşam koşullarının ekonomik açıdan oldukça uygun bir ülkedir. Eğitim konusunda devlet tarafından da oldukça desteklendiğinden okulların kalitesi Amerika ve İngiltere’den farklı değildir. Aynı zamanda birçok kültürel çeşitliliği bünyesinde barındıran bir ülke olduğundan farklı ülkelerden binlerce öğrencinin eğitim konusunda başlıca tercih ettiği ülkelerdendir.

Vakıf üniversitesi fiyatına dünya çapında geçerliliği olan yüksek lisans eğitimi alacaksınız!

Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak ile Türkiye’de bir özel üniversitede yüksek lisans eğitimi almak arasında, üniversite bazında farklılıklar olmakla birlikte genelde eğitim ücretleri açısından hiçbir fark yoktur. Kanada’daki üniversiteler uluslararası öğrencilerinden yüksek lisans eğitim ücreti olarak ortalama 9.000 CAD ile 20.000 CAD arasında bir ücret talep ederler. Bu eğitim ücreti alacağınız eğitimin alanına göre de farklılık gösterebilir. Türkiye’de de vakıf üniversitelerinde alacağınız yüksek lisans eğitimini bu fiyatlara alacaksınız. O yüzden yüksek lisans eğitimi almaya kararlı iseniz seçim aşamasında Kanada’yı tercih etmeniz, alacağınız eğitimin kalitesini, dünya çapındaki bilinirliğini, kültürel kazanımlarınızı ve en önemlisi İngilizceyi kullanma becerinizi direk olarak çok olumlu etkileyecektir.

Konaklama alternatifleri

Konaklama fiyatları söz konusu olunca fiyatı eğitim alacağınız şehirler belirliyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Kanada’da yüksek lisans eğitiminizi alacağınız eyalet ve şehir konaklama fiyatını belirleyecektir. Bu durumu Türkiye’de olduğu gibi; İstanbul’daki ev kiralarıyla, Edirne’deki ev kiraları arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz.

Üniversite bünyesindeki kampüs içi yurtlar

Bu yurtlar genellikle üniversiteye yürüyüş mesafesindedir, zira çoğu zaten kampüs içindedir. Üniversitenin devlet üniversitesi yada özel üniversite olmasına göre değişiklik göstermekle birlikte aylık 250 ile 450 CAD arasında fiyatları vardır. Bu yurtlar kontenjan açısından erken hareket edilmesi gereken konaklamalardır. Okul kaydınızla birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuruların zamanında yapılması profesyonel ELT akademik danışmanınız kontrolünde olacaktır.

Özel yurtlar

Kanada’da neredeyse her şehirde uluslararası ve başka şehirlerden gelen öğrencilerin kalabilmesi için her türlü ihtiyaca cevap verecek nitelikte özel yurtlar bulunmaktadır. Özel yurtlarda ısınma, sıcak su, elektrik, isteğe göre özel banyo, mutfak gibi her türlü donanım mevcuttur. Genellikle merkezi yerlerde bulunan özel yurtlar sayesinde üniversitenize ulaşımınız kolaylaşmaktadır. Özel yurt ücretleri kalacağınız odanın kişi sayısı ve fiziki şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama aylık 450 ile 1.000 CAD arasında değişiklik gösterir.

Paylaşımlı öğrenci evi konaklaması

Dilerseniz özel yurt kıvamında ancak ev şeklinde dizayn edilmiş olan paylaşımlı ev konaklamasını tercih edebilirsiniz. Türkiye’deki öğrenci evi mantığıyla inşa edilmiş bir site düşünün. Sitede kalanlar genellikle öğrenciler oluyor ve 3 odalı bir evi odalarda bir kişi kalacaksa 3 kişi, odalarda 2 kişi kalacaksa duruma göre 5-6 kişi gibi bir grup olarak paylaşıyorsunuz. Yine evin durumuna göre kendinize özel banyonuz yada mutfağınız olabiliyor. Özel yurtlardan daha özgür bir ortam istiyorsanız paylaşımlı ev konaklamasını tercih edebilirsiniz. Paylaşımlı ev konaklamaları fiyatları evin durumuna ve kalacağınız odadaki kişi sayısına göre kişi başı aylık 300 ila 700 CAD arasında değişebilir.

Özel Ev konaklaması

Arkadaşlarımla yaşamak istemiyorum kendi evimde kalmak istiyorum diyorsanız kendi evinizi de tutabilirsiniz. Ev fiyatları yine eyalete, şehre, evin şehir içindeki semtine, şehir merkezine uzaklığına, binanın durumuna, oda sayısına göre değişiklik gösterecektir. Tek başına kalacağınız dayalı döşeli 1 oda 1 salon şeklindeki bir eve ortalama 800 ila 12.00 CAD arasında konaklama ücreti ödeyeceğinizi düşünün. Buna ek olarak ödemeniz gereken haftalık, su, doğalgaz ve elektrik faturalarınızın olacağını da hesaba katmalısınız.